Advert
Advert
Advert

İKİNCİ ZİYARET BEÇİN’E…

İKİNCİ ZİYARET BEÇİN’E…
Bu içerik 2013 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kent Konseyi heyeti, ilçemizin tarih-kültür zenginliklerine dikkat çekme ve farkındalıkları geliştirme çalışmaları kapsamında Beçin Kazıevi ve kazı alanını ziyaret etti.

Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu, ilçemizin tarihsel-kültürel zenginliklerine dikkat çekmek, bu konuda hemşehrilerimiz arasında farkındalıkları geliştirmek için ilçemizde sürdürülmekte olan arkeolojik kazı alanları ve kazı evlerine ziyaretlerini sürdürüyor.

İkinci ziyaret Beçin Kazıevi ve kazı alanına…

Bu kapsamda ilk ziyaretini Selimiye-Euromos kazı alanı ve kazı evine yapan Milas Kent Konseyi heyeti, ikinci ziyaretini 31 Ağustos Çarşamba günü Beçin Kazıevi ve kazı alanına gerçekleştirdi.

Milas Kent Konseyi’ni temsilen, Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, Konsey Yürütme Kurulu Üyeleri Talat Erol, Oktay Çelik, Mehmet Nergiz ve Kemal Kaşkar ile Kent Konseyi Gönüllüsü Ayşegül Kaşkar’ın katıldıkları ziyaret, önceki yıllarda Milas Jandarma Merkez Karakol binası iken Beçin Kazıevi’ne dönüştürülen Esentepe’deki binada başladı.

Milas Kent Konseyi heyetini burada, Beçin Kazısı Başkanı, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Pektaş, Kazı Başkan Yardımcısı Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Saim Cirtil, Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Mehmet Çelebi ve Yüksek Lisans öğrencisi, Kazıevi Koordinatörü Dilek Çakar karşıladılar.

Yüksek potansiyele sahip bir platform olarak Kent Konseyleri…

Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, yaptığı konuşmada kent konseyleri, Türkiye Kent Konseyleri Platformu, Milas Kent Konseyi’nin çalışmaları ve Konsey çatısı altındaki Meclisler ve Çalışma Grupları hakkında bilgilendirmede bulundu ve Konsey çalışmalarından örnekler verip bu çalışmalar arasında ilçemizin tarihsel-kültürel zenginliklerine dikkat çekmek başlatılan ziyaretlerden söz etti.

Bu arada, kent konseylerinin; kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin, ayrıca mahallelerin temsilcisi olarak muhtarların oluşturdukları, yüksek potansiyele sahip bir platform olarak dikkat çektiği belirtildi.

‘Daimi liste’ye önerilebilmek için birçok koşul var…

Daha sonra bir konuşma yaparak Beçin kazılarında son durum hakkında bilgiler veren Kazı Başkanı Prof. Pektaş, Beçin’in 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındığını, 2018’de ‘daimi liste’ye önerileceğini belirterek, “Daimi listeye önerilebilmek için birçok koşul var. UNESCO, ‘Orta ve uzun vadede nasıl yöneteceksin? Sivil halk ne diyor? Bana bu konularda bir plan sun’ diyor. Bu anlamda bize ‘Alan Yönetimi Planı Hazırlama Yetkisi’ geldiğinde, başta Belediye olmak üzere sivil toplumun kapısını çalacaktık. Ama siz erken davranıp bizi ziyaret ederek çok güzel bir şey yaptınız. Teşekkür ediyoruz. Milas Kent Konseyi’nin, bu süreçte önemli bir paydaşlık işlevi olacağını düşünüyorum” dedi.

Beçin Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, konuşması sırasında ayrıca, Beçin Kalesi içindeki parsellerin kamulaştırılması çalışmalarının başlatıldığını ve Ahmet Gazi Medresesi’nin ‘Taş Eserler Müzesi’ olacağını da sözlerine ekledi.

Kazıevi’nden kazı alanına...

Kazıevi’ni gezerek, jandarma merkez karakolu olan binanın amaca uygun olarak nasıl dönüştürüldüğü ve çok bölümlü yapıda sürdürülmekte olan çalışmalar hakkında bilgilendirilen Milas Kent Konseyi heyeti daha sonra Kazı ekibi ile birlikte Beçin kazı alanına geçerek incelemelerini sürdürdü.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500