Advert
Advert
Advert

KARYA SANAT KAFE’DEN ÖRNEK ÇALIŞMA…

KARYA SANAT KAFE’DEN ÖRNEK ÇALIŞMA…
Bu içerik 2700 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Karya Sanat Kafe, bitkisel atık yağların geri dönüşümü için örnek bir çalışmaya imza attı… Kafe yöneticileri kendi işletme bünyesinde elde edilen atık yağların doğaya karışmaması için bir firma ile anlaşarak, atık yağların biodizele dönüşmesi sağlanıyor…

1 litresi 1 milyon litre temiz suyu kirleten atık yağların enerji olarak geri dönüşümünün sağlanması için vatandaşlar ve işletmeler giderek bilinçlenmeye başladı.

Milas Belediyesi sınırları içerisinde bulunan restoran, otel, lokanta, kafe, hastane, kamu kurumları ve evlerden çıkacak bitkisel atık yağların, Deha Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Anonim Şirketi tarafından toplanılması amacıyla yaklaşık 3 yıl önce 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği sözleşmesi imzalanmıştı.

İmzalanan sözleşmenin ardından şirket, mahalle muhtarlıkları, okul, kafe, restoran tarzı işletmelere firma tarafından bitkisel atık yağ bidonları bırakılmaya başlanıldı.

İlçemizde bulunan duyarlı işyeri ve kurumlar arasına Zafer Caddesi’nde hizmet veren Karya Sanat Kafe de dahil oldu.

Karya Sanat Kafe’nin hizmet vermeye başladığı günden itibaren atık yağlara karşı dikkat ettiklerini belirten Dağlar Uygur, “Sanatı, insanı ve doğayı seven bir işletme olarak çalışmalarımızı yaparken her aşamasını düşünerek yapıyoruz. Karya Sanat Kafe’de müşterilerimize yiyecek ve içecek alanında da hizmet veriyoruz. Bu hizmetimizin sonucunda atık yağlarımız ortaya çıkıyor. Atık yağların doğaya olan zararını bilen kişiler olarak bu yağların doğaya karışmadan, doğaya zarar vermeden geri dönüşümünü sağlamak için girişimde bulunduk. Yaklaşık bir ay önce Deha Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Anonim Şirketi ile sözleşme imzalayarak atık yağlarımızı artık bu şirkete teslim etmeye başladık. Belirli aralıklarla bidonlarda biriken kızartma yağlarını toplayan firma atık yağları biodizel yakıta çeviriyor” dedi.

Temiz, sağlıklı, yaşanabilir bir çevre için…

Lavabolara dökülen, çöpe atılan bitkisel atık yağların nehirlere, göllere, denizlere ulaşarak su kaynaklarının kirlenmesine, doğada yaşamlarını sürdüren canlılara zarar verdiğine dikkat çeken Uygur, “Lavaboya dökülen bitkisel atık yağlar sudaki katı maddelerle birleşerek, binaların atık su borularına ve kanalizasyon sistemlerine zarar vermekte. Onun için ben işletmemize yakın mesafede ikamet eden Milaslılara da seslenmek istiyorum. Temiz, sağlıklı, yaşanabilir bir çevre için bitkisel atık yağları lavabolara dökmeyelim, çöpe atmayalım, Karya Sanat Kafe'deki atık yağ toplama bidonuna dökelim. Biz de atık yağların biodizel yakıt olması için bakanlık denetimli toplayıcı şirketlere teslim edelim” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500