Advert
Advert
Advert

ÖFKELİ BAFALILAR ÜÇ SAAT SONRA İKNA EDİLDİ…

ÖFKELİ BAFALILAR ÜÇ SAAT SONRA İKNA EDİLDİ…
Bu içerik 13682 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Bafa’da bir yaya vatandaşın yaşamını yitirmesine neden olan kaza Bafalıları ayağa kaldırdı… Milas - İzmir karayolunu trafiğe kapatan Bafalılar, yetkililer tarafından verilen sözler üzerine, yaklaşık üç saat sonra yolu trafiğe açtılar...

Zeytinyağı alıp arabasına dönerken...

Kazada, 23 BH 735 plakalı kamyonun çarpması sonucu 30 yaşındaki Ayşegül Erarslan adlı vatandaş ağır yaralı olarak sevk edildiği hastane yolunda yaşamını yitirirken, kamyon sürücüsü B. T. de Jandarma tarafından gözaltına alındı.

Ayşegül Erarslan’ın, yolun karşısından zeytinyağı almak için arabasından indiği ve kazanın, alışverişini yaptıktan sonra aracına dönerken meydana geldiği belirtildi.

Saat 10 sıralarında meydana gelen kazanın ardından Bafalı vatandaşlar yolu trafiğe kapatarak başlattıkları protesto eylemini yaklaşık üç saat sürdürdüler.

Bu arada, İzmir ve Milas istikametine doğru kilometrelerce araç kuyrukları oluştu.

Bardağı taşıran son damla…

Milas - İzmir karayolunun Bafa geçişi bölünmüş yol çalışmalarındaki gecikmeler daha önce zaman zaman vatandaşların tepkilerine neden oluyordu. En son, yaklaşık on gün önce bir yaya vatandaşımızın daha araç çarpması yüzünden yaşamını yitirdiği güzergahta yaşanan bu olay, adeta ‘bardağı taşıran son damla’ oldu ve Bafalılar, Milas - İzmir yolunun her iki şeridini ve belde içinden geçen alternatif tüm yolları trafiğe kapattı.

Vatandaşlar, yetkililerin gelip yolla ilgili sorunların çözümü için taahhütte bulunması talebiyle ‘Bafa burada Kaymakam nerede?’, ‘Bafa burada Vali nerede’ sloganları atıp beklemeye başladılar.

Vatandaşlara, Milas Kaymakamı Fuat Gürel ve Muğla Valisi Amir Çiçek’in ilimiz dışında oldukları, onlara vekaleten Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan’ın yolda olduğu bilgisi verildi. Bu arada olay yerine Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, Milas Zabıta Müdürü Süleyman Karatoprak, Milas Bölge Trafik Amiri İbrahim Yolcu gelip vatandaşlarla görüştüler. Daha sonra Milas Jandarma Karakol Komutanı Binbaşı Halit Çalmuk da geldi ve vatandaşları, yolun trafiğe açılması konusunda ikna etmeye çalıştı.

“Masal anlatmayın millete!”

Vatandaşların, “Tartışma değil çözüm istiyoruz”, “Masal anlatmayın millete”, “Adamın beynini poşete doldurduk burada” sözleri ve “Bafa burada Vali nerede” sloganları arasında sürdürülmeye çalışılan diyalogtan, telefonla bağlantı kurulan Milas Kaymakamı Fuat Gürel’in, Pazartesi günü bizzat Bafa’ya gelip sorunun çözümü için çalışmalara başlayacağı taahhüdünde bulunmasının da etkisiyle saat 12:30 sıralarında ‘yolun trafiğe açılması’ kararı çıktı.

Tam bu sırada da Bodrum Kaymakamı ve Milas Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan olay yerine geldi ve yol kenarındaki bir kahvede vatandaşlarla buluştu.

Gödekmerdan burada vatandaşlara, Vali Amir Çiçek’in başsağlığı dileklerini ve selamlarını getirdiğini ve yaşanan sorunla ilgili taleplerin kendisine bildirilmesini istediğini belirtti. Bu arada, Milas Kaymakamı Fuat Gürel’in de Pazartesi günü konuyla ilgili olarak Bafa’ya geleceği ve vatandaşlarla görüşeceği bilgisi yinelendi.

Ayrıca, yoldan araç geçiş hızlarının düşürülmesi için bir dizi önlem alınacağı da belirtildi.

Vatandaşlar çok tepkili…

Vatandaşlar, yolun projesine uygun yapılmadığını belirterek, bu duruma, çalışmalara kamulaştırmalar tamamlanmadan başlanmasının neden olduğuna dikkat çekiyor ve şunları söylüyorlar:

“Sağlık Ocağımız ve mezarlık yolun karşı yanında. Bu yol bizim yaşamımıza uygun hale getirilmezse, burada daha çok insanımız ölür gider. Onun yanında hayvanlarımızı yoldan nasıl geçireceğiz biz? Geçimimizi nasıl sağlayacağız? On gün önce araba çarpması yüzünden ölen hemşehrimize çarpan aracın hızı 110 kilometreymiş. Yollar bizim için yapılıyor diyorlar. Bu yol bizi öldürmek için yapılıyor. Bütün yetkililer bunu duysun. Biz Bafalılar olarak yaşamak istiyoruz. Yetkililerin de bizi ölümle burun buruna yaşatan bu yolla ilgili tedbirleri bir an önce almalarını istiyoruz.”

Yolda mahsur kalan vatandaşlar da destek verdi…

Bu arada, eylem sırasında bir de, yolun kapatılması nedeniyle mahsur kalan çok sayıda vatandaşın destek verdiği bir imza kampanyası yapıldı.

Sayfalarca imzanın atıldığı bu kampanyada altına imza atılan metin şöyle:

“Sayın ilgili

Muğla ili Milas ilçesi Bafa Mahallesinde ölümle sonuçlanan trafik kazalarının önüne geçilmesi için Bafalıların yaptığı eylemi biz aşağıda imzası olanlar destekliyor ve karayollarının gerekli duyarlılığı göstermesini istiyoruz. 1,5 saattir bir görevli gelsin diye bekliyoruz.

Gereğinin yapılmasını arz ederiz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mustafa     0000-00-00 :(