Advert
Advert
Advert

TARİH VE UYGARLIKLAR BAŞKENTİ MİLAS!..

TARİH VE UYGARLIKLAR BAŞKENTİ MİLAS!..
Bu içerik 4040 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Tarih ve uygarlıklara başkentlik yapmış Milas’ta sahipleri tarafından kaderine terkedilen tarihi evler, ayakta kalma mücadelesi vermeye devam ediyor… 19 Yüzyıl'da ve 20'nci Yüzyıl'ın başlarında inşa edilmiş bu yapıların bazıları yıkıldı… Bazıları ise halen daha yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya...

Milas'ta tarihi değerleri tescillenmiş ev, cami, türbe, han ve hamamlardan oluşan yaklaşık 180 civarında yapı bulunuyor. Yapıların yaklaşık 120'si şehir merkezinde yer alan evler, konaklar oluşturuyor. Milas'ın dar sokaklarındaki hemen hemen hepsi iki katlı, cumbalı, ahşap yapı olan bu evler, özgün baca yapılarıyla ön plana çıkıyor. Bu yapıların birçoğu günümüzde sahipleri tarafından kullanılmadığı ve terkedildiği için yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Konaklarını ve evlerini yeniden kullanabilmek için tadilat yapmak isteyen mal sahipleri uzun süren prosedürler ile onarım giderlerinin yüksekliğinden şikayet ederken, birçok ev de birden fazla varisi bulunduğu ve gerekli anlaşmaların sağlanamadığı için kaderine terkedilmiş durumda.

Can ve mal güvenliği açısından da tehdit…

İlçemizde bulunan terk edilmiş evler yıkılmaya devam ediyor. Tarihe ve zamanın tahribatına dayanamayan tarihi Milas evleri sağdan soldan konulan desteklerle ayakta durmaya çalışıyor.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini de tehlikeye sokan bu yapılar için uygun görülen önlemlerin aslında hiçbir anlamının olmadığını belirten vatandaşlar, “Koskoca yapıların yıkılmasını incecik demir parçalarıyla önlemeyi düşünüyorlar. Ya da bir metre mesafeye konulan tel örgülerin can ve mal güvenliğini sağlayacağını öngörüyorlar. Tüm bunların göstermelik olduğunu yetkililer de biliyorlar. Çünkü yapıların birinin yıkılması durumunda ortaya çıkabilecek vahim durumun hepimiz farkındayız. Biran önce gerçek önlemler alınmalı veya yapılar ayağa kaldırılmalı” dediler.

Her geçen gün ayrılıyor…

Vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan güzergahlarda yer alan yapılardaki yıkılma süreci gözden de kaçmıyor. Hisarbaşı Mahallesi Tabakhane Caddesi’ndeki konağın duvarları giderek yola doğru çıkmış durumda. Faciayla sonuçlanabilecek olaylara karşı bu alanda ya gerçek güvenlik önlemleri alınması gerekiyor, ya da yapıda hemen bakım ve onarım başlatılması gerekiyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500