Advert
Advert
Advert

ALIRKEN DE, KESERKEN DE, TÜKETİRKEN DE DİKKAT…

ALIRKEN DE, KESERKEN DE, TÜKETİRKEN DE DİKKAT…
Bu içerik 2120 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık alımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar hakkında açıklamalarda bulundu… Arslan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Mezbahası, Baltalıkapı pazaryeri, Cumartesi Pazar yeri ve Akkent Cami yanının kurban kesim yerleri olarak belirlendiğini ifade ederek, kurban kesimi sonrasında büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarının İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edilmesi gerektiğini söyledi…

12 – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kurban Bayramı için vatandaşlar ve kurumlar hazırlıklarını sürdürüyor. Labranda Bulvarı üzerinde yer alan Milas Belediyesi Hayvan Pazarı’nda da kurbanlık hayvan satışları alanında giderek hareketlenme var.

Kurbanlık alırken dikkat…

Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, kurbanlık almak isteyen vatandaşlara süreçte bazı konularda dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattı.

Büyük ve küçükbaş havan alırken kurbanlık olarak kesilmesi için hangi özellikleri taşıması gerektiğine dikkat çeken Arslan, “Kurban olarak kesilecek olan hayvanların kör, topal ve küçük yaşta olmaması, dini tarife uygun olması, büyükbaş hayvanın 2 yaşından, küçükbaş hayvanın 1 yaşından küçük olmaması, başka illerden getirilmiş kurbanlıklarda ‘Veteriner Sağlık Raporu’ olması, sığır cinsi hayvanlar için ‘Pasaportu’ olması, küçükbaş hayvanlar için ‘Nakil Belgesi’ olması, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda kulak küpesi bulunması, hayvanların çok zayıf olmaması, hayvanların yüksek ateşli olmaması, hayvanların kıllarının karışık ve mat halde olmaması, hayvanların pis kokulu ve ishalinin olmaması, hayvanların çevresine karşı çok duyarsız olmaması, hayvanların gebe olmaması, hayvanların burnunda kokulu ve irinli akıntısının olmaması gerekiyor” dedi.

Kesime götürürken dikkat…

Kurbanlık hayvanların kesim yerlerine götürülürken de dikkat edilmesi gerektiğini belirten Arslan, “Hayvanlara kötü davranılmamalı, hayvanlar aç ve susuz bırakılmamalı. Hayvanlar araçlara bindirilirken sopa ile vurulmamalı ve hayvanlar araçlara bindirilirken kuyruklarına sıkma, burkma gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Hayvanlar araçlara bindirilme ve indirilme işlemi rampalardan yapılmalıdır, hayvanların güvenli bir biçimde şevklerini sağlamak amacıyla, üzerleri hava şartlarına uygun ve hayvanlara yeterli hava sağlayacak şekilde kapatılmalı, hayvanların yaralanmaması için aracın taban döşemeleri üzerine en az 2 santim kalınlığında yataklık, sap, saman, talaş gibi maddeler serilmeli, hayvanların yaralanmalarına sebebiyet verecek şekilde çok fazla sayıda hayvanın araca yüklenmemelidir” dedi.

Kurban kesim yerleri…

Kurban kesim yerlerinin Muğla Büyükşehir Belediyesince belirlendiğini ifade eden Arslan, Menteşe Mezbahası, Milas Mezbahası, Bodrum Eski Mezbahası, Yatağan Eski Mezbahası, Kavaklıdere Eski Mezbahası, Marmaris Mezbahası, Dalaman Eski Mezbahası, Datça Kurban Kesim Ünitesi, Fethiye Mezbahası’nda kesimlerin gerçekleştirileceğini söyledi.

Arslan, ilçemizde, Labranda Bulvarı üzerinde yer alan Muğla Büyükşehir Belediyesi Mezbahası, Baltalıkapı Pazaryeri, Cumartesi Pazaryeri ve Akkent Cami yanında kesimlerin yapılacağını belirti.

Vatandaşların bilmesi gereken hususlar…

Kurban kesim alanlarına gelen vatandaşların bilmesi gereken bazı hususların da olduğunu dile getiren Arslan, “Kurbanlık hayvanlara mezbahalara geliş zamanına göre sıra verilir. Sıra alınırken mezbaha idaresine hayvan pasaportu nakil belgesi ve il dışından gelen kurbanlıklarda Veteriner Sağlık Raporu ibraz edilir. Mezbaha idarelerince verilen sıraya göre kurbanlık kesimi yapılır. Mezbahalarda kesilen büyükbaş kurbanlık karkaslar 15 – 20 kilogramlık parçalara bölünür. Mezbahalarda kesilen küçükbaş hayvanlar 4 parçaya bölünür” dedi.

Kurbanlık etlerin saklanması…

Kesimden sonra kurban etlerinin saklanma yöntemleri ile ilgili de bilgiler aktaran Arslan, “Kurban etleri kesimin ardından 4 - 5 saat 14 - 12 derece dinlendirilir ancak soğuk dolaba konmaz. Etler -2 ve - 3 derecelerdeki dolaplarda ancak 7 - 8 gün saklanabilir. Etler küçük parçalar halinde birer pişirimlik halinde poşet veya yağlı kâğıtlara sarılarak - 18 / - 20 derecede dondurulur ve uzun süre dayanır. Donmuş etler buzdolabında çözdürülmelidir. Donmuş etler kalorifer ve soba üzerinde çözdürülmemelidir. Derin dondurucudan çıkarılan etler tekrar derin dondurucuya konulmamalıdır. Sakatat ve etler bir arada saklanmamalıdır. Etler kesinlikle çiğ ve az pişmiş halde tüketilmemeli, zira zoonoz hastalıklar çiğ veya az pişmiş etin tüketilmesiyle ortaya çıkar” dedi.

Kesim sonrası teslim edilmesi gereken evraklar…

Arslan, kurban olarak kesilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarının satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları veteriner hekimler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, kurban kesimi yapanlar 23 Eylül 2016 Cuma gününe kadar Milas İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne mesai bitimine kadar teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan il kurban hizmetleri komisyonu kararları gereğince; büyükbaş hayvanın kesim ücretinin 220, küçükbaş hayvan kesim ücretinin ise 55 TL olarak belirlendiğini ifade etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500