Advert
Advert
Advert

BELEDİYE MECLİSİ’NDE ‘FETÖ’ GERGİNLİĞİ…

BELEDİYE MECLİSİ’NDE ‘FETÖ’ GERGİNLİĞİ…
Bu içerik 8699 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediye Meclisi, Ağustos ayını tatilde geçirmesinin ardından Eylül ayı meclisi için, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda toplandı… Meclis’te AKP grubu tarafından yazılı soru önergesi sunularak, Milas’ta FETÖ’cü çete üyesi olduğu gerekçesiyle haklarında işlemler yapılan, gözaltına alınan, tutuklanan birçok firmanın ismi sayılarak, Milas Belediyesi’nin bu kişi veya firmalara iş yaptırıp yaptırmadığı, bağlantısı olup olmadığı sorulmasıyla gerginlik yaşandı…

4 mazeretli, iki mazeretsiz üye ile toplanan Milas Belediye Meclisi’nin 24 asıl, 2 ek olmak üzere 26 maddelik gündeminin çoğu komisyona sevk edilmesi gereken yeni talepler olduğundan kısa sürdü.

Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Son toplantımız sonrası, ülkemiz çok sarsıcı gelişmelere sahne oldu” diyerek başladığı konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, devlet-millet işbirliği sonucu, darbe girişiminin boşa çıkarıldığını, o gece ve sonrasında siyaset kurumlarının başarılı bir sınav verdiğini ve darbe girişiminin bertaraf edilmesi sürecinde birlikte hareket ettiklerini belirtti.

Konuyla ilgili olarak, Milas Belediye Meclisi’nde grubu olan partilerin ortak bir basın açıklaması olduğunu belirtilerek bu metni okutuldu.

Meclis’te önemli bir gelişme de AKP grubunun verdiği yazılı soru önergesiydi. Yazılı soru önergesinde, 15 Temmuz darbe süreci sonrasında FETÖ’cü çete üyesi olduğu gerekçesiyle haklarında işlemler yapılan, gözaltına alınan, tutuklanan birçok firmanın ismi sayılarak, Milas Belediyesi’nin bu kişi veya firmalara iş yaptırıp yaptırmadığı, bağlantısı olup olmadığı soruldu.

Başkan Tokat soru önergesini okutup, yazılı bir soru önergesi olduğu için yazılı olarak cevap vereceklerini belirttikten sonra, “Tabii bu önergede pek çok firma ve kişi ismi var. Bunların hepsini şu anda bilmem, hatırlamam mümkün değil, ama bir tanesi ile eğitim danışmanlığı anlamında bir dönem iş yaptık. Ancak yeterli kaynağımız olmadığı için, bunu bir süre sonra sonlandırdık. Ama bu soru önergesinden kasıt, darbe girişiminde bulunan cemaatçi, FETÖ’cü teröristlerle işbirliği gibi bir durumsa, bizim bu tür anlayışta olan kişi ve kurumlarla hiçbir ilişkimiz olamayacağı gibi, hayatımızın bunlarla mücadele içinde geçtiğini hatırlatmak isterim. Ama Milas’ta da pekçok esnaf ve kurum hakkında da tutuklamalar olmuştur, davalar açılmıştır. Ama hepimiz geçmiş dönem içinde bunlardan alışveriş yapmış, bir ekmek, pide vb. almış olabiliriz. Bu, onlarla bağlantı içinde olduğumuz anlamına gelmez. Ayrıca, darbe girişiminde bulunan FETÖ’cülerin nerede aranması gerektiği noktasında, bunları şimdiye kadar kimlerin koruyup kolladığı konusunda tablo çok nettir” dedi.

Başkan Tokat’ın açıklaması devam ederken, Meclis Üyesi Hürol Önder, “Başkan, biz size yazılı bir soru önergesi verdik, siz şimdi siyasi olarak konuşuyorsunuz” diyerek, başkanın konuşmasına müdahale etti. Başkan Tokat da, “Siz böyle bir soru önergesi vererek, bizi, sanki bunlarla ortak hareket eden bir pozisyona sokuyorsunuz, ben de bunla ilgili bir şeyler söylüyorum. Söylediklerim de son derece açıktır. Elbette yazılı olarak gereken cevabı da vereceğiz” dedi ve konu kapandı.

Daha sonra gündem maddelerinin görüşmesi devam etti. Gündem maddeleri içinde olan Şevketiye Mahallesi’nde Milas Belediyesi’nin yaptığı Spor Kompleksine isim verilmesi konusu gelince, AKP Grup Başkanı Levent Akyer, “Başkanım, bu konuyu gündeme almışsınız ama, spor kompleksinin ismini koymuş, tabelasını asmışsınız bile. Şimdi bunu gündeme getiriyorsunuz, bu doğru değil, meclisin iradesi boşa çıkartılmış olmuyor mu?” deyince, Başkan Tokat, “Evet, haklısınız, bu nedenle meclisimizden de özür diliyoruz. Spor kompleksinin müteahhidinin işi bitmişti, Ağustos ayı da tatil ayı olunca, müteahhide yeni iş çıkmaması adına, bekletmemek için, düşündüğümüz ‘Atatürk Spor Kompleksi’ tabelasını yaptırdık. Atatürk isminde de konsensus sağlayacağımızı düşündüğümüz için, bunu yaptık. Yoksa meclisin iradesini çiğnemek gibi bir amacımız yok, tekrar özür diliyorum” dedi.

