Advert
Advert
Advert

27 MAHALLE SUYA KAVUŞTURULDU…

27 MAHALLE SUYA KAVUŞTURULDU…
Bu içerik 1734 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün, kurulduğu 31 Mart 2014 tarihinden bu yana ilimiz genelinde 27 susuz kırsal mahalleyi suya kavuşturduğu bildirildi…

MUSKİ İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Muğla’nın Büyükşehir statüsü kazanması ile birlikte 31 Mart 2014 tarihinde kurulan ve ilimiz genelinde “Susuz Hiçbir Mahalle Kalmayacak” sloganı ile çalışmalarını sürdüren MUSKİ Genel Müdürlüğü, geçen iki buçuk yıllık sürede 27 susuz mahalleye su götürdü.

Milas’ta 5 mahalle suya kavuştu…

Konuyla ilgili açıklamada, ilçemizde Pınar Mahallesi Ağzıgeniş Mevkii, Fesleğen Mahallesi, Yoğunoluk Mahallesi Daşlıcan Mevkii, Sarıkaya ve Ketendere Mahallelerinde su sorunun çözüldüğü belirtildi.

Seydikemer’de 14 mahalle…

Su sorununu en çok çeken ve birçok susuz mahallenin bulunduğu Seydikemer ilçesinde 14 Mahallenin suya kavuştuğunun altını çizen MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Engebeli doğa koşulları ve zorlu arazi şartlarının olduğu Seydikemer ilçemiz, içme suyu altyapısı açısından eksik bir bölgemiz. Bu nedenle öncelikle bölgenin ihtiyaçlarını tespit ederek acil su ihtiyacının olduğu susuz mahalleleri belirledik. 2 buçuk yıl gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz projeler ve hayata geçen çalışmalarımız sayesinde Seydikemer’de 14 susuz mahalleye su verdik. Dere Mahallesi Güz Mevkii, Sahilceylan Mahallesi, Karaköy Mahallesi, Çukurceylan Mahallesi, Bayir Mahallesi Armutağacı ve Araplar Mevkii, Arsa Mahallesi, Çökek Mahallesi Boyağacı Mevkii, Korubükü Mahallesi Okkabazlar Mevkii, Çaltılar Mahallesi, Yaka Mahallesi Üçpınarlar Mevkii, Boğaziçi Mahallesi, Dodurga Mahallesi Bel Mevkii bölgeleri artık çeşmelerinden rahatça su içebiliyor” dedi.

Fethiye’de…

Tüm il genelinde devam eden çalışmaların yoğun olarak Seydikemer ve Fethiye ilçelerinde sürdüğünün altını çizen Ülgen, Fethiye’de önemli bölgelerin suya kavuştuğunu belirtti.

Ülgen, Fethiye gibi su kaynakları açısından zengin bir bölgenin susuzluk yaşamaması gerektiğini vurgularken, “Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Osman Gürün’ün talimatları doğrultusunda, hemen bu bölgeler için çalışma başlattık. Ovacık Mahallesi Mendos Mevkii, Yakacık Mahallesi, Yanıklar Mahallesi Karataş Mevkii, Esenköy Mahallesi Bademli Mevkii, Faralya Mahallesi, Kayaköy Mahallesi Kınalı Mevkiilerine su götürerek bizim için üzüntü ve utanç kaynağı olan susuzluk problemini çözdük” dedi.

Ülgen, ayrıca Menteşe Özlüce Mahallesi Eşkiyalar Mevkii, Yerkesik Mahallesi Göçenler Mevkii, Meke Mahallesi Marçal Mevkii su götürülen diğer bölgeler olduğunu sözlerine ekledi.

“Hem borç ödüyor hem de yatırım yapıyoruz”

Göreve geldiklerinde yaptıkları araştırmalar sonucu, Muğla genelinde büyük bir içme suyu ve altyapı sorunu olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Öncelik olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Osman Gürün’ün talimatları doğrultusunda susuz mahallelerin sorununu çözmeye odaklandık. Bu kapsamda bölgesel olarak yürüttüğümüz çalışmalar sonucu 27 susuz mahalle ve mevkiinin su sıkıntısını çözdük. Kurulduğumuz gün İlçe Belediyeleri ve diğer kuruluşlardan toplam 1.7 milyar TL borç devralıp Türkiye’nin en borçlu su idaresi konumuna geldik. Bir yandan bu borçların ödemesini yaparken bir yandan da yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İl Özel İdaresi 2012-2013 yılları içerisinde su ile ilgili 16 milyon TL’lik yatırım yaparken biz MUSKİ olarak sadece 2015 yılında 44 milyon TL’lik yatırım yaptık. 2016 yılının kalan kısmı ve 2017 yılı içerisinde de tespit ettiğimiz susuz mahalleler için çalışmalarımızı tamamlayıp projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Muğla gibi ülkemizin gözde kentlerinden birinde içme suyu gibi bir sorunun olmaması gerektiği bilinciyle en kısa sürede susuz mahallelerin sorununu çözeceğiz” dedi.

“Vatandaşlarımızın memnuniyeti ve bizlere teşekkürü bizim için yeterli”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2014 yılında Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olmasından sonra su ve kanalizasyon ile ilgili kötü bir tablo devraldıklarını, buna rağmen kısa zamanda Muğla genelinde vatandaşların en önemli ihtiyacı olan suyla ilgili önemli yatırımlar yaparak günümüzde hiç suyu olmayan 27 mahalleyi suya kavuşturduklarını söyleyerek; “Büyükşehir olmadan önce Muğla genelinde su ve kanalizasyonla ilgili altyapı çalışmalarını inceledik. Muğla’nın içme suyu ve altyapı ile ilgili çok büyük yatırımlara ihtiyacı var. İlçe belediyelerden devredilen borçlarla Türkiye’nin en borçlu 3. belediyesiyiz. Bütün bunlara rağmen Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ olarak Muğla genelinde su ve altyapı ile ilgili çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyor, yatırımlar yapıyoruz. Muğla gibi bir coğrafyada göreve başladığımızda suyu olmayan köylerimiz vardı. Bugüne kadar susuz 27 köyümüzü içme suyuna kavuşturduk. Bunun yanı sıra içme suyu hatları eskiyen birçok mahallemizde hat yenileme çalışmaları yaparak su sıkıntısı çekilmesinin önüne geçtik. Sağlıklı su vermek için il genelinde tüm içme suyu depolarının bakım onarımını tamamladık. Ayrıca sürekli su sağlamak amacıyla tüm depolarımızdaki pompaların ve su gözlerinin bakımlarını aksatmadan devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın memnuniyeti ve bizlere teşekkürü bizim için yeterli” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500