Advert
Advert
Advert

GÖREVİNİ UNUTTU… BASINLA TARTIŞTI…

GÖREVİNİ UNUTTU… BASINLA TARTIŞTI…
Bu içerik 14560 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde bir apartmanın temel kazı çalışmaları sırasında Helenistik döneme ait lahit bulunmasının ardından başlatılan kurtarma çalışmaları sırasında yine aynı döneme ait oda mezar bulundu… Çevrede bulunan vatandaşlar oda mezarın kapaklarının açılışı sırasında çalışmaları meraklı gözlerle ve ilgiyle izlerken, çalışmaları haberleştirmek isteyen basın mensupları ile müze yetkilileri arasında tartışmalar yaşandı…

Hacıapti Mahallesi Fabrika Sokak’ta Pazartesi günü başlatılan inşaat çalışmasının temel kazısı sırasında lahite rastlanılması üzerine bölgede Milas Müze Müdürlüğü’nce kurtarma kazısı çalışması başlatılmıştı.

Çalışmalar sırasında lahitin içerisinde insan kemikleri ve pişmiş topraktan yapılan seramik parçaları bulunurken, mezarın hemen bir metre yakınında çocuk mezarı olduğu düşülen küçük bir mezara ve iki metrelik mesafede yine aynı döneme ait olduğu düşünülen ikinci bir yapı unsuruna rastlanılmıştı.

Yaklaşık 4 gün süren kazı çalışmalarının ardından yapının oda mezar olduğu ortaya çıktı.

Çevresindeki kazı işlemlerinin sona ermesinin ardından önceki gün akşam saatlerinde oda mezarın kapakları açılmaya başlandı. Çıkan eser ve çalışmalar çevrede bulunan vatandaşlar tarafından da merak ve ilgiyle izlenildi.

Görevini unutan müdür basına engel olmaya çalıştı…

2500 yıllık olduğu tahmin edilen oda mezarı görüntüleyip haberleştirmek için bölgeye giden gazeteciler ise müze yetkililerinin ilginç tutum ve tavırlarıyla karşılaştı.

İş makinesi ile mezar kapaklarının açıldığı sırada gazetecilerin yanına gelen Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran, ilk önce güvenlik gerekçesiyle gazetecilerin alandan uzaklaşmasını talep etti.

İş güvenliği önlemi almadan çalışma yaptılar…

Savran’ın güvenlik gerekçesiyle gazetecileri alandan uzaklaştırdığı görülürken, kazı yapılan alanda Müze Müdürü Savran başta olmak üzere kepçeyle kaldırılan kilolarca ağır mermer bloklarının altında metan gazı tehlikesi olmasına karşı bazı müze personellerinin hiçbir iş güvenliği önlemi almadan baretsiz, maskesiz ve yeleksiz çalışma yaptıkları görüldü.

Şerit dışına çıkan gazetecilerin yanına tekrar gelen Savran, “Biz burada şuanda çalışma yapıyoruz. Görüntü ve fotoğraf alınmasını istemiyoruz” dedi. Bunun üzerine ise basın mensupları “Siz işinizi yaparken bizim kendi işimizi yapmamamızı istiyorsunuz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Yaşanan sözlü atışmaların ardından müze personelleri alanda bulunan brandalarla mezarın etrafını sararak görüntü alınmasına müsaade etmedi.

Vatandaşlarda eser kaçırma algısı yaratıldı…

Müze Müdürü Savran’ın gazetecilere karşı sergilediği tavır ise çevrede bulunan vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılandı. Savran’ın yaptığı tavır karşısında çevrede bulunan vatandaşlarda kazı yapılan alandan müze müdürü ve personellerinin ‘eser mi kaçırmaya çalışıldığı’ algısı yarattı.

İşini yapmaya çalışan basın mensupları ise müze yetkilileri ve personelleri tarafından sergilenen bu tutum üzerine çevredeki yüksek bina ve duvarlara çıkarak çalışmaya çalıştılar. Fakat gazetecilerin bu çabasına müze çalışanları uzaktan yine de sözle müdahalede bulundular.

Müze Müdürü Savran ve müze personellerinin tutumu üzerine gazeteciler Milas Kaymakamı Fuat Gürel başta olmak üzere bazı yöneticilere telefonla ulaşarak durum hakkında bilgi aktarıp, çalışmalarına engel olunduğunu ifade ettiler.

Yetkililerin de devreye girmesiyle tekrar kazı alanına gelen Milas Müze Müdürü Savran, gazetecilerin yanına gelerek görüntü aldırılmamasıyla ilgili açıklamalarda bulunmaya çalıştı. Daha sonra ise alanda basın mensuplarının kısa süreli görüntü almasına izin verildi.

Gece saatlerinde de devam etti…

Oda mezarın etrafında yaşanan görüntü alama tartışmalarının sona ermesinin ardından Milas Müzesi personellerince çalışmalara yeniden hız verildi. Gece saatlerinde de kazı çalışmaları ışıklandırma yardımıyla sürdü.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
cahit     2016-10-08 Yani şunu bir anlayalım halktan neden hep bir şeyler saklanır ya bırak saklam çıkanı bizlerinde bilme hakkı yokmu sen saklıyorsan orada mutlaka bir iş düşünürüm o zaman Müdüre hanım şeffaf olun olabildiğinizce bilmem anlatabildimmi ...!
Hava bükücü     0000-00-00 Gördük çıkardığınız kazıların devamlarını kızmayın sizler ilk önce kendinize kızın güzelim tarihimizin üzerine binaları dikiyor açıkta olanları ise bakımsızlıktan tarihe karışıyor hiç birşeyin kiymetini bilmediğiniz gibi bunun da kiymetini bilmeyeceksiniz :(. Yazık