Advert
Advert
Advert

PRİM İNDİRİMİ YARIN BAŞLIYOR…

PRİM İNDİRİMİ YARIN BAŞLIYOR…
Bu içerik 3245 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bağ-Kur’luların uzun zamandır beklediği prim indirimi nihayet 1 Ekim’den itibaren başlıyor.

5 puanlık prim indiriminden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borç bulunmaması gerekiyor. Yapılandırma fırsatını değerlendirenler bugünkü asgari ücret üzerinden her yıl en az bin lira daha az prim ödeyecekler. Şirket ortakları, köy ve mahalle muhtarları, tarım Bağ-Kur’luları ve milyonlarca esnaftan alınan Bağ-Kur primleri ekim ayından geçerli olmak üzere yüzde 34.5’ten yüzde 29.5’e inecek.

Bağ-Kur’lular 2016 yılında bin 647 lira ile 10 bin 705 lira arasında kendi belirledikleri kazanç rakamı üzerinden prim ödüyorlar.

İŞTE TAKSİDE BAĞLANACAK BORÇLAR

 30 Haziran 2016 ve daha önceki aylara ilişkin olup, 19 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan SGK alacakları yeniden yapılandırılacak. Yapılandırma kapsamına giren kurum alacakları şöyle:

 SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı statüsünden kaynaklanan sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, ek karşılık primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi.

 İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi.

 SGK tarafından tahsil edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı.

 Genel sağlık sigortası (GSS) primi.

30 Haziran 2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin olup SGK tarafından re’sen tahakkuk ettirilen eksik işçilik tutarları üzerinden hesaplanan sigorta primi.

30 Haziran 2016’ya kadar işlenen fiillere ilişkin olup, 19 Ağustos’tan önce kesinleşmiş idari para cezaları.

Tarım veya orman işlerinde çalışanlar ile ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenecek alanlarda ay içerisinde on günden az çalıştırılanlar.

Tarım sigortalıları.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500