Advert
Advert
Advert

TURHAN SELÇUK ÖDÜLLERİ VERİLDİ…

TURHAN SELÇUK ÖDÜLLERİ VERİLDİ…
Bu içerik 2248 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 6. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi…

Milas Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de düzenlenen sergi açılışı sırasında verildi.

Ödül törenine; CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Eşi Elif Tokat, etkinliğin Onur Konuğu olan Turhan Selçuk’un Eşi Ruhan Selçuk, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, Karikatürist Kamil Masaracı, belediye meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları ile mahalle muhtarlar, ödüllü karikatüristler katıldı.

Programın açılış konuşması Turhan Selçuk’un Eşi Ruhan Selçuk tarafından yapıldı. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ruhan Selçuk, “Karikatüristler, en karmaşık görünen konuları en yalın şekilde çizgileriyle anlatan, insanların duygu ve düşüncelerinin sözcüsü olan ve insandaki düşünce gücünü harekete geçiren çok değerli sanat insanlarıdır. Yaptıkları sadece çizgi işi değil, yürek işidir aynı zamanda. Bu vesileyle yarışmaya katılan tüm yarışmacıları selamlarken, kazanan sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Turhan Selçuk, siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel tarihe ayna tutarken, zihinlerde yeni ufuklar açan, tüm bu olguları iç içe veren temaları, çizgilerindeki ve yazılarındaki muhteşem estetikle birleştiren, karikatür dünyasında ismi altın harflerle anılan, yaşadığı tüm güçlüklere ve bedellere rağmen ödün vermeyen bir onur abidesidir. Şimdi ve her zaman aramızda olan sevgili eşim Turhan Selçuk’u uçsuz bucaksız sevgi, özlem ve saygıyla anıyorum, anıyoruz” dedi.

Türkiye’nin en iyi üçüncü yarışması…

Ruhan Selçuk’un ardından söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, “Milas ölçeğinde bir ilçe için büyük öneme haiz, ilçemizin sınırlarını hatta ülkemizin sınırlarını aşan bir organizasyonun ödül töreninde beraberiz. Ne mutlu size, ne mutlu bize ki bu ödül töreninde bugün kentimiz en üst katılımıyla burada. Ve Turhan Selçuk’a onun bıraktıklarına karikatür sanatına ve ilçemizin tanıtımına hep birlikte burada sahip çıkıyoruz. Bizim için çok önemli. Bu yıl altıncısını gerçekleştirdik. Daha da çok yapılacak. Daha çok aşamalar kayıt edecek, büyüyecek. Daha altıncı yılında Aydın Doğan ve Nasrettin Hoca Karikatür Yarışmalarından sonra Türkiye’nin en büyük üçüncü yarışması durumuna gelmiş durumda” dedi.

Dostlarımız oldu…

Bu yıl ki yarışmaya 1635 katılımın gerçekleştirildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Tokat, “Bizim önümüzdeki yarışmaları zorlayan ve yakında da yakalaması çok muhtemelen bir karikatür etkinliğinden bahsediyoruz. Bu etkinlik sayesinde biz ilçemizin tanıtımı kadar karikatür sanatına verilen destek kadar daha farklı şeyler de kazandık. Bu süre içerisinde dünyanın birçok yerinden dostlarımız oldu. Yine bugün aramızda İran’dan, Ukrayna’dan ve Türkiye’den ödül almaya hak kazanan ve bu ödül töreni için bugün aramıza katılan değerli misafirlerimiz var. Geçmişteki dostlarımız gibi onlar da bugün bizlerin dost ailesine katıldılar. Turhan Selçuk’a, karikatüre ve Milas’a sahip çıkmaya devam ediyoruz” dedi.

Ödülleri verildi…

Başkan Tokat’ın yaptığı konuşmanın ardından ödül törenine geçildi. Yarışmacılara ödülleri programa katılan protokol tarafından verildi. Ödül töreninden sonra dereceye giren karikatürlerin de aralarında yer aldığı 47 karikatürün sergilendiği karikatür sergisinin açılış kurdelesi kesildi.

51 ülkeden 435 karikatürist…

Bu yılki yarışmaya 51 ülkeden 435 karikatürist 1635 karikatürle katılmış birinciliği Sırbistan’dan Borsilav Stankovic, ikinciliği Romanya’dan Mıhaıl Sorın Ignat, üçüncülüğü Ukrayna’dan Sergey Semendyaev kazanmıştı. Özel ödülleri ise Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü Muammer Olcay (Türkiye), Scrikss Özel Ödülü Sajad Rafeei (İran), Milas Kent Konseyi Özel Ödülü Angel Boligan (Meksika), jüri Özel Ödülü Sergei Belozerov (Rusya) isimleri hak kazanmıştı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500