Advert
Advert
Advert

ERDOĞAN; TURİZMCİ, CAN ÇEKİŞMENİN DE ÖTESİNDE BİTTİ…

ERDOĞAN; TURİZMCİ, CAN ÇEKİŞMENİN DE ÖTESİNDE BİTTİ…
Bu içerik 1240 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan TBMM’de görüşülmekte olan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısının 1. Maddesi” üzerine grubu adına bir konuşma yaptı.

Erdoğan, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimiyle birlikte daha öncesinde can çekişen turizm sektörünün artık can çekişmenin de ötesinde, bittiğini söyledi.

Daha önce turizm sektörünün sorunlarıyla ilgili verdikleri önergelere atıfta bulunan Erdoğan, çözüm önerilerinin ve uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi.

Konuşmasında turizmcilerin sorunlarını tek tek sayan Erdoğan, bu sorunların çözümleriyle ilgili birçok öneriyi de genel kurul ile şu sözlerle paylaştı:

Yapılandırma değil erteleme!

“Turizm sektöründeki vatandaşların yan geliri yok ki bu yapılandırmadan nasıl istifade edecek? Bu bakımdan bu insanların ekmek teknesinin dönecek hâle gelmesi lazım.

Sektördeki insanların çoğunun çektiği krediler ve kamuya olan borçlarından dolayı hesaplarında bloke var, bunun kaldırılması lazım ki insanlar faaliyetlerine devam edebilsin.

Ecrimisil bedellerinin bu sene alınmaması konusunda Sayın Bakana defalarca söyledik. Bugün Sayın Bakanın bizi dinleyecek vakti olmadığı için yine dinlemekte zorluk çekiyor. Bu ecrimisillerin muhakkak bu sene için alınmaması lazım.

Personelin sigorta primlerinin ödenmesinde kolaylık sağlanması, primlerin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi lazım.

Yine, sezon başında bu sektörde hizmet veren işletmelerin çektiği kredilerin muhakkak yapılandırılması lazım.

Yine, yerel yönetimlere de çok önemli görevler düşmektedir. Bu Büyükşehir Kanunu'ndan sonra bu turizm tesislerinin kullandıkları su fiyatları çok yükselmiştir, bunlara da bir kolaylık sağlanması lazım.

Kanun kapsamında olmamakla beraber bu turizm sektöründeki insanların en önemli şikâyetlerinden biri de elektrik dağıtım şirketlerinin davranış biçimleridir. Elektrik dağıtım şirketlerine olan borçlarını ödeyemeyen işletmelerin ya elektrikleri kesilmekte ya da çok fahiş fiyatlarla bunlar taksitlendirilmektedir. Bu konuda da hükûmetin sektöre destek çıkması gerekir. Aksi takdirde, bu sene bu sektördeki istihdam ve diğer sebeplerle iflas edecek ve çaresiz kalacak çok insan vardır. Bu yarayı halâ tedavi etme imkânı vardır. Hükûmeti bu konuda göreve davet ediyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500