Advert
Advert
Advert

BAŞVURULAR İÇİN SON TARİH 3 EKİM 2016…

BAŞVURULAR İÇİN SON TARİH 3 EKİM 2016…
Bu içerik 4167 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

KOSGEB’in; veri tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için, işletme başına 1 milyon 500 bin liraya kadar uygun koşullarda finansal desteği sağlayacağı, bununla ilgili olarak 2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Protokolü’nün ilgili taraflarca imzalanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Oda üyelerine, yerli ve yeni makine teçhizat alımları için KOSGEB tarafından sağlanacak faizsiz ve 36 ay vadeli 1 milyon 500 bin liraya kadar kredi desteğinden yararlanmaları çağrısında bulundu.

KOSGEB'in yerli ve yeni makine teçhizat alımları için sağlayacağı uygun koşullardaki kredilerde; işletme başına kredi üst limiti Bir milyon 500 bin TL faizsiz finans desteği sağlanıyor. Sağlanacak finans desteği, ilk 6 ayı ödemesiz olmak üzere 3'er aylık taksitler halinde 36 ay vadeli olarak uygulanacak.

Programdan yararlanmak isteyen işletmeler, KOSGEB ile yapılan protokole taraf olan Akbank, Denizbank, T.C. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, T. İş Bankası, Vakıflar Bankası şubelerine başvuruda bulunarak finans desteğinden yararlanabilecekler.

Program kapsamında, işletme başına Üç yüz bin TL olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, KOSGEB Başkanlığı tarafından karşılanacak.

Finans desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin, 19 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında http://kredi.kosgeb.gov.tr adresinden başvuru formunu doldurmasıyla birlikte KOSGEB Müdürlüğü onay süreci başlayacak.

İlgililer, bu sürece ilişkin açıklamaları başvuru sayfasında bulunan kullanıcı rehberinden izleyebilecekler.

Finans desteğinden yararlanmak isteğine onay verilen her bir işletme için yazılım sistemi, bir başvuru kodu üretiyor. İşletme, KOSGEB Müdürlüğünden aldığı başvuru kodu ile protokole taraf olan banka şubelerinden birine kredi başvurusunda bulunacak. İletmeye sırasıyla; banka şubesi onayı, banka genel müdürlüğü onayı, KOSGEB uzmanı onayı, KOSGEB müdür onayı ve KOSGEB daire başkanı onayı veriliyor.

Kredi kullandırılması, ilgili banka tarafından yapılıyor ve kredi tutarı tedarikçi hesabına aktarılıyor. Makine teçhizatın işletmeye teslim edildiğinin tespiti ve periyodik kontrolü de yine ilgili banka tarafından yapılıyor.

Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler de Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

KOSGEB'in 2016 yılı yerli ve yeni makine teçhizat alımına sağladığı kredi faiz desteği programı 16.12.2016 tarihinde sona eriyor.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, KOSGEB'in yerli ve yeni makine teçhizat alımları için sağlayacağı ilk altı ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık taksitler halinde ödenmek üzere faizsiz 1 milyon 500 bin liraya kadar kredi desteği konusunda oda üyelerine çağrıda bulunarak, bu olanaktan yararlanabileceklerini belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Misafir     0000-00-00 Haberde hata olduğunu düşünüyorum, anlaşmalı bankalar arasında YAPI KREDİ BANKASI da var, düzeltme ltf.