Advert
Advert
Advert

BAFA GÖLÜ’NDE YİNE KOKU YİNE KİRLİLİK…

BAFA GÖLÜ’NDE YİNE KOKU YİNE KİRLİLİK…
Bu içerik 5309 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla ve Aydın sınırları içerisinde yer alan Bafa Gölü’nde yine bilindik manzaralar ortaya çıkmaya başladı… Yaz ayı sıcakları nedeniyle göldeki su seviyesinin azalmasının ardından gölün çevresinde yoğun pis koku oluşurken, toplu olmasa da bazı balık ölümlerinin de gerçekleştiği görüldü…

Ege Denizi’nin Latmos Körfezi iken, Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlarla denize bağlantısı kesilince bir göl haline dönüşen, zengin doğal ve kültürel kaynak değerleri nedeniyle 1994 tarihinde Tabiat Parkı olarak ilan edilen Bafa Gölü’nden yine pis kokular yayılmaya ve kötü görüntüler oluşmaya başladı.

Geçtiğimiz yıllarda da gölde yaşanan sorunlar hem sivil toplum örgütlerinin hem de DSİ’nin dikkatini çekmiş ve 1996 yılında nehirden göle su pompalamak için, menderes üzerine şişme savak yaptırılmış, şişme savak sayesinde menderesten göle zaman zaman su verilmeye başlanmıştı.

Fakat Söke Ovası’nda yaz aylarında yapılan pamuk tarımı nedeniyle tarla sulamaları yapıldığından, gölün ihtiyacı olan su bu aylarda verilemiyor. Yapılan bu uygulama nedeniyle hemen hemen her yıl Bafa Gölü’nde özellikle yaz aylarında su seviyesi azalarak, kirlilik oranı artıyor ve balık ölümleri meydana gelmeye başlıyor.

Kirliliğin önüne geçilemiyor…

Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda kirliliğin en büyük nedeninin sanayi tesisleri ve havza boyunca yer alan bütün yerleşim birimlerinin atıksularının Büyük Menderes Nehri’nin sularıyla birlikte göle girmesi olarak ifade edilse de Bafa Gölü civarındaki tarım arazilerinde kullanılan zirai ilaçlar, dolaylı olarak göle girmekte ve gölün doğal dengesine etki etmekte.

Bafa Gölü çevresindeki yerleşim yerleri ve tesislerin de çöp sorunları var gibi. Çöpler genellikle dere yataklarına atılmakta ve yağmurlar yağdığında dere sularıyla birlikte göle girmekte. Aydın Bölgesi tarafında da Büyük menderes Nehri’ne bağlantısı olan derelere atılan çöpler, hem Bafa Gölü’ne hem de Büyük menderes Deltası’na kadar ulaşmakta.

İşletmelere denetim…

Göl kenarlarında bulunan işletmelerin de bu anlamda denetime tabi tutulması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Bafa Gölü’ne yakın birçok işletme bulunuyor. Bafa Gölü sayesinde gelir elde eden, gerçek anlamda en çok sahip çıkması gereken bu işletmeler bile göle karşı çok duyarsız. İnsan atıklarının en çok bu işletmeler ve işletmeler yakın bölgelerde olduğu görülüyor. Yetkililerin en azından bu işletmeler ve etrafında denetim yapmaları, işletmelere çevre temizliği konusunda da sorumluluk vermeleri gerekiyor. ‘Ben sadece işletmem içerisindeki temizlikten sorumluyum’ anlayışı çok yanlış. Göldeki kirliliğin ve kokunun bu işletmeleri de etkileyeceği işletme sahiplerince de unutulmamalı” dediler.

Her yıl temizlik yapılsa…

Yaz ayları başların ve sonlarında özellikle turizm bölgelerinde deniz içerisinde ve kıyılarında yapılan temizlik çalışmalarının Bafa Gölü’nde de yapılması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, “Bafa Gölü’nün önemi ne zaman kirlense o zaman dile getiriliyor. Ama biz istiyoruz ki artık Bafa Gölü kirlilik haberleriyle değil, temizlik çalışmalarıyla da gündeme gelsin. Turizm sezonu öncesinde ve sonrasında birçok kıyıda temizlik çalışmaları yapılıyor. Benzer çalışmaların Bafa Gölü’nde de yapılmasını istiyoruz. Böylelikle kirliliğin önüne geçmek için önemli bir adım da atmış olabiliriz. Bu konuda da yerel yöneticilerimizden gerekli çalışmaları yapmalarını bekliyoruz” dediler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kürşat sarı     0000-00-00 Tesis atıkları en.kirletici etken.özellikle kılıç yavru balık üretim tesisi ,havuzların yosunlaşmasını engelleyen kimyasallar daha sonra göle deşaj edildikten sonra göldeki bitki ve midyeleri öldürüyor sonrada onlar parçalanıp dışarı atılıyor, bu esnada oluşan pilaktonlar bölünerek çogalıyorlar,ve gölde sarımsı bulanık bir su meydana geliyor.ve.bulundukları ortamdaki oksijeni bitiriyorlar.böylece azalan oksijenden dolayı sıg sularda.bulunan.balıklar yetersiz oksijenden dolayı ölüyor.tesisi dur