Advert
Advert
Advert

SEMPOZYUM SONA ERDİ…

SEMPOZYUM SONA ERDİ…
Bu içerik 1101 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile TMMOB Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliği'nin işbirliği ve Gazeteci Olcay Akdeniz'in organizasyonu bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen “Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu” sona erdi…

“Karia’da Mermercilik ve Taş Duvar İşçiliği” ana teması ile 2 Eylül Cuma günü Milashan Otel’de başlayan 9. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’nun ikinci ve son günü 3 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Türk, Alman, İtalyan, Danimarkalı ve Fransız arkeologların ve kazı ekibi başkanlarının katılımıyla, bu yıl Prof. Dr. Ender Varinlioğlu'nun onuruna ve Prof. Pierre Debord'un anısına düzenlenen sempozyumun ikinci günü rahatsızlığı nedeniyle sempozyuma katılamayan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Özgen Acar’ın yerine Gazeteci Olcay Akdeniz’in “Aphrodisias heykel okulu” sunumuyla başladı.

Akdeniz’in sunumundan sonra Prof. Dr. Zeynep Mercangöz “Kutsal Dağdaki Mukaddes Yerler”, Stratonikeia kazısı başkanı Prof. Bilal Söğüt "Stratonikeia'da taş duvar teknikleri ve örnekleri”, Fransız arkeolog Labranda kazı ekibi başkanı Prof. Olivier Can Henry "Labranda'da Andron-A'nın yapım teknikleri ve restorasyon projesi”, Burgaz kazı ekibi başkanı Prof. Numan Tuna ve Dr. Nadire Atıcı "Burgaz (Palaia Knidos) yerleşimindeki Klasik Dönem taş duvar teknikleri", arkeolog ve yayıncı Nezih Başgelen "Duvarların diliyle Karia'da zaman" konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

9. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu, sorular, tartışmalar ve plaket töreni ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500