Advert
Advert
Advert

HUKUK DIŞI UYGULAMALARDAN VAZGEÇİLSİN!..

HUKUK DIŞI UYGULAMALARDAN VAZGEÇİLSİN!..
Bu içerik 1311 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Eğitim Sen Milas Temsilciliği’nden yapılan “Milli Eğitim Bakanlığı Proje Okullarında kıyım yapıyor” başlıklı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın; yüksek puanlı ve başarı oranı yüksek olan ve “proje okulları” olarak adlandırılan bazı okulların atama sistemi ve eğitim yöneticisi belirleme yetkisini geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenlemeyle Milli Eğitim Bakanı’nın keyfi kararına bıraktığına ve bu düzenleme ile Milli Eğitim Bakanı’nın, hiçbir duyuru yapmaksızın, mesleki yeterliliği, kıdemi ya da hizmet puanına bakmadan istediği herhangi bir öğretmeni ya da eğitim yöneticisini bu okullarda görevlendirebileceğine dikkat çekilerek, “MEB’e bağlı okulların büyük bölümünün müdürlerini kendi siyasal kadrolarından belirleyen bir zihniyetin “proje okulları”na yapılacak atamaları benzer bir mantık üzerinden belirleyecek olması, proje okullarının yeni bir siyasal kadrolaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu yaklaşımı, iktidarın çarpık yönetim anlayışı açısından değerlendirecek olursak, belirlenen okullar üzerinde her türlü tasarrufta bulunarak, kısa süre içinde bu okullardaki eğitimin nitelik açısından büyük bir erozyona uğratılacağını tahmin etmek zor değildir. Bu durum, proje okullarındaki eğitimin niteliğini ve öğrencilerin başarısını doğrudan olumsuz etkileyecek, kaybeden yine eğitim sistemi olacaktır” denildi.

Aralarında ilimiz Fen Lisesi ve Bornova Anadolu Lisesi’nin de bulunduğu, eğitim ve öğretimde son derece başarılı bu okullara müdür ve öğretmen atamalarının doğrudan Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılmaya başlanmasının, Bakanın okullara sınavsız olarak, istediği öğretmen ve müdürü atamasının önünü açtığının altının çizildiği açıklamada daha sonra şu görüşler dile getirildi:

Yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlar verilmeye başlandı ama...

Yıllardır bu okullarda görev yapan öğretmenler ise kendi istekleri dışında başka okullara gönderilmeye, başka bir ifade ile sürgün edilmeye başlanmıştır.

Eğitim Sen, keyfi biçimde öğretmenlerimizin proje okullarından alınarak görev yerlerinin değiştirilmesine karşı çıkmış, ayrıca görev yerleri değiştirilen öğretmenlerimize hukuk yardımı yapmış, üyeleri adına dava açmıştır. Bu davalarda yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlar verilmeye başlanmıştır. Bakanlık, yaptığı işlemlerin hukuka aykırı olduğunu bile bile yargı kararını uygulamak yerine yeni bir yönetmelik yayınlayarak, proje okullarında görev yapan öğretmenleri öğrencilerinden ve okullarından kopartmakta kararlı olduğunu göstermiştir.

1 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği”nin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmış bulunuyoruz.

Herhangi bir eğitim kurumunda görev yapan bir yönetici veya öğretmenin görev yerinin değiştirilebilmesi için hakkında başlatılmış soruşturma sonucunda görev yerinin değiştirilmesi önerilmiş, belirli bir süre ile çalışmış ve o eğitim kurumundaki çalışma süresini doldurmuş veya görev yerinin değiştirilmesini istemiş olması gerekir. Bunlardan hiçbiri olmadığı halde yalnızca proje okulunda çalışıyor olması nedeniyle bakanlığın bir yöneticiyi görevinden alması veya öğretmenin görev yerini değiştirmesi açıkça anayasal eşitlik ilkesine aykırıdır.

MEB, hazırladığı yönetmelikle bu okullarda görev alan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin yönetici ve öğretmen olarak görevlerine devam etme haklarını ellerinden almakta, dolayısıyla eğitim emekçilerinin kazanılmış haklarını yok sayarak suç işlemektedir. Bu hukuksuzluğa ve keyfiyete sessiz kalmak mümkün değildir.

MEB’in dayatması sonucunda tercih yapmak zorunda kalan tüm öğretmenler atama belgelerini imzalarken “yasal haklarım saklı kaymak kaydıyla” şerhi düşebilir. Kendi iradeleri dışında resen atamaları yapılacak olan öğretmenlerin hakları için sendikamız her türlü hukuki desteği verecektir.

Sürgündür!

MEB’in proje okullarında görev yapan öğretmenleri başka okullara gitmeye zorlaması sadece öğretmenlerin değil, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin de tepkisini çekmekte, pekçok okulda öğrenciler yaptıkları eylemlerle öğretmenlerine sahip çıkmaktadır.

MEB’in bir taraftan hukuksuz açığa almalarla binlerce öğretmeni, bir milyonu aşkın öğrenciyi mağdur ederken, diğer taraftan siyasal kadroları yerleştirmek için yıllardır bu okullarda görev yapan ve okulların başarısında büyük emeği olan öğretmenleri tasfiye etmeye çalışması dikkat çekicidir. Kıdemi, hizmet süresi ve liyakatine bakılmaksızın binlerce yönetici ve öğretmenin proje okulu/kurumuna atanabileceği veya bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görev yerinin değiştirilmesinin sürgün olacağını belirtiyor, MEB’i hukuk dışı uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500