Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

9. KARİA, KARİALILAR VE MYLASA SEMPOZYUMU…

9. KARİA, KARİALILAR VE MYLASA SEMPOZYUMU…
Bu içerik 2132 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türk, Alman, İtalyan, Danimarkalı ve Fransız arkeologların ve kazı ekibi başkanlarının katılımıyla, bu yıl Prof. Dr. Ender Varinlioğlu'nun onuruna ve Prof. Pierre Debord'un anısına “Karia’da Mermercilik ve Taş Duvar İşçiliği” ana teması ile düzenlenen 9. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu başladı…

Uluslararası katılımla her yıl Milas'ta yapılmakta olan Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu'nun 9'uncusu Milashan Otel’de düzenlenen sunumlarla başladı.

Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren ve Karia üzerine çalışmalarıyla tanınan Fransız arkeolog Prof. Pierre Debord'un anısına ve yine Karia üzerine epigrafik çalışmaları olan Prof. Ender Varinlioğlu'nun onuruna Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile TMMOB Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliği'nin işbirliği ve Gazeteci Olcay Akdeniz'in organizasyonu ile düzenlenen ana teması “Karia'da mermercilik ve taş duvar işçiliği” olarak belirlenen sempozyum açılış konuşmalarıyla başladı.

Gazeteci Olcay Akdeniz, Mimarlar Odası Milas Temsilcisi Ayşegül Keskin, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer ve Milas Kaymakamı Fuat Gürel’in yaptıkları konuşmaların ardından geçen yıl yaşamını yitiren Fransız arkeolog Prof. Pierre Debord'un yaşamı ve çalışmaları, Labranda kazı ekibi başkanı Fransız arkeolog Prof. Olivier Can Henry tarafından, Prof. Ender Varinlioğlu'nun yaşamı ve çalışmaları ise Alman epigraf arkeolog Prof. Wolfgang Blümel tarafından sunuldu.

Prof. Varinlioğlu’nun “Karia'da arkeolojik yüzey araştırmaları”, İtalyan arkeolog ve İasos kazıları eski Başkanı Dr. Fede Berti ve İtalyan mimar Dr. Diego Peirano "İasos ve Bizans döneminde kırmızı mermerler" konulu sunumlarının ardından sempozyumun sabahki bölümü sona erdi.

Aranın ardından birinci gün programı Prof. Mustafa Hamdi Sayar'ın “Eski Çağda Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi arasında mermer ticareti ve sevkiyatı” konulu sunumu ve Stratonikeia gezisi ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500