Advert
Advert
Advert

YAPILAN, PARTİ İÇİ DEMOKRASİYE VURULAN DARBEDİR…

YAPILAN, PARTİ İÇİ DEMOKRASİYE VURULAN DARBEDİR…
Bu içerik 1864 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Olağanüstü Kurultay için imza verdikleri gerekçesiyle görevden alınan MHP'li eski ilçe başkanları ve Üst Kurul delegeleri, Muğla'nın Menteşe ilçesinde bir araya geldi. Haksızlığa uğradıkları vurgulanan ortak açıklamada öne çıkan bir başka nokta ise parti içi demokrasinin olmaması…

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 19 Haziran tarihinde gerçekleştirdiği Olağanüstü Tüzük Kurultayı sonrası Genel Merkez tarafından İlçe Teşkilatlarının feshedilmesi ve görevden alınmalarına tepki sürüyor. Bilindiği gibi ilk olarak Bodrum İlçe Teşkilatının görevden alınmasının ardından sırasıyla Seydikemer, Milas, Dalaman, Menteşe, Ula ve Yatağan ilçe teşkilatları görevden alınarak, yerine atamalar yapıldı.

MHP Genel Merkezi'nin Muğla’daki ilçe başkanlarını görevden almasına tepki gösteren eski teşkilat başkanları Menteşe İlçesi’nde bir araya gelerek ortak açıklamaya imza attılar. Yapılan ortak açıklamayı eski Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Tosun okudu.

Tosun tarafından okunan açıklama şöyle: “Değerli Basın Mensupları, Muğlalı Hemşerilerimiz ve Saygıdeğer Türk Milliyetçileri.

Türkiye kelimenin tam anlamıyla ateş çemberinden geçiyor. Askerimiz ve polisimiz vatan topraklarında hâkimiyet sağlamak için her gün şehit oluyor. Gün geçmiyor ki bir şehit cenazesi kaldırmayalım. Bir tarafta kadim Türk Yurdu Türkmendağı’nda şehit olan Ülküdaşlarım, bir taraftan ülkemizin başta Suriye Celabrus olmak üzere sürdürdüğü sınır ötesi operasyonunda ve vatanımızın birliği için şahadete yürüyen vatan evlatları... Milletçe mesaimiz şehitlerimizin arkasında saf tutmakla geçiyor.

Ülkemiz adeta baştanbaşa cenaze evine dönmüş durumda. Neredeyse her gün milletçe yas tutuyoruz. Bütün bunların üzerine, ülkemiz 15 Temmuz gecesi kanlı darbe girişimi sonucu uçurumun kenarından dönmüştür. Maalesef ordu ve devlet yönetimi içerisinde yuvalanan FETÖ terör örgütü üyelerinin hain darbe girişimi, milletimizin demokrasiye olan inancı, mili birlik ve milli beraberlik içerisinde hareket etmesi sonucu engellenmiştir.

Bu hain darbe girişimi sonrası 7 Ağustos tarihinde Yeni Kapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde Sayın Genel Başkanımızın demokrasiye sahip çıkması ve bu mitinge katılması tarafımızca olumlu bulunmuştur. Dışarıda demokrasiye sahip çıkan Genel Merkezimiz, parti içi demokrasi arayışında olan ve değişim talebinde bulunan teşkilatlarımızı maalesef ki hızla feshetmeye, görevden almaya devam etmektedirler. Ülkemiz bunca badireleri atlatıp, ateş çemberinden geçerken partimizde devam eden teşkilat kapatmaları da ayrı bir üzüntü kaynağımız olmuş durumdadır.

Muğla ilimizde gerçekleştirilen İlçe Teşkilatlarımızın görevden alınma ve fesih süreci ilk olarak Bodrum İlçe Teşkilatımızda başlamış olup; Seydikemer, Milas, Dalaman, Menteşe, Ula ve Yatağan ilçelerimizde devam etmiştir.

Bu bağlamda ilçe teşkilatlarımızın fesihleri, İlçe Başkanlıklarına tebliğ edilen MHP Genel Merkezimiz imzalı, “Parti tüzüğümüzün 52 ve 54 maddelerinin tanıdığı yetkiye istinaden başkanlık divanı tarafından tüzüğümüzün 34'üncü maddesi gereğince ilçe yönetimlerinin feshine karar verilmiştir” şeklindeki yazıya istinaden yapılmıştır. Bütün bunlara rağmen, aynı Genel Merkez Yönetimi aylardan bu yana 548 üst kurul delegesinin kurultay talebine rağmen gereğini yapmamakta ve partimizi mahkeme kapılarında süründürmektedir.

