Advert
Advert
Advert

MUĞLA’DA DEMOKRASİ COŞKUSU…

MUĞLA’DA DEMOKRASİ COŞKUSU…
Bu içerik 1820 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla’da düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler mitingi Cumhuriyet Meydanında yapıldı. Mitinge 10 bin kişilik vatandaş topluluğu katıldı.

Mitinge önceki dönem Başbakan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Vali Amir Çiçek, AK Parti Muğla milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum müdürleri ve yaklaşık 10 bin kişilik vatandaş grubu katıldı.

Mitingde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Burada olmamıza neden maalesef çok acı olay. Hiç hak etmediğimiz bir darbe teşebbüsüdür. Bazı ordu mensupları ki onlara ordu mensubu demek insanın içinden gelmiyor, bir takım güçler ülkenin demokrasisini ortadan kaldırmaya ve darbe hükümeti kurmaya çalıştı. Bunun karşısında gerçek askerlerimiz, komutanlarımız, polislerimiz, siyasilerimiz parlamento da biz buradayız diyerek ve en önemlisi de halkımız hep birlikte karşı durdu.

Bu kötü olayı biz gelecekle ilgili avantaja çevire biliriz. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Kurtuluş Savaşını Milleti ile beraber yaptı ve birlikte Cumhuriyeti kurdular. Bu Cumhuriyeti bütün kurumları ile taçlandırmalıyız. Bizim en önemli görevimiz bu olmalıdır” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise, “Bu demokrasi şöleninde gerçekten mutlu olmamak ve bu başarıyı kutlamamak mümkün değil. Yüce Atatürk’ün bize emanet etmiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni ve demokrasiyi savunmuş olmak ve onu büyük bin tehlikeden kurtarmış olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Bundan sonrada Cumhuriyetin temel ilkelerine laikliğe, özgürlüğe ve halkın bu yüce duygularını yaşatmaya hep beraber yaşatacağız. Burada meclisin gazi bir milletvekili olarak konuşuyorum. Bizler sizlerin vermiş olduğu emaneti en iyi şekilde bombaların altında meclisi açık tutarak bütün parti milletvekilleri ile o gece sabaha kadar oradaydık. Eğer o atılan bomba 3-5 metre daha ileriye atılmış olsaydı. Bu gün dörtte bir milletvekili şehit olmuş olacaktı” dedi.

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, “15 Temmuz akşamı tüm Muğla Marmaris’te Dünya Tarihi’ne girdi. O alçak FETÖ’cülerin o hain saldırıya Marmaris’ten Tüm Türkiye’ye tün Dünya’ya 1960’ta Adnan Menderes’i harcadınız Turgut Özal’ı zehirlediniz Recep Tayyip Erdoğan’ı size yedirmeyeceğiz dedi. Hep beraber demokrasiye, cumhuriyete sözde değil özde aşlarlar gibi nasıl sahip çıkılacağını bu meydanlarda gecelerce günlerce tanklara uçaklardan atılan bombalara karşı duran Türk milletini buradan saygılarımı sunuyorum” dedi.

Ak Parti Milletvekili Hasan Özyer ise, “Bu ülkeyi kolay kurmadık. Yapmamız gereken belli biz 79 milyon Türk milleti aynı kaderi paylaşıyoruz. Milli millet şuurunu geliştireceğiz. Milletçe hangi partiden olursak olalım birlikte hareket edeceğiz. Atalarımızın kurduğu bu memlekette yaşamak istiyorsak güçlü olmak zorundayız” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, demokrasiye sahip çıkıyorum diyenlerin meydanlarda toplandığını belirterek, “Tek vatan, tek bayrak, tek millet diyerek meydanla koşan Muğlalı hemşehrilerimi kutluyorum” dedi.

Önceki dönem Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ise 15 Temmuz gecesi bu milletin büyük bir destan ve tarih yazdığını belirtti. Akdoğan, “O darbeciler, o alçaklar tankları ile topları ile uçakları ile geldiler. Bu millet onların karşısına dikildi. ‘Türkiye geçilmez’, ‘Türkiye bölünmez’ dedi. Bu millet böylesine büyük bir millet. O gece nasıl bir millet olduğumuzu dosta düşmana gösterdik. Bu büyük destanın içinde Muğla’nın özel bir yeri var. Bu hainler, bu teröristler Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanımızı hedef aldılar. O ilk andan itibaren Marmaris halkı Muğlalılar o otelin önüne giderek vücutlarını kurşunlara siper ettiler. ‘Biz Tayyip Erdoğan’a, Türkiye’nin liderine, Başkomutana sahip çıkıyoruz’ dediler. 15 Temmuz gecesi şehit düşen vatandaşlarımızın alınlarında CHP’li, AK Parti, MHP’li mi yazıyordu diye soran akdoğan, “Türk-Kürt mü yazıyordu, Alevi-Sünni mi yazıyordu. Onların hepsi bu aziz milletin evladıydı. Tek yaptıkları Cumhuriyet’e sahip çıkmaktı, demokrasiye sahip çıkmaktı, Vatanına sahip çıkmaktı. Sizlerin günlerdir bu meydanları doldurarak yaptığınız cuntacılara karşı demokrasiye sahip çıkmak değildir. Bu işgal denemesine karşı vatan savunmasıdır” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500