Advert
Advert
Advert

BİTMEYEN SORUN TAŞIMACILIK…

BİTMEYEN SORUN TAŞIMACILIK…
Bu içerik 2709 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlamasıyla gündeme gelen öğrenci taşıma konusu yeniden gündeme geldi… Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda taraflar bir araya gelirken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantıya görevli göndermedi…

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı toplantı salonunda yapılan toplantıya; Oda Başkanı Nurol Paskal, UKOME Şube Müdürü Ali İlçin ve Şube Görevlisi Erhan Karaman, Milas İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan Kıdemli Başçavuş Ramazan Aytepe, Trafik Tim Komutanları Uzman Çavuş İsmail Yiğit ve Suat Erol, İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Polis Memuru Ali Yücel ve ilçemizdeki pek çok şoför esnafı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Oda Başkanı Nurol Paskal; Trafik güvenliği ve okul servis yönetmeliğine uygun taşımanın nasıl yapılacağı, araçların teknik özelliklerinin yönetmeliğe uygun olup olmadığı ve Milli Eğitim yetkililerine, taşımalı eğitimdeki aksaklıkların giderilmesi hususunda taleplerin iletilmesi konusunda toplanıldığını belirterek; “Her şeyden önce şoför esnafı olarak bizler, yasal sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Hiçbir konuda eksiğimiz olmamalıdır. Unutmayalım ki bizim rakibimiz birbirimiz değiliz. Bizim rakibimiz bu işte ehil olmayan, yetki belgesi bulunmayan yani korsan taşımacılık yapanlardır. Biz birbirimizle değil, onlarla mücadele etmeliyiz.

Yeni bir eğitim-öğretim yılına başladık. Öncelikle hepinize kazasız-belasız-sorunsuz bir dönem geçirmenizi diliyorum ancak daha işin başında öyle sorunlarla karşı karşıyayız ki, bu sorunlar bugün ortaya çıkmış değil. Geçmiş yıllardan bugüne çözülemeyen sorunlardır. Bugüne kadar günü kurtarma adına bazı sorunlara palyatif çözümler üretildi. Bunları da kurum ve kuruluşlarla ikili görüşmeler sonucu elde ettik. Bizim her yıl bu sorunları yaşamamızdaki ana unsur, Milli Eğitim tarafından yapılan taşıma ihalelerindeki bazı aksaklıklar. Bu konuda elimizde yasal mevzuatlar-yönetmelikler olmasına rağmen bu soruna kalıcı bir çözüm üretilemedi. Bu sene yapılan ihalelerde de yine aynı sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunların çözümü için görüşmeler devam ederken, bir yandan da hukuki yollardan ne yapılabilir bu araştırılıyor. Sanırım işin sonunda yargıya gidilecek” diyerek, toplantının bir bilgilendirme toplantısı olduğunu, katılımcıların her konuda soru sorabileceğini söyledi ve sözü Milas İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan Kıdemli Başçavuş Ramazan Aytepe’ye bıraktı.

Aytepe, geçtiğimiz yıllarda 4 olan trafik tim sayısının bu yıl 6’ya çıkarıldığını ve daha etkin bir şekilde denetim yapılacağını belirterek; “Ancak hepimiz biliyoruz ki Milas, geniş bir coğrafyaya sahip bir ilçe, 132 mahallesi var ve ilçeye 14 ayrı noktadan giriş yapılabiliyor. Dolayısıyla ne bizim ne de emniyet teşkilatının tüm güzergâhları kontrol altında tutma şansımız yok. Belirli bir aralıkla tüm güzergâhlarda denetim görevini yapmaya çalışıyoruz.

