Advert
Advert
Advert

240 YANGINA HAVADAN MÜDAHALE ETTİLER…

240 YANGINA HAVADAN MÜDAHALE ETTİLER…
Bu içerik 2644 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Orman yangınlarına havadan müdahale edilebilmesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiralanan hava araçları 4 aylık dönem içerisinde 240 adet orman yangını söndürme çalışmasına katıldı…

Muğla’nın Fethiye, Marmaris, Milas ve Bodrum ilçeleri ile Aydın’ın Nazilli ilçelerinde konuşlandırılan uçak ve helikopterlerin bazılarının görev süreleri sona ermeye başladı.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde yer alan ve yaz ayları boyunca başta sorumluluk alanlarında çıkan yangınlara havadan müdahale edilebilmesi amacıyla dört adet yangın söndürme helikopteri, bir adet yönetim helikopteri, iki adet amfibik uçak görev yaptı.

Yaklaşık 4 aylık dönem içerisinde 4 helikopter 501 saat 18 dakika uçuş gerçekleştirirken, 2 uçak ise 270 saat 25 dakika uçuş yaptı. Uçak ve helikopterler çıkan orman yangınlarında özellikle karadan ulaşımı zor olan zor sarp bölgelerde görev yaptı.

Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında çıkan 240 adet yangında görev alan uçak ve helikopterler ortalama 13 dakika sürede yangınlara müdahalede bulunarak, yangınların büyümemesinde önemli rol oynadılar.

Orman yangınlarının doğal afet olduğunu belirten Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik “% 56’sı orman olan yangına hassas Akdeniz iklim kuşağında yaşıyoruz. Orman yangınlarının meydana gelmesi kaçınılmaz. Yaptığımız mücadelede hava araçları önemli rol oynuyor. İhbar alındıktan sonra yangına en yakın hava aracı ortalama 12 dakikada yangına müdahale etti. Arazinin durumuna göre helikopter ve uçaklarımız kısa sürede yangına yönlendirip ilk müdahale yapıyoruz. Bu da yangının büyümesini yavaşlatıyor, yer ekiplerimizin de müdahalesiyle yeşil alanlarımız fazla alan tahrip olmadan çıkan yangınlar kontrol altın alındı. Hava araçları orman yangınlarıyla mücadelede önemli görev yapıyor. Orman Genel Müdürlüğü olarak amacımız önümüzdeki dönemlerde kendi filolarımızı oluşturmak’’ dedi.

Nazilli helikopterinin görev süresi 30 Eylül’de, Milas, Marmaris ve Fethiye helikopterinin ise 28 Ekim’de görev süreleri sona eriyor. Türk Hava Kurumu'ndan kiralanan Amfibik CL 215 tipi 2 adet yangın söndürme uçağının ise 14 Ekim ve 30 Ekim tarihlerinde görev süreleri tamamlanarak Muğla’dan ayrılacakları bildirildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500