Advert
Advert
Advert

AKUT 17 AĞUSTOS DEPREMİNİ UNUTTURMADI…

AKUT 17 AĞUSTOS DEPREMİNİ UNUTTURMADI…
Bu içerik 1414 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

17 Ağustos’ta meydana gelen Marmara Depremi, Akut Milas Birimi tarafından unutulmadı.  Akut Milas Birimi tarafından, felaketin yıl dönümünde bir mesaj yayınlandı.

17 Ağustos depremi nedeniyle ülkemizin aldığı hasarı ve kaybettiği canları unutmayan Akut Milas Birimi tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;

“17 Ağustos 1999 yılında yaşanan 7,5 şiddetindeki depremin ardından binlerce yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 50 bine yakın vatandaşımız da yaralanmıştı. O zamanın şartlarında ülkemiz çok ciddi kayıplar vermiş sıkıntılar yaşamıştır. 16. yıl dönümü vesilesi ile hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza rahmet diliyor, engelli olarak yaşamına devam etmek durumunda olan vatandaşlarımıza da tekrar şifalar diliyoruz. Ülkemizin de cumhuriyet tarihinde vermiş olduğu en büyük can kaybı, maddi kayıplardan dolayı bir kez daha geçmiş olsun.

Bu ve devamındaki depremlerden de görüldüğü üzere, depremlere çok can ve mal kaybı vermiş bir ülkeyiz. Ülke olarak depremlerin yaralarını hala sarmaya çalışıyoruz. Depremin yerini ve zamanını bilemeyiz ancak en az kayıpla atlatabiliriz. Büyük bir kısmı 1. derecede deprem kuşağında olan ülkemiz her an yeni depremlere gebedir, depremle yaşamayı bilmeli ve hazır olunmalıdır.

Depremlere karşı alınacak tedbirlerin başlıcaları; deprem yönetmeliğine uygun yapılar üretmek, halkı bilinçlendirmek, acil durumlarda müdahale edecek ekip ve ekipmanları hazır bulundurmak, deprem, veya diğer doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak en önemli ödevimizdir. Bu ödevlerimizi yaptığımız takdirde depremlere hazır olur, az kayıp verir daha az üzülürüz, aksi durumda kayıpların önüne geçemeyiz.

Deprem kuşağında bulunan bazı uzak doğu ülkeleri depremlere karşı oldukça tedbirli olup, yılda birkaç kez tekrarlanan şiddetli depremleri yaralamalı, maddi veya can kaybı olmadan atlatabilmektedirler.

Ülkemizin deprem gerçeği göz önünde bulundurulduğunda çok hazırlıksız olduğumuz maalesef dikkatlerden kaçmaktadır. Ülkemizde resmi kurtarma kuruluşu olarak AFAD ve UMKE görev yapmakta ancak ülkemizin afetler konusunda en tecrübeli kuruluşlarından olan AKUT Milas Birimi donanımsal olarak çok yetersiz ve hak ettiği desteği, ilgiyi görmüyor.

Milas AKUT Birimi, deprem ve diğer doğal afetlere karşı yerel imkanlarla hazırlık yapmakta başkaca bir kaynağı bulunmamaktadır.  AKUT Milas birimi olarak tedarik ettiğimiz ve eğitimlerde kullandığımız bir konteynerimiz mevcuttur ve birçok okula burada bilgilendirme eğitimleri verilmektedir.

Bununla birlikte doğal afetlerde kullanılması için, acil malzeme çantaları ve araca ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz takdirde birçok ilden daha hazırlıklı olur, ilçemizde vukuu bulan bu vb. felaketlerde devletimizin talep etmesi durumunda müdahale için hazır bulunuruz. İhtiyaçlarımızın karşılanması noktasında tüm kurum, kuruluş, STK, işadamları ve halkımızın desteğini bekliyoruz. Birimimiz gönüllüleri her Çarşamba günü saat 20‘de AKUT Milas Operasyon Biriminde toplanmakta ve eğitimlerine devam etmektedir.

Gerçek gönüllüleri her zaman bekleriz. (2930’a sms atarak katkıda bulunabilirsiniz)

Operasyon birimimiz sadece insan sevgisi ve doğal hayatı koruma esasına göre çalışmalarını sürdürür ve hiçbir karşılık beklemez.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500