Milliyetçilik ve demokrasiyi birbirinin ikiz kardeşi gibi gören Milliyetçi Hareket Partisi’nin teşkilat kapatmayla anılır olması üzüntü vericidir. Kapatılan her teşkilat, geride kalbi kırık ve gönlü kırık sayısız emektar ülkücü demektir. Kapatılan her teşkilat, dava arkadaşlığına, ülküdaşlık hukukuna ve parti içi demokrasiye vurulan darbe demektir. MHP yönetimi engin bir hoşgörüyle ülküdaşlık hukukunu pekiştireceği yerde; kendi tabanını bile ayrıştırır hale gelmiştir. Ayrıca ülkemizin olağanüstü günler geçirdiği, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir süreci yaşamaktayız. Cumhuriyetimize, Hukuk Devleti ilkelerine, Anayasaya, Yasalara, Parlamenter rejim ve Demokrasiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu süreçte; Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin 10 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı “Yargıtay’ın vereceği karara saygılıyız” açıklaması üzerine ve parti tabanımızdan gelen yoğun talepler doğrultusunda İlçe Teşkilatlarımızın üst kurul delegeleri olarak 19 Haziran 2016’da yapılan olağanüstü tüzük kurultayına katılmamızın neticesi, görevden alınma olarak karşılık bulmuştur.

Türk Milleti'ne hizmet etmek, Türk İslam ülküsünü yüceltmek noktasında yüklendiğimiz bu ulvi görev boyunca, ilçe teşkilatlarımızla birlikte Milliyetçi Hareket Partisi'ni Muğla İlimizde hak ettiği yere taşıma gayreti içerisinde olduk. Teşkilatımızı mahcup edecek hiçbir işe girişmedik. Başbuğumuz Alparslan Türkeş'in fikirleri doğrultusunda siyasi faaliyetlerimizi yürüttük ve partimizi Muğla’mızda daha iyi bir noktaya getirmeye çalıştık.

Görevimiz boyunca Ülkücülerin birliğinden yana olduk bir olduk. Birliğimizi zedeleyecek hiçbir davranışta bulunmadık. Bunun yanı sıra MHP'nin daha iyi bir geleceğe taşınması noktasında irade beyanında bulunduk. Bundan sonra da partimize hizmet etmeye devam edecek ve düşüncelerimizi paylaşmayı sürdüreceğiz.

MHP büyük bir davanın, büyük bir mücadelenin ve büyük bir ülkünün somut tezahürüdür. Allah’ın izniyle bu hareketi elbirliği, güç birliği ve gönül birliği içinde hak ettiği noktaya taşıyacağız. Mücadelemiz, parti içerisinde demokrasiyi işletene kadar hak, hukuk ve adalet çerçevesinde devam edecektir.”

Toplantıya, Seydikemer ve Köyceğiz eski ilçe başkanları dışında görevden alınan tüm ilçe başkanlarının yanı sıra eski il başkanları Osman Güven ve Ferat Kırtaş, olağanüstü kurultay için imza veren delegeler, milletvekili adaylarıyla ve çok sayıda partili katıldı.

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bodrum Eski İlçe Başkanı Mehmet Tosun, il başkanı tarafından Milas ilçe teşkilatı için fitne-fesat karıştığı, yönetim içinde bölünmeler olduğu gerekçesiyle görevden alındığı yönünde bir gerekçe ileri sürüldüğü, diğer teşkilatlarına ise nasıl bir gerekçe gösterildiği soruldu. Tosun; “Milas ilçe yönetimine fitne-fesat karıştığını söyleyenler önce kendi yönetimine bir baksın. Fitne-fesatın nerede olduğunu anlayacaktır. Çayırlı kardeşim ve ekibi son derece çalışkan ve çok güzel işlere imza atmıştır. Başarıları bu şekilde gölgelenmemeliydi” derken, ‘Son günlerde Muğla genelinde toplu istifalardan söz ediliyor. Görevden alınan ilçe başkanları olarak böyle bir kararınız var mı? Bu konudaki tavrınız ne olacak?’ sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Asla partiden istifa etmeyeceğiz. Bırakıp bir yere gitmiyoruz. Bütün mücadelemizi hukuk ve parti tüzüğümüz çerçevesinde sürdürmeye, parti içi demokrasiyi tesis edinceye kadar biz ülkücüler bu parti içinde devam edeceğiz.”

Toplantıya katılan Bodrum Eski İlçe Başkanı ve son genel seçimlerde milletvekili adayı Asım Başaran kısa bir konuşma yaparak, başkanlığı ve adaylığı sırasında çalışmalara katılarak emek veren, maddi-manevi her konuda fedakarlıkta buluna tüm teşkilat mensuplarına teşekkür ederken, bir diğer milletvekili aday adayı Süleyman Taşkın ise, gösterilen bu tavrın, yapılan bu açıklamanın Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye karşı olmadığını, yapılan haksız ve anti demokratik uygulamaya gösterilen bir tepki olduğunu vurguladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500