Bu arada MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Öztaş, “Bu ülkenin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi konuyorsa, bunu tartışmanın gereği yok” dedi ve MHP Grubu da Atatürk ismini destekledi. Bunun üzerine Levent Akyer de, “Bizim de Atatürk ismine değil, ismin daha önceden konup sonra meclise getirilmesine itirazımız var” dedikten sonra oybirliği ile Atatürk ismi kabul edildi.

Toplantının sonunda MHP Grup Başkanı Mevlüt Kiriş, “Vatandaşların da büyük şikayeti olan bazı konuları size aktarmak istiyorum” diyerek, şunları belirtti:

“Atatürk Bulvarı çalışması Haziran’da bitecekti, halâ bitmedi, Büyükşehir Belediyesi buradaki esnafa destek olacak mı? Ayrıca İzan Hastanesi ve bazı okulların girişlerinde sorun olduğu, okul bahçelerinde su birikmesi olacağı söyleniyor. Balavca içindeki borular patladığı için hem koku olduğu, su birikintisi olduğu biliniyor, bunla ilgili önlemler alınıyor mu? Büyükşehir’in yapması gereken diğer yollarla ilgili durum nedir, ne zaman yapılacak? Türbe tarafındaki yollar kamyonlar tarafından çok bozulmuş, ne zaman yapılacak? Ayrıca Milas içinde Ambar Kahvesi ile Gümüşkesen Anıtı arasındaki sıcak asfalt iyice bozulmuş, ne yapacaksınız? Kurban Bayramı öncesinde Milas Belediyesi personeline maaş ödemesi yapılacak mı? Yaya yolları, engelli ve bisiklet yollarında işgal sorunu devam ediyor.”

Başkan Tokat da Mevlüt Kiriş’e teşekkür ederek, “Bunların çoğu Büyükşehir’le ilgili, ama bunları zaten takip ediyoruz, Büyükşehir Meclisi’nde ve bürokrasisinde takip etmeye devam edeceğiz. Bu arada, Atatürk Bulvarı’nda çalışmayı hızlandırdılar. Ama buradaki esnafa bir destek olacak mı, büyükşehir nezdinde konuyu gündeme getiririz. Balavca içindeki borular konusu ise, altyapı firması, yapım aşamasında bazı yeni hatları, geçici olarak eski hatta bağlamış, sonra da düzeltmeden öylece bırakmış. Sistem devreye girince bu tür aksaklıklar ortaya çıkıyor. MUSKİ’ye bunları ilettik, bazılarını bulup giderdiler. Bazı yerlerde ise bulup yeni sisteme bağlama çalışmalarına devam ediyorlar. Bu arada, Balavca Deresi’nin ıslahı, üç aşamalıydı. Birinci bölümü tamamlandı. İkinci bölümü ise, bazı noktalarda genişlemesi gerekiyormuş, aynı zamanda genişleyince trafiği de etkilememesi için, bazı kamulaştırmalar gündemdeymiş. Ancak bu yaz yapacakları bu bölüm, kamulaştırmalarda aksamalar olduğu için bu yıl bitmeyecek gibi. Şimdilik bu bilgileri aktarayım. Büyükşehir’in diğer ana yollarla ilgili ihalelerinin yapılmış olduğunu biliyorum. Keza Türbe yolu da ihalesi yapılmış işler içinde. Bunlar, sıcak asfalt olacağı için, yağmurlu aylarda da yapılabildiğinden, şu anda kaplama yollar üzerine çalışıyorlar. Buraların ihalesi yapılmış durumda, yapılacak. Keza biz de Ambar Kahvesi-Gümüşkesen yolunun sıcak asfaltını yenileyeceğiz önümüzdeki dönemde. Kurban Bayramı öncesi personele maaş ödemesi için İller Bankası paylarının gelmesini bekliyoruz, bayram öncesi ödeme yapacağız. Aslında bizim personele ödeme yaptık, ama taşeron işçilerin de ödemesini yapacağız. Biliyorsunuz bunları aşmak için bazı zeytinliklerin satışını gündeme getirmiştik. Ancak SGK, bunların üzerine haciz koydurduğu için satışları yapamadık. Şimdi,SGK’ya yüklü bir ödeme yaptık, hacizleri kaldırdık, ayrıca yeni yapılandırma da çıktı. Şimdi satışlara tekrar başlayacağız. Bu satışları yapsaydık, ödemelerde sıkıntı olmayacaktı; sıkıntı buradan çıktı” diyerek, kısaca bilgilendirme yaptı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
muhammet     2016-09-07 bu önergeyi veren ilçe bşk meclis üyesi düne kadar cematçiydide şimdi mi bunları sorguluyor düne kadar sofralardan sohbetlerden kalkmayanlar bugun eleştiriyor sizlerden baska alışveriş yaPAN VARMI İDİ ne diyim sizlere işte bu kadar aciz siniz siz akp ilçe ynetimi bırakın bidaha secimlerde baskanlıkta yarışmayı 10 tne köyde muhtar çıkaramassınız..
Milasli     0000-00-00 Adamın eşi Gediz Ünv. Daha bu yıl mezun oluyor. Kalkmış chp li belediyeye fetö den suçlama yapıyor. Hadi ordan.
MilasLı     2016-09-06 Fetö' ya yardım ve yataklık etmiş olan AKP nin böyle bir soru önergesi vermesi çok komik...