Advert
Advert
Advert

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT…

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT…
Bu içerik 1132 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, soba zehirlenmesi ve alınacak önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’de bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşıyor” diyen Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan; “Güneybatıdan esen bir rüzgar olan “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlendiğini takip ediyoruz, “Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur” diye konuştu.

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan alınması gereken önlemler konusunda ise;  “Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın Duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için bu günlerde bacalarımızı temizlemeliyiz, soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat etmeliyiz.

Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır” dedi.

Şofben kullanımına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Ceyhan; “Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500