Advert
Advert
Advert

AV SEZONU GÜLLÜK’TEN AÇILDI…

AV SEZONU GÜLLÜK’TEN AÇILDI…
Bu içerik 4973 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

GÜLÇİN ERŞEN'İN HABERİ - (GÜLLÜK)

İlçemize bağlı Güllük Mahallesi’nde 2016 - 2017 balık avı sezonu açılış töreni düzenlendi… ‘Vira Bismillah’ denilerek başlatılan balık avı sezonunun açılış etkinliğine katılanlara ekmek arası balık ikram edildi…

2016 -2017 Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni Güllük mahallesinde düzenlenen törenle açıldı. Ev sahipliğini Güllüklü balıkçılarla birlikte, Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya'nın yaptığı açılışa, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Muğla Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Başkanı Serhat Kozinoğlu, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Halit Çalmuk, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Milas Folklor Araştırma Derneği (MİFAD)'nin halk oyunları gösterisinin ardından, açış konuşmalarına geçildi. Bu arada balıkçılar tarafından ızgarada pişirilerek ekmek arasında dağıtılan balıklar için de kuyruk oluştu. Serhat Kozinoğlu'nun konuşmasından sonra, söz alan Sür-Koop Genel Başkanı Özkaya, balıkçılıktan 350 bin kişinin dolaylı, 50 bin kişinin de doğrudan ekmek yediğini anımsatarak, Türkiye'deki kişi başına ortalama balık tüketiminin yıllık 6 kilogramdan 12 kilograma çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Ne kadar çok pazar o kadar iyi kazanç…

Özkaya, sektörün yasasının yenilenmesinin ve 1380 Sayılı Su Ürünleri Yasası'nın bir an önce çıkarılmasının şart olduğunu söyledi. Özkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kayıt dışı avcılık nedeniyle 670 ton toplanan lagos 120 bin tona düşmüş görünüyor. Lütfen yakaladığınız balıkları kayıt altına alın. Avlanma planı buna göre yapılacak. Karadeniz'de 750 bin ton hamsi avlanıyor, kota gelince 180 bin ton olacak. Avlanan miktar yanlış bildirildiği için, avlanma oranı düşürülüyor... BAGİS, yani Balıkçı Gemilerini İzleme Servisi aygıtı tüm balıkçılık teknelerine takıldı. Bunu tüm balıkçılar 24 saat açık tutmak zorundadır... Ne kadar çok balık o kadar para değil; ne kadar iyi pazar, o kadar iyi kazanç demeliyiz.”

Kaymakam Fuat Gürel de balıkçıların konulan kurallara, özellikle balık boylarıyla ilgili kısıtlamalara uymaları gerektiğini söyledi. Diğer konuşmacılar gibi Milas - Güllük'ün balıkçılık açısından önemini vurgulayan Gürel şöyle konuştu:

“Kültür balıkçılığı açısından da gelişmiş bir merkezde açılışın yapılması bizi mutlu etti. Hayırlı, bereketli bir yıl olmasını diliyorum. Vira Bismillah diyorum.”

Çekişmeli temsili balık mezatı…

Konuşmalar sonrasında, temsili balık mezatı yapıldı. Oldukça çekişmeli geçen mezatta, ilk satılan levrek 290 liraya, 2 kilogram mırmır 310 liraya alıcı bulabildi. 10 kiloluk son kasanın satışından sonra, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici ve Kaymakam Gürel, protokoldekilerle birlikte açılış kurdelesini keserek, hazırda bekleyen balıkçı teknelerinden birine bindiler. Balıkçı teknesiyle yapılan geziye, vatandaşlar da katıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500