Öncelikle bizler yasanın verdiği yetki ile denetim görevini yapan birimleriz. Biz kanun neyi emrediyorsa o hususları denetlemekle görevliyiz. Denetimler sırasında yasa ve yönetmeliklere uymayan araçlara gerekli yasal işlemler yapılır. Bu konuda sizlere düşen tüm yasal yükümlülüklerinizi eksiksiz yerine getirmeniz” derken, ilçe emniyet müdürlüğü personeli polis memuru Ali Yücel de şunları söyledi:

“Geçmiş yıllarda birçok araç yasa ve yönetmeliklere uygun olmadığı gerekçesiyle ağır para cezasına hatta trafikten men cezasına çarptırıldı. Bizler bunu yapmak istemiyoruz ancak sizler de sorumluluklarınız konusunda azami dikkat göstermelisiniz. Çünkü taşıdığınız o minikler, hepimizin çocukları. Tüm anne-babalar en değerli varlıkları olan çocuklarını sizlere emanet ediyor. Birbirimize karşı daha sabırlı, daha anlayışlı olmak durumundayız. Siz üzerinize düşeni yaptıktan sonra, bizler üzerimize düşeni yaptıktan sonra bir sorun yaşamamız mümkün değil.”

Toplantıya katılan UKOME (Ulaşım Komisyon Merkezi) Şube Müdürü Ali İlçin ise, Muğla’nın büyükşehir olmasından sonra kurulan UKOME birimin görev ve yetki alanlarını anlatarak konuşmasına başladı. İlçin; “UKOME’nin aldığı tüm kararlar bağlayıcıdır ve alınan kararlar tüm kurum ve kuruluşlara bildirilmektedir. Özellikle bugünkü toplantımızın konusu olan öğrenci taşıma konusunda alınan karar çok açıktır. ‘Okul Paketi’ alan ve ‘S’ plakalı araçlar dışında hiçbir araç öğrenci taşıma işi yapamaz. Çünkü öğrenci taşıyacak araçlarda bazı teknik donanımların bulunma zorunluluğu vardır. Bu araçlar öncelikle gerekli teknik raporları alıp, vizelerini yaptırmak ve emniyet müdürlüklerinde ruhsatlarına işletmek zorundadırlar. Kent merkezlerinde bu yönde bir sorun yok ancak bugün mahalleye dönüşen köylerden taşımalı usul ile yapılan taşıma konusunda bazı sorunlarla karşılıyoruz. Örneğin yeterli sayıda ‘S’ plakalı ve öğrenci taşımaya müsait araç olmayabiliyor. Bu durumda Milli Eğitim Müdürlükleri, ‘TM’ plakalı olan araç sahipleriyle sözleşme imzalıyor. Teorik olarak böyle bir sözleşme doğru değil ancak sorunun çözümünde geçici bir uygulama olarak görülüyor. Ancak denetimler sırasında bu araçlar ceza işlemi görmekten kaçamıyor. Doğal olarak Milli Eğitim Müdürlükleri ihale şartnamelerine tam olarak uymak durumundadır. Böylelikle ortada tartışacak bir sorun da kalmaz” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından taşıma kooperatifi başkanları ve şoför esnafı, karşılaştıkları aksaklıkları ve ortada yönetmelik olmasına rağmen, yapılan sözleşmelerden doğan sorunları yetkililere aktardı.

Farklı bir sorunun da okul müdürlükleri tarafından verilen öğrenci sayısı olduğunu belirten şoförler; “Örneğin 14 öğrenci ismi veriliyor ve sözleşme bu sayı üzerinden yapılıyor ancak taşınacak öğrenci sayısı 14’ten fazla çıkıyor. Bu durumda denetim yapan jandarma veya polis, fazla yolcu taşımadan bize ceza yazıyor. Milli Eğitim bize taşıyacaksınız diyor. Biz bu durumda hangi öğrenciyi araçtan indireceğiz? Bunu yapsak bu kez öğrenci velileriyle karşı karşıya kalıyoruz” diyerek, farklı bir sorunu gündeme getirdiler.

Jandarma ve emniyet görevlisi bu durumda sözleşmeyi esas alacaklarını ve listedeki sayının dışında fazla yolcu olması durumunda gerekli yasal işlemi yapacaklarını belirterek, sorunun çözüm merkezinin kendileri olmadığını söylediler.

Toplantının sonunda Oda Başkanı Nurol Paskal, önümüzdeki günlerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak bir toplantı daha yapılacağını ve sorunun bir de o toplantıda ele alınacağını söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500