Advert
Advert
Advert

3. HASAT ŞENLİĞİ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER…

3. HASAT ŞENLİĞİ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER…
Bu içerik 1269 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlki 2014 yılında gerçekleştirilen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin bu yıl üçüncüsü düzenlenecek… Şenliğin amacına uygun bir şekilde gerçekleşmesi için toplantılar düzenlenmeye devam ediliyor… Mahalle muhtarlarına yönelik düzenlenen toplantıda konuşma yapan Milas Kaymakamı Fuat Gürel, “Bu yıl inşallah daha da güzel bir etkinlik yapacağız. Bu etkinlik aslında bizler için zor ve sıkıntılı oluyor. Ama vaz geçmedik, vaz geçmeyeceğiz. Maksadımız Milas’a güzel bir şeyler kazandırılması, yapılması. Milas hak ettiği yerde olmayan bir ilçe. Çok önemli değerleri var ama bu değerleri kullanamayan bir ilçe. Zeytin Hasat Şenliğimiz güzel ama daha da güzellerini yapabiliriz. Onun için desteğe ihtiyacımız var” dedi…

Bu yıl üçüncüsü 19 – 20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Milas Zeytin Hasat Şenliği ile ilgili olarak Milas Halk Eğitimi Merkezi’nde ilçemiz mahalle muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

MİTSO Ar-Ge ve Dış İlişkiler Memuru - Şenlik Komisyon Üyesi Gülay Aytaç’ın sunumuyla başlayan toplantıda, Aytaç tarafından daha önce yapılan şenlikler hakkında bilgiler aktarıldı. Bu yıl düzenlenecek olan şenlik hakkında da kısa bilgiler aktaran Aytaç, geçtiğimiz yıllarda yapılan ve altın ödülü verilen “Mahalleler Arası Yemek Yarışması”nda bu yıl ödül olarak ev aletleri hediye edileceğini belirtti. Aytaç, yarışmanın birincisine dört programlı bulaşık makinası, ikincisine telve türk kahvesi makinası ve üçüncüye ise mini fırın hediye edileceğini ifade etti.

Bu tüm Milas’ın etkinliği…

Aytaç’ın yaptığı bilgilendirmenin ardından toplantıya katılan Milas Kaymakamı Fuat Gürel, şenlik hakkında açıklamalarda bulundu.

Bölgemizin en önemli değerlerinden birinin zeytin olduğunu ve bu değere dikkat çekmek amacıyla ilçemizde 3 yıldır zeytin hasat şenliğinin gerçekleştirildiğini belirten Gürel, “Sektörün sorunları olduğunu biliyoruz. Zeytin hasat şenliğini eğlence olsun diye de yapmıyoruz. Duyarlılık oluşturma, sorunlarımızı gündeme getirme, çözüm yollarını beraber tartışarak bilinçlendirme ortaya çıkarmak, aynı zamanda ürünümüzün de kalitesini artırarak, pazar payımızı artırmak amacıyla yapılan bir etkinlik. Eğitim alanındaki etkinliklere programda yer vermeye çalışıyoruz. Bu tüm Milas’ın etkinliği. Şenliği; Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı, Tarım Müdürlüğü, Turizm Müdürlüğü, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, Süt Birliği, Muhtarlar Derneği Başkanlığı gibi birçok sivil toplum örgütü ve dernek düzenliyor. Etkinliğin birinci günü genellikle ilçemiz merkezinde ikinci günleri ise kırsal mahallelerde gerçekleştiriliyor” dedi.

