Advert
Advert
Advert

KURBAN BAYRAMI İÇİN UYARILAR, ÖNERİLER…

KURBAN BAYRAMI İÇİN UYARILAR, ÖNERİLER…
Bu içerik 1336 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, doğru kurbanlık seçimi ve sağlıklı ve güvenli kurban kesiminden başlamak üzere “Kurban Bayramında hareketi arttırma ve doğru beslenme önerileri” dile getirildi.

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan imzalı açıklama şöyle...

Sağlıklı ve keyifli bir beslenme programı uygulamak mümkün…

Lezzetli yiyeceklerin, insanın iştahını, yeme içgüdülerini tetikleyen ikramların yapıldığı Kurban Bayramında hassas ama etkili tedbirlerle hareket etmeyi gözardı etmeden sağlıklı ve keyifli bir beslenme programı uygulamak mümkün. Tükettiğimiz kırmızı etler yüksek protein içermektedir, vücutta hemen yakılması gereken besinlerdir, bunu ancak hareket ederek ve spor yaparak başarabiliriz. Kavurmanın içine tereyağı konulmaması, kesme tahtalarında çiğ sebze doğranmaması, et yemeğinin yanına salata eklenmesi bu önlemlerden bazıları.

Kurban Bayramında özellikle kırmızı et ve tatlı tüketimi bir hayli artıyor. Bu durum; özellikle kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sorunları olanlarda, gastrit, ülser gibi mide problemleri yaşayanlarda ve ileri yaşlardaki kişilerde ekstra sağlık sorunları yaratabiliyor.

Oysa bayram dönemlerinde bazı küçük ama etkili beslenme önlemleriyle hem sağlığınızı koruyabilir hem de bayram ikramlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

İşte o önlemler:

Kurbanlık seçimi ve kesim işlemi…

Veteriner gözetiminde olan sağlıklı hayvanların seçilmesinde ve alınmasında fayda var. Hastalık (Şarbon vb.) şüphesi dahi taşıyan hayvanlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Hastalıklı hayvanla temastan, aynı havayı solunmaktan dahi vatandaşlarımızın kaçınmasında fayda vardır. Çünkü hayvanlardaki bulaşıcı hastalıklar bu yollarla bulaşmaktadır. Kurbanlıkların kesimi konusunda da, vatandaşlarımızın sağlık ve güvenlikleri için lisanslı kasap ve belediye kurbanlık kesimhanelerini kullanmaları yararlarına olacaktır.

Bayramda hareketi elden bırakma!..

Kurban Bayramında da egzersizi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek ve elden bırakmamak çok ciddi önem arzetmektedir. Önerimiz, en azından bayram süresince günlük bedensel aktivitelerini arttırarak günlük rutinlerin biraz üzerine çıkarılması, ileride karşılaşacakları sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde ve azalmasında oldukça önemlidir.

Bayramda da ‘az yemek çok öğün’…

Bayram boyunca genellikle yapılan en büyük hata, gün içinde öğün sıklığına dikkat etmemek oluyor. Buna bağlı olarak da akşam yemek saatinde gecikiliyor ve yemek porsiyonları artırılıyor. Bu nedenle, bayramlarda da günde 4 -5 öğün olacak şekilde bir beslenme planı uygulanmalı. Fazla miktarda ve geç saatlerde yemek yemekten kaçınılmalı.

Besinleri kızartmaktan ziyade haşlayın…

Bayramda hem ağız tadınız hem de sağlığınız için besin seçiminde bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Yemek pişirme yöntemi olarak kızartmalar yerine, ızgara veya haşlamayı tercih edin. Ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin.

Kurban eti hemen tüketilmemeli…

Kurban Bayramında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da, sindirimi zor olan etlerin nasıl tüketileceği konusu. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle, özellikle mide-bağırsak hastalığı olanlar; kurban etlerini hemen değil, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmeli.

Kavurmaya, kuyruk yağı ve tereyağ katmayın…

Ülkemizde Kurban Bayramlarında yapılması gelenek haline gelmiş olan kavurma, içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan, kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmeli. Etin içeriğinde bulunan yağ, yemeğin lezzeti için yeterli olduğundan ayrıca yağ eklemeye gerek kalmıyor.

Çiğ et tüketmeyin!...

Mangal yapılması durumunda ise etlerin kömürleşmemesine, ayrıca dışı pişen, içi çiğ kalan etlere dikkat edilmeli. Yüksek risk taşıyor olmasından dolayı çiğ köfte tüketiminden de kaçınılmalı.

Et ve zeytinyağlı sebzeler aynı anda tüketilmeli…

Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalı. Çiğ ette bulunan mikroorganizmaların sebze meyvelere geçmesine engel olmak için ayrı tahtalar kullanmak gereklidir. Bunun için, pratikte karışıklık olmaması için de farklı renk kesme tahtaları kullanılabilir. Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalı. Öğünlerde, etin yanına mutlaka dengeli bir öğün olması için salata ya da zeytinyağlı sebze yemeği ilave edilmeli.

Tavsiyemiz ‘kuru meyve’…

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlıları tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonra yapacağınız ziyarette yine ikram yapılacağı ve bunun büyük olasılıkla tatlı olacağı unutulmamalı. Bayramda bilinçsizce çikolata ve tatlı tüketilir. Fazla çikolata ve tatlı tüketimi, mide yanması, bağırsak bozuklukları gibi şikâyetlere neden olur. Çikolataya ve şekere alternatif olarak; vitamin ve mineralden zengin ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler tercih edilebilir.

Kutlama…

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, açıklamasının sonunda yurttaşlarımızın bayramını da şöyle kutladı:

Bu vesileyle, vatandaşlarımızın mübarek Kurban Bayramını kutlar; sağlık, mutluluk, barış ve esenlikler ile geçmesini dilerim.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500