Advert
Advert
Advert

TARIM ARAZİLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM…

TARIM ARAZİLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM…
Bu içerik 2287 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

TEMA Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘büyük ovaların belirlenmesi’ne yönelik çalışmaları tamamladığını açıklamasının ardından, konunun Toprak Koruma Kurulları’nın gündemine girmesi, tarım arazilerinin korunmasıyla ilgili önemli bir adım” olarak değerlendirildi.

TEMA Milas Temsilciliği tarafından gazetemize iletilen, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç’ın, bu süreci 2005’ten bu yana takip ettiklerine dikkat çekilen açıklamasında, özetle şöyle denildi:

“Tarım arazilerimizin korunması, başta gıda güvenliği olmak üzere topraklarımızı gelecek nesillere bozulmadan bırakabilmemiz için de son derece önemli. Türkiye 2001’den itibaren tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 9’unu kaybetti. 2001 yılında 26,4 milyon hektar olan tarım arazilerimiz, 2014 yılında 24 milyon hektara geriledi. 13 yılda 4,5 İstanbul büyüklüğünde (2,4 milyon hektar) tarım arazisi kaybettik. İşte bu nedenle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın büyük ovaların belirlenmesine ilişkin adımını son derece önemli buluyoruz” dedi.

Büyük Ovalarımız…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Konya ve Ankara illerinin toplam büyüklüğüne yakın (6,5 milyon hektar) bir alan kaplayan 184 adet büyük ova belirlendi. Bu alan Türkiye’deki toplam tarım arazilerinin % 24’ünü oluşturuyor. Bundan sonraki süreçte, Bakanlık tarafından belirlenen 184 adet alan, illerde Toprak Koruma Kurulları’nın da görüşleri alınarak, Bakanlar Kurulu kararı ile koruma alanı ilan edilecek.

Bugüne kadar, aralarında Edirne, Bilecik, Bingöl, Diyarbakır, Maraş, Adana, Nevşehir, Niğde, Kütahya, Uşak, Muğla, Eskişehir’in de olduğu 12’den fazla Toprak Koruma Kurulu’nda büyük ovalar değerlendirildi.

Edirne Ovası, Bilecik’te Gölpazarı Karaağaç Ovası, Gölpazarı Ovası, Bozüyük Ovası, Bingöl Ovası, Diyarbakır’da Ergani Ovası, Dicle Ovası, Bismil Ovası, Kahramanmaraş’ta Türkoğlu Ovası, Narlı Ovası, Kahramanmaraş Ovası, Elbistan Ovası, Adana’da Çukurova, Nevşehir’de Acıgöl Ovası, Niğde’de Misli Ovası, Çiftlik Ovası, Emen Ovası, Altunhisar-Çukurkuyu Ovası, Kütahya’da Aslanapa Ovası, Çavdarhisar Ovası, Altıntaş Ovası, Simav Ovası, Tavşanlı Ovası, Uşak’ta Baltalı Ovası, Uşak Ovası, Banaz Ovası, Sivaslı Ovası ile Muğla’da Gökova, Köyceğiz Ovası, Dalaman Ovası, büyük ova değerlendirmesine alındı.

“İzlemeyi sürdüreceğiz”

TEMA Vakfı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Vakıf olarak, Toprak Koruma Kurulları vasıtasıyla, Büyük Ovaların belirlenmesi sürecini izlemeyi sürdürecekleri belirtildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500