Advert
Advert
Advert

‘BÜYÜK ZAFER’İN 94’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ...

‘BÜYÜK ZAFER’İN 94’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ...
Bu içerik 2207 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Zafer Bayramının 94. yıldönümü, ilçemizde düzenlenen kısa bir etkinlik programıyla kutlandı…

30 Ağustos Zafer Bayramı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen resmi kutlama programı ile kutlandı. Atatürk Anıtına Milas Kaymakamlığı, Milas Garnizon Komutanlığı ve Milas Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumuyla başlayan tören daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle devam etti.

Günün önem ve anlamını belirten konuşma ise Milas Garnizon Komutanlığı’nda görevli Üsteğmen Volkan Siguran tarafından gerçekleştirildi. Üsteğmen Siguran, yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Her sayfası şan ve şeref dolu tarihimizin, en büyük örneklerinden biri olan, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesinin, 94’üncü yıl dönümünü kutlamanın, kıvancı ve gururu içerisindeyiz.

30 Ağustos 1922’de kazanılan bu büyük zafer; haksızlığa, sömürgeciliğe, ihanete, bozgunculuğa ve çağ dışı düşüncelere karşı ulus iradesinin zaferidir.

Atatürk'ün liderliğinde, milli birlik ve beraberliğin tam ve inanarak sağlanmış olmasının sonucu kazanılan bu büyük zaferle, istilacı düşmanlar ülke topraklarından atılmış, ülkemiz yeniden özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmuştur.

Ulu Önder Atatürk bu zaferi şu sözleri ile ifade etmiştir. ‘Türk halkı yüz yıllardan beri hür ve bağımsız yaşamış, bağımsızlığı yaşama gereği saymış bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet, bağımsızlıktan uzak yaşamamış, yaşayamaz ve yaşayamayacaktır.’

30 Ağustos, tarih boyunca, hür ve bağımsız yaşamış bir milletin, kendisini esir almak isteyenleri bozguna uğrattığı, kalbi vatan sevgisi ile dolu, Türk’ün yumruğunun düşman üzerine bir kere daha indiği gündür.

Bu zafer yalnız Mehmetçiğin değil, nasırlı elleri ile ekmek pişiren, çorap ören, cephe gerisinde mermi taşıyan, kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadınının ve Türk milletinin destanıdır.

O destan ki büyük Atatürk ‘e ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri’ Emrini verme azim ve kararını sağlamıştır.

Unutulmamalıdır ki, Türk ulusunun yaşadığı her sıkıntılı dönemde, tek amaç, ulus olmanın esasını sağlayan, milli birlik ve beraberliğin yok edilmek istenmesidir. Ancak, Türk ulusu, her dönemde olduğu gibi, birlik ve beraberliğini koruyarak nice zafer bayramları kutlayacaktır.

Büyük taarruz, her evresi düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış bir savaş olup, Türk ulusu ile komutanlarının güçlerini ve yiğitliğini tarihe bir kez daha ispatlayan büyük bir yapıttır.

Savaş alanında akan şehit kanları, semada uçan şehit ruhları, devletimizin ve cumhuriyetimizin sonsuza kadar muhafızlarındandır.

Bizlere bu gururu yaşatan, böyle bir zaferi armağan eden Ulu Önderimiz Atatürk ‘ü ve aziz şehitlerimizi, minnet ve rahmetle anar, kahraman gazilerimize, dul ve yetimlerimize şükranlarımızı sunarız. Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun.”

Üsteğmen Siguran’ın yaptığı konuşmanın ardından Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Garnizon Komutanı Hv. Slh. Sis. Alb. Cenk Erataç ve Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şevki Durmuş ile birlikte makamında tebrikleri kabul etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500