Advert
Advert
Advert

MUĞLA BAROSU’NUN YENİ HİZMET BİNASI AÇILDI…

MUĞLA BAROSU’NUN YENİ HİZMET BİNASI AÇILDI…
Bu içerik 1715 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Barosu’nun yeni hizmet binası hizmete sunuldu…

Muğla Barosu hizmet binasının açılış törenine katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “1920'de bize Sevr-i gösterdiler, 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri de bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı” şeklindeki açıklamasına tepkisini, “Fethiye’de toprağa verilen Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin'in, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Lozan'da tapusunu aldığımız vatan toprağında şehit düştüğü”nü söyleyerek dile getirdi.

TBB tarafından Muğla merkez ilçesi Menteşe'de yaklaşık 6 milyon liraya yaptırılan Muğla Barosu'nun yeni binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, CHP Muğla milletvekilleri Av. Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir, TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Adalet Komisyonu Başkanı Kenan Arslanboğa, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törenin açılış konuşması Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun tarafından yapıldı.

Teşekkürler…

Konuşmasına, 1931 yılında kurulan Muğla Barosu’nun Muğla ve ülkemiz genelinde çok saygın bir noktaya taşındığını belirterek başlayan Uzun, “Muğla Barosu, kurulduğu günden bu yana, adaletin devletin temeli olduğunun bilinciyle, hak arayanın yanında, haksızlıkların karşısında,  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda, onun ilke ve devrimlerine bağlı, hukukun üstünlüğünün sağlanması için yılmadan çalıştı. Baromuzu bu onurlu ve bir o kadar gururlu günlere taşıyan ve ebediyete intikal eden önceki dönem baro başkanlarımıza rahmet dilerken, halen aramızda bulunan önceki dönem başkanlarımızdan Sayın Avukat Birdal Ertuğrul’a, Sayın Avukat Mustafa Hükkamoğlu’na, Sayın Avukat Ayla Kara’ya ve Sayın Avukat Mustafa İlker Gürkan’a tüm meslektaşlarımız adına, baromuza yaptıkları katkılardan dolayı sonsuz teşekkürler ediyorum. 85 yıllık baromuz tarihinde herşeyimiz, coşkumuz, heyecanımız, özverimiz, inancımız ve çalışma azmimiz hep vardı. Ancak bunları başka salonlarda, başka binalarda göstermek zorunda kalıyorduk. Baromuzun kendisine ait bir hizmet binası yoktu ve bunun eksikliğini hissediyorduk. Gerçi bizim bu bina eksikliğimizi hep gideren, bize daima kucak açan ve her zaman yanımızda olan dostlarımızın varlığı gücümüze güç katıyordu. Bize güç katan başta Muğla Belediyesi şimdiki adıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi ve onun Sayın Başkanı Doktor Osman Gürün’e, benzer katkılarını hep gördüğümüz Menteşe Belediyesi ve onun Sayın başkanı Bahattin Gümüş’e, yine daima katkılarını gördüğümüz komşu kuruluş Sanayi ve Ticaret Odası ve onun Sayın Başkanı Bülent Karakuş’a, tabii ki bugüne kadar hep binasında bize yer veren Adliye ve Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Necip Topuz ile Adalet Komisyonu Başkanımız Sayın Bilal Saydam’a huzurunuzda bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Elbette kendisi de bir avukat olan Muğla Valimiz Sayın Amir Çiçek’e, kurum ve kuruluşlarla olan işleyişlerimizdeki çok değerli katkıları nedeniyle teşekkür etmeyi de bir borç biliyorum. Teşekkürler Sayın Valim” dedi.

“Muğla Barosu; hak için, adalet için, haklının yanında, halk için çalışmaya söz veriyor”

Avukatların, aslında, hukuk savaşçılarından oluşan kocaman bir aile olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Uzun, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öyle kocaman bir aileyiz ki, ülkemizin en uç noktalarında dahi sinir uçları bulunan 81 ilde örgütlenmiş herkes için adalet arayan bir aileyiz. Bu geniş aileden bir kısmı Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, İzmir, Karaman, Kütahya, Tekirdağ, Urfa ve Uşak baro başkanları bugün bizimle birlikte burada. Sayın başkanlarım, bu mutlu günümüzü bizimle paylaşmak için yaptığınız katkıdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün, bu 85 yıllık hasret bitiyorsa, bugün bu bina açılıyorsa, bugün bu yüzler gülüyor ve bugün bu yürek yeni hizmetler için heyecanla çarpıyorsa, sizin sayenizdedir sevgili birliğim, sizin sayenizdedir Türkiye Barolar Birliğim, sizin desteğinizledir birlik başkanım. Bu nedenle, biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz bu hizmet binasını bize tahsis eden Türkiye Barolar Birliğine, birliğimizin değerli yöneticilerine ve birliğimizin çok değerli başkanı Sayın Avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na Muğla Barosu olarak sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Açılışını yapacağımız bina Muğla Barosu hizmet binası. Bina tamam ve hazır. Biz de hazırız.

Muğla Barosu, bu binada ilk günkü gibi; hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağına ant içiyor, hak için, adalet için, haklının yanında, halk için çalışmaya söz veriyor. Bu duygularla hepinize yeniden hoş geldiniz diyor, en içten duygularla saygılarımı sunuyorum.”

“Sırtımızda, milletimizi adalet paydasında buluşturma yükü var”

Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen TBB Başkanı Av. Prof. Feyzioğlu, “Özgür Yüzbaşı, 'vatanım' dediği toprağını savunmak için Hakkari'de çarpışırken şehit düştü. 1 yaşındaki evladı babasını tanımayacak. Özgür Yüzbaşı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Lozan'da tapusunu aldığımız vatan toprağında şehit düştü. Bu vatanın hangi bedeller ödenerek kazanıldığını bilmediğimiz takdirde, onu koruyamayız. Kendine yakıştırdığı en süslü ve gösterişli sıfatın içini dolduramayanlar, vatanı koruyamaz. İstediğimiz kadar sosyal demokrat, milliyetçi ve muhafazakar olalım, vazgeçilmez, asgari müştereğimiz vatandır. Vatanın tek parça olarak muhafaza ve müdafaası ancak akılla olur. Akıl, bilgili olmayı emreder. Türkiye Cumhuriyeti, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra bugüne kadar halihazırda yaşadığımız en büyük tehditle karşı karşıyadır. Emperyal ve küresel bir saldırı yumağının tam ortasında, bu saldırılardan kurtulmamız için milli birliğin muhakkak güçlendirilmesi gerekiyor. 79 milyonu kucaklaştıracak, buluşturacak olan payda, adalettir. Vatandaşımızı güven duyulan bir hale getirmeliyiz. Gurur ve güven duygusunun kaynağı adalettir. Sırtımızda, milletimizi adalet paydasında buluşturma yükü var” dedi.

Ve kurdele kesildi...

Konuşmaların ardından Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun tarafından Feyzioğlu'na desteklerinden dolayı plaket sunuldu ve ardından Muğla Barosu hizmet binasının açılış kurdelesi kesildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Anıl     0000-00-00 Maşallah ne adalet şortlu bayana dövene ceza sela okuyan müezzin dayak atana serbes alkolü kaza yapıp bir polisi şehit ve bir polisi yaralana onda parayla serbes vaybe haydi hayırlısı Allah yardımcımız olsun