Advert
Advert
Advert

VERGİ BARIŞI PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA…

VERGİ BARIŞI PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA…
Bu içerik 1531 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Vergi barışını öngören yasa cuma Meclis’e gitti, önceki gün de Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri başladı. Peki hangi şirketler için vergi incelemesi riski kalkıyor, ne zamana kadar başvurulacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 21 Temmuz 2016 Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Geçmiş beş yıla ilişkin matrah artırımında bulunan mükelleflere bu dönemler için vergi incelemesi yapılmayacak” dedi. Cuma günü de yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Belli ki çok kısa sürede ‘matrah artırımı’ yasalaşacak. Matrahını (yani verginin üzerinden hesaplandığı tutarı) artıran mükelleflerle vergi barışı sağlanacak.

Hali hazırda vergi incelemesi yapılabilecek dönemler belli... 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015... Kazançlarını Kurumlar Vergisi (KV) adıyla beyan eden şirketlerde, kazançlarını Gelir Vergisi (GV) adıyla beyan eden şahıslar da geçmiş beş yıla ait inceleme riskinden kurtulabilecekler.

Yasa teklifinin mecliste görüşülüp Cumhurbaşkanı’nın onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasını izleyen ikinci ayın sonuna kadar mükellefler Maliye’ye başvurulabilecek.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500