Advert
Advert
Advert

YİNE YOL KAPATMA EYLEMİ…

YİNE YOL KAPATMA EYLEMİ…
Bu içerik 9605 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemize bağlı Kayabaşı Mahallesi sakinleri, maden taşıyan kamyonların, ulaşımı sağlayan anayolu bozduğunu öne sürerek mahalleyi, ilçeye ve diğer mahallelere bağlayan yolu kapattı. Kaymakam ya da Muğla Valisi gelmeden yolu açmayacaklarını belirten mahalle sakinlerine jandarma müdahale etti.

Önceki gün akşam saatlerinde, çoğunluğu kadınların oluşturduğu kalabalık bir grup tarafından Kayabaşı Mahallesi’nin girişinde başlayan yol kapatma eylemi olaylı bitti.

Eylemin başladığı saatlerde başta Milas Kaymakamı olmak üzere tüm yetkililer Mahalle Muhtarı tarafından aranarak bilgi verildi. Yetkililer, Kurban Bayramı sonrası yolun yapılacağını söylese de mahalle sakinleri ikna olmadı ve eylemin, yetkililer gelip kendileriyle görüşünceye kadar devam edeceğini söylediler.

Akşam saatlerinden gece 23’e kadar devam eden yol kapatma eyleminin kanunsuz olduğunu, eyleme katılanların suç işlediğini defalarca belirten jandarma, sonunda müdahale etti ve kurulan barikatı kaldırdı. Bu sırada jandarma ile tartışan, eylemi devam ettirmeye çalışan bazı mahalle sakini gözaltına alınarak jandarma ekip aracına bindirildi. Ortamın daha da gerilmesiyle mahalle sakinleri jandarma ile tartıştı.

Eyleme katılanlardan bazıları, maden kamyonlarının neden olduğu yolun bozukluğu sebebiyle oluşan toz bulutları yüzünden mahallede hastalıkların arttığını, her evden mutlaka akciğer rahatsızlığı olan insanların bulunduğuna dikkat çekerek; “Bizim insanca yaşamaya hakkımız yok mu? Bu maden taşınacaksa başka bir yol bulsunlar ve taşısınlar. Birileri para kazanacak diye bizler ölelim mi?” diye sorarken, özellikle kadınlar çocuklarının okula gidiş-gelişlerinde büyük bir sıkıntı yaşadıklarını, yolun bozuk olması nedeniyle kaza endişesi taşıdıklarını ve çocuklarının sağ salim eve dönmesi için her gün dua ettiklerini söylediler.

Oluşan toz nedeniyle insanlarla birlikte doğanın da büyük bir ölçüde tahrip olduğunu belirten mahalle sakinleri; “Öte yandan tek geçim kaynağımız olan zeytincilik de yok olmakla karşı karşıya. Zeytin ağaçlarımızın hepsi hastalıklı, verim alamaz olduk. Her yıl bizimle birlikte bölge ve doğal olarak ülke ekonomisi de büyük zarar görüyor” diyerek, maden taşıma şirketlerine ve olaya duyarsız kalan yetkililere kızgın olduklarını söylediler.

Eylemin yapıldığı noktaya gelen jandarma ekipleri, mahalle sakinlerini büyük bir sabırla dinledikten sonra, haklı olduklarını ancak hak arama yönteminin yanlış olduğunu vurgulayarak; “Sesinizi duyurdunuz. Mutlaka ilgili makamlar gerekeni yapacaklardır. Lütfen eylemi sonlandırın ve evlerinize gidin” uyarısına mahalle sakinleri; “Bugüne kadar defalarca yetkililere topladığımız imzaları ekleyerek dilekçe ile başvurduk. Her defasında gereken yapılacak denildi. Özellikle bu yıl Mayıs ayından bugüne kadar bizleri oyaladılar. Artık dönüş yok. Buradan hiçbir maden kamyonunun geçmesine izin vermeyeceğiz” diyerek karşılık verdi.

5 Eylül 2016 Pazartesi günü saat 14.00’de başlayan Ağustos ayı Belediye Meclis Toplantısı sonunda, MHP’li Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş tarafından gündeme taşınan konunun, aynı gün akşam eylemle devam etmesi ilginç bir nokta oluştururken, mahalle muhtarı tarafından verilen son bilgi ise, Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililerin mahalleye gelerek sağlıklı bir bilgi verileceğini ve yolun Kurban Bayramı sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mahalle sakini     0000-00-00 Köyü hakli illaki bu yola basvurmak gerek memekki emek mahallesi olarak kapanan yolumuz için bizde yolu trafiğe kapatmak gerekiyor demekki