Advert
Advert
Advert

2016 - 2017 ADLİ YARGI DÖNEMİ BAŞLADI…

2016 - 2017 ADLİ YARGI DÖNEMİ BAŞLADI…
Bu içerik 2347 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

21 Temmuz’da başlayan Adli Tatil sona erdi ve 2016 - 2017 Adli Yargı Dönemi başladı…

Yeni Adli Yargı Dönemi Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından başladı. Cumhuriyet meydanında düzenlenen törene, Milas Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sait Özgan, Muğla Barosu Milas Temsilcisi Avukat Devrim Deniz, ilçemizde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sait Özgan ile Baro Temsilcisi Devrim Deniz’in Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başlayan etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Devrim Deniz yaptı.

30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Deniz, “Bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi ve cumhuriyetin temsil ettiği çağdaş değerlerimizi borçlu olduğumuz Büyük Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran tüm devlet adamlarını ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi. Deniz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsanlık tarihi binlerce yıllık özgürlük mücadelesin tanığıdır. Süregelen bu siyasal ve hukuksal mücadele özellikle kendini anayasalarla ifade eden demokrasi anlayışını da şekillendirmiştir. Bu sistemlerde asıl olan özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesidir.

Çağdaş demokrasilerde, özgürlük metinlerinin güvencesi, sadece ve sadece yargı organıdır. Tarafsız ve bağımsız yargı bu nedenle tarihsel ve güncel olarak çok önemli bir göreve sahiptir. Siyasal iktidar ve farklı baskı gruplarının etkisinde kalmayan, ideolojik kaygı taşımayan yargı, kuvvetler ayrılığının yaşamsal dayanağıdır. Hukukun üstünlüğü ile sağlanacak huzur, barış ve kardeşlik ortamında yargı, diğer iki erkten bağımsız ve adil olmak zorundadır. Bu zorunluluk ortada iken Adalet Bakanlığının Yüksek Kurul üzerindeki etkisi kabul edilebilir nitelikte değildir. Hakim ve Savcıların idari bakımdan Adalet Bakanlığına bağlı bulunması ve eğitim sürecinde bakanlığın yoğun olan etkisi, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını zedelemektedir. Bağımsızlığı olmayan bir yargı, süreç içerisinde siyasallaşacağı gibi tarafsızlığını da yitirecektir. Bu sonuç en çok da vicdanlarda kabul gören ve üst değer niteliğindeki adaleti ortadan kaldıracaktır. Yargı; özgürlük felsefesi ile donatılmış, siyasal baskılardan yılmayan yargı mensupları ile hukukun üstünlüğünün teminatı olabilir.”

Henüz stajını bitirmemiş hakim ve savcılar atanmıştır…

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Deniz, “Ülkemiz 15 Temmuz olaylarından sonra her alanda büyük bir sınavdan geçmektedir. 15 Temmuz olayları bizlere yargının bağımsızlığını yitirdiğini ve bazı güçlerin eline geçtiğini açıkça göstermiştir. Bu süreçte bir çok hakim ve savcı görevden alınmış hatta meslekten ihraç edilmiştir. Bu hakim ve savcıların yerine henüz stajını bitirmemiş hakim ve savcılar atanmıştır” dedi.

Türkiye ve Türk halkı güçlüdür…

Ülkemizin dört bir yanında yaşanan terör saldırılarına da konuşmasında yer veren Deniz, “Terör olayları toplumun tüm kesimlerini derinden sarstığı gibi vatandaşlarımızın can güvenliğinin olmadığını gözler önüne sermektedir. Birtakım siyasi kaygılar sebebiyle ülkenin kaos ortamına taşınması toplumun büyük bir kesiminde huzursuzluk yaratmaktadır. Ülke yöneticilerinin bu koşullar altında siyasi ve şahsi kaygılarından uzaklaşarak sağduyulu bir tavır sergilemeleri gerekmektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu bu sancılı süreçte tüm yargı mensuplarının tarafsızlıklarını koruyarak vatandaşların adalete olan inancını güçlendirmeleri gerekmektedir. Bizler üstümüze düşeni yaparak tarafsız duruşumuzla, dürüstlüğümüzden ödün vermeyerek, ülkemize, halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Türkiye ve Türk halkı güçlüdür. En güzel yarınları, umudu, mutluluğu ve barışı hak etmektedir. Ve yargı mensupları olarak bizler Türkiye ve Türk halkına hak ettiğine kavuşturmak için mücadelemize devam edeceğiz. Hepinize adil ve başarılı bir adli yıl diliyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500