Advert
Advert
Advert

TEK KOLUYLA BAFA GÖLÜ İÇİN YÜZDÜ…

TEK KOLUYLA BAFA GÖLÜ İÇİN YÜZDÜ…
Bu içerik 1766 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milli Sporcu Kemal Özdemir göllerdeki kirliliğe dikkat çekmek için Bafa Gölü'nde tek koluyla kulaç attı.

TURMEPA’nın engelli milli sporcu Kemal Özdemir ile birlikte sürdürdüğü “Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes” projesi, hem deniz ve su kaynaklarının kirliliğine dikkat çekmek hem de engellilerin su sporuna ilgisini artırmak amacıyla 19 Ağustos Cuma günü saat 11.00’da Bafa Gölü’nde, Aydın Valiliği ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirildi.

Milli sporcu Kemal Özdemir, tek koluyla Bafa Gölü’nde de temiz su kaynakları mücadelesi için kulaç attı.

Özdemir, daha önce deniz kirliliğine dikkat çekmek amacıyla İstanbul Boğazı, İzmir, Antalya, Çanakkale ve Zonguldak’ta yüzmüş ve geçtiğimiz yıl göllerimizin kirlilik tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek için Van Gölü’ne açılmıştı. Göllerde kirlilik mücadelesinin devamı olarak İznik Gölü’nde yüzen Kemal Özdemir, bu kez Bafa Gölü için yüzdü. TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural da milli sporcuya yüzme sırasında eşlik etti. Etkinliğe ayrıca Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi temsilcileri de katıldı.

Etkinlik çerçevesinde Aydın iline bağlı Serçin Köyü’nden Dalyan Koyu’na hareket edildi. Dalyan Koyu’ndan teknelerle açıldıktan sonra milli atlet, iki ilin ortasında yer alan Sobran Koyu açıklarından karaya yüzmeye başladı. Yüzme etkinliği Muğla Kapıkırı Köyü’nde sona erdi.

Kemal Özdemir; “yerel ve ulusal basının yoğun ilgi gösterdiği “Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes” etkinliğinde,  hem TURMEPA’nın deniz ve su varlıkları için gerçekleştirdiği mücadelesine destek olmak, hem Bafa Gölü’nde yaşanan kirliliğe dikkat çekmek, hem de engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak amacıyla Türkiye’nin tehlike ile karşı karşıya kalan deniz ve göllerinde yüzmeye karar verdim. Bugün de bu projeyi başardığımız için çok mutluyum. Proje kapsamında yüzdüğüm Bafa Gölü 1989 yılında birinci derecede Doğal Sit Alanı, 1994 yılında ise Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Bugün Bafa Gölü’nde yüzerken hiçbir plastik şişeyle, herhangi bir çöple karşılaşmadım. Çünkü burası bakir bir koy ve henüz insanların kolay ulaşamadığı bir yer. Umarım ki ileride insan nüfusu artsa dahi bu durum değişmez ve Bafa Gölü bir çöp yığınıyla karşılaşmaz. Yakında yüzecek deniz ve göller bulamayabiliriz. Denize ve su kaynaklarının kirliliği ile mücadele eden TURMEPA’ya destek olmalıyız” dedi.

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural etkinlik sonrası yaptığı konuşmada: “Bugün burada Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde çok güzel bir etkinliğe imza atık. Başta Aydın ve Muğla Valilikleri, Aydın ve Muğla Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.  2012’de başlattığımız Her Kulaç Denize Bir Nefes projesinin gelişip, göllerimizde de başarıyla devam etmesi bizim için çok sevindirici bir durum. Unutmayalım ki, su kaynaklarımız yok olursa o bölgede yaşayan herkesi etkileyecektir. Bu sebeple milli değerlerimizden olan Bafa Gölü’nün geleceğini koruma altına almamız hayati önem taşımaktadır. Sanılanın aksine oksijenimizin %70’ini denizler ve göllerden sağlıyoruz. Aldığımız iki nefesten biri denizlerimize ve göllerimize borçluyuz. Akciğerlerimizi söndürmeyelim ve nefesimizi tüketmeyelim” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500