Advert
Advert
Advert

“VERİMLİ SONUÇLAR ELDE EDİYORUZ”

“VERİMLİ SONUÇLAR ELDE EDİYORUZ”
Bu içerik 1932 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Milas Müze Müdürlüğü ev sahipliğinde ilçemizde “Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Yürütülen Yatırım Çalışmaları Kapsamında Ortaya Çıkan Kültür Varlıklarının Kurtarılması ve Korunması Çalıştayı” düzenlendi… İki oturum halinde gerçekleşen çalıştayda Milas, Kütahya, İstanbul’da kamu arazilerinde devam etmekte olan kazı çalışmalarının yanı sıra Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınması için oluşturulan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamındaki arkeoloji çalışmaları hakkında sunum yapıldı…

 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde, Milas Müze Müdürlüğü ev sahipliğinde dün saat 9.30’da Milas Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde “Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Yürütülen Yatırım Çalışmaları Kapsamında Ortaya Çıkan Kültür Varlıklarının Kurtarılması ve Korunması Çalıştayı” düzenlendi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Daire Başkanı – Genel Müdür Yardımcısı Vekili Melik Ayaz’ın başkanlığında Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan, TANAP (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi)’ta görevli Mehmet Sağır’ın sunumlarıyla gerçekleşen çalıştayı Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Müze Kazıları Şube Müdürü Köksal Özköklü, Muğla, Bodrum, Fethiye ve Marmaris Müze Müdürleri ile müze çalışanları, Muğla ve ilçelerinde kazı çalışması yapan kazı başkanları ve ilçemizde görev yapan kurum amirleri takip ettiler.

 

İki oturum halinde düzenlenen çalıştayın açılış konuşması Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Daire Başkanı – Genel Müdür Yardımcısı Vekili Melik Ayaz tarafından gerçekleştirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde gerçekleşen tüm kazılara destek sağlandığını belirten Ayaz, “Ülkemizin hangi bölgesinde olursa olsun bakanlığımız ve bakanlık yetkilileri tüm kazılarla yakından ilgileniyor. Kazı alanları yerinde inceleniyor ve belirli dönemlerde kazı başkanlarımız da Ankara’ya davet edilerek çalışmalar değerlendiriliyor. Çalışmalarımız açısından bu tür çalıştaylar çok önemli. Benzer çalışmalarımız değişik illerimiz de de gerçekleşmişti. Verimli sonuçlar elde ediyoruz. Milas’taki çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ayaz’ın kamu alanlarında devam eden kurtarma kazılarıyla ilgili bazı bilgiler aktarmasının ardından çalıştayda sunum yapacak olanlara söz verildi.

 

Sunum yapmak üzere kürsüye ilk olarak Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran davet edildi. Savran, “Milas, Yeniköy, Kemerköy kömür havzası kurtarma kazısı çalışmaları ve ortaya çıkan kültür varlıklarının Ören Arkeopark alanına taşınma işlemleri” başlıklı sunumunu yaptıktan sonra Ören Arkeopark Projesi hakkında bilgiler aktardı.

 

Savran’ın sunumundan sonra çalıştay, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün’ün “Kütahya ili sınırları içinde DSİ Baraj Sahası ile TKİ kömür rezerv sahalarında yapılan arkeoloji kazı ve koruma çalışmaları”, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan’ın “Marmaray – Metro – Avrasya Tüneli kurtarma kazıları ve kurtarma kazılarında gün ışığına çıkan kültür varlıkları ve koruma çalışmaları”, TANAP (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi)’ta görevli Mehmet Sağır’ın “TANAP Doğalgaz Boru Hattı Projesi – Arkeoloji Faaliyetleri”, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Yard. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur’un “Bir kamu yatırımı olarak Ilısu Barajı ve HES kapsamında arkeolojik çalışmaları ve sonuçları”, Arkeologlar Derneği Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları’nın “Kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen kamu çalışmaları kapsamında ortaya çıkan kültür varlıklarının kurtarılması ve korunmasında karşılaşılan sorunlar” başlıklı sunumları ile devam etti.

 

Öğlen yemeği arasından sonra çalıştay Melik Ayaz başkanlığında tartışma ve raporlama ile son buldu. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500