Neredeyse ilaç yerine bile satılır hale geldi…

Daha önceki yıllarda yapılan şenliklerle ilgili olarak katılım konusundaki eleştirilerin dile getirildiğini de ifade eden Kaymakam Gürel, “genellikle katılımın az olduğundan şikayetler oldu. Bu kadar önemli bir değer gündeme getirilerek, sorunları ele alınıyor ama üretici katılmıyor diyenler oldu. Yemek yarışmasıyla birlikte katılımın daha da çok olduğunu gördük. Köyden mahallelere dönüştürülen bazı kesimlerden katılımın daha fazla olmasını bekliyoruz. Burada maksat insanlarımız bu ürünün önemine varsınlar. Allah bu bölgeye zeytin veriyor. Ama kaç yıldan beri halkalı leke hastalığı ile mücadele ediliyor. Ama bu mücadele bilinçli şekilde ve hep birlikte yapılmalı. Kaliteyle ilgili, hasatla ilgili yanlış algılamalar da var. Bu yanlış algıları da eğitimlerle düzeltmemiz lazım. Yöremizdeki bazı üreticilerimiz aldıkları ödüllerle bölgemizde çok iyi zeytinyağı üretildiğini gösterdi. Yapılan farklı üretimlerle zeytinyağımız artık neredeyse ilaç yerine bile satılır hale geldi. Artık özel bir şeyler üretmemiz lazım. Herkesin ürettiğinin dışında farklı üretimler olmalı. Organik üretim için de bazı bölgelerimiz belirlenmiş durumda. Çalışmalar devam ediyor. Piyasada şuanda fiyatlarda düşmüş durumda ama organik üretim yapıldığında piyasası daha farklı oluyor. Sizlerin piyasada olmayan bir şeyleri üretmeniz lazım. Erken hasat veya soğuk sıkım gibi. Bu tür üretimler artık aranır oldu” dedi.

Vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz…

Muhtarların, şenlik için mahallelerindeki vatandaşlara öncülük etmesini beklediklerini söyleyen Kaymakam Gürel, “Bu yıl inşallah daha da güzel bir etkinlik yapacağız. Yine yemek yarışmamız olacak. Bu yılki yemek yarışmamız yine siz muhtarlarımız öncülüğünde olacak. Bu etkinlik aslında bizler için zor ve sıkıntılı oluyor. Ama vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Maksadımız Milas’a güzel bir şeyler kazandırılması, yapılması. Milas hak ettiği yerde olmayan bir ilçe. Çok önemli değerleri var ama bu değerleri kullanamayan bir ilçe. Milas’ta ne kadar kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum örgütü varsa hepsi bu etkinliğin içerisinde. Her birimiz bu işin ucundan tutmuş durumdayız. Zeytin Hasat Şenliğimiz güzel ama daha da güzellerini yapabiliriz. Onun için desteğe ihtiyacımız var” dedi.

Biletlerde Milas Zeytin Hasat Şenliği…

Kaymakam Gürel, Milas Zeytin Hasat Şenliği kapsamında Milli Piyango yetkilileriyle görüşmelerinin olduğunu, bu görüşmeler doğrultusunda şenlik öncesi ülkemiz genelinde satışa sunulacak olan milli piyango biletleri üzerine zeytin resmi ve Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin logosunun yer alacağını dile getirerek, “İlk şenliğimizde Milli Piyango biletlerinde yer almış ve çekilişi ilçemizde gerçekleştirmiştik. Bu yıl yine başvuruda bulunduk. Ülkemiz genelinde satılacak olan biletlerde yine yer alacağız. Bilet alanlar Milas’ta böyle bir etkinlik yapıldığını görecek. Bu tür etkinlikler tabi para kaynağıyla yapılıyor. Ama çok büyük masrafımız olmuyor. Bu işin içinde zeytinyağı fabrikalarının da olmasını istiyoruz. Fabrikalardan da destek bekliyoruz. Biz bu işi zeytin ve zeytinyağı üreticileri için yapıyoruz. Bu üreticilerimiz ürünlerini fabrikalarda yağa çeviriyorlar. Geçmiş yıllarda maalesef zeytinyağı fabrikalarından destek alamadık. Özellikle bu etkinliklerde onların ön planda yer almasını istiyoruz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500