Advert
Advert
Advert

BÜYÜKŞEHİR MUĞLA BASINI İLE BULUŞTU…

BÜYÜKŞEHİR MUĞLA BASINI İLE BULUŞTU…
Bu içerik 1236 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Basında sansürün kaldırılışının 108’inci yılı ve Basın Bayramı dolayısıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Muğla bölgesinde çalışan tüm gazetecilere yönelik kahvaltı programı düzenlendi… Programda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, darbe kalkışmasının ardından yaşanan süreçte basının gücünün bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, 24 Temmuz Basın Bayramı’nın artık 15 – 24 Temmuz Basın Haftası olarak kutlanılması önerisinde bulundu…

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Muğla’da bulunan Keyf Oturağı’nda kahvaltılı program düzenlendi. Programa, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, daire başkanları, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Ünal Türkeş, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, Fethiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mesut Bölük, Muğla merkez ve ilçelerinde görev yapan gazeteciler katıldılar.

Programda ilk söz Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Cem Kaytan’a verildi. 24 Temmuz tarihini basın mensupları olarak dayanışma günü olarak kutladıklarını belirten Kaytan, “Çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Etkinliklerimizi yapma konusunda tereddütlerimiz vardı. Ancak bu günler biz gazeteciler için çok önemli. Bu günü dayanışma gecesi adı altında kutlayacağız. Kahvaltı için büyükşehir belediye başkanına teşekkür ediyorum” dedi.

Sansürün kaldırıldığını söyleyemeyiz…

Kaytan’ın ardından söz alan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, “24 Temmuz 1908 sansürün kaldırılışı yıl dönümü. Bu özel günde gazeteciler olarak kutlama değil, dayanışma etkinlikleri düzenliyoruz. Basınımızın tam anlamıyla sansürün kaldırıldığını söyleyemeyiz. Bizlere çalışmalarımızda destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Biz cemiyet olarak bu yıl basın gecemizi ve ödül törenimizi ülkemizin içerisinde bulunduğu hassas dönemden dolayı, bu hassas dönemde görev yapan arkadaşlarımızdan dolayı programımızı erteledik. İnşallah ileriki bir tarihte bir araya geleceğiz” derken, Fethiye Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Mesut Bölük, “Bizler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de sloganında ifade edildiği gibi biriz. Düştüğümüz zaman birbirimizi kaldırmayı da iyi biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylarda da gördük ki, kara gün dostu bir Muğlayız. Birçok ilde bazı gazeteciler ifadelerine başvurulmak üzere emniyet veya jandarmaya davet edilirken, Muğla’da böyle bir olay yaşamadık. Çok şükür Muğlamız da böyle nifak tohumları ekilmemiş. Sayın Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün bizleri bu önemli günde hiç unutmuyor. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Bugün buralara nasıl geldik…

Programın son konuşmacısı olarak söz alan ev sahibi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, katılan tüm gazetecilere teşekkür ederek günlerini kutladı.

15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimine değinerek konuşmasını sürdüren Başkan Gürün, “15 Temmuz tarihi çok önemli. Çok ders çıkarmamız gereken, çok ucuz atlatılmış, geleceği planlarken, buralara nasıl geldiğimizi çok irdelememiz gerekiyor. Bu kötü durumu hepimiz nefretle kınadık. Şimdiye kadar birçok darbe gördüm. Bugün buralara kadar nasıl geldik. Bunu irdelememiz ve hatalarımızı görmemiz lazım. Türkiye Cumhuriyetini çağdaş bir geleceğe nasıl taşıyabiliriz, bunu da irdelememiz lazım. Birlikte verdiğimiz kararlarla geleceğe taşınmamız gerekiyor. Bu felaketin şansa dönüşmesi, bu felaketin bir avantaja dönüştürülmesi mümkün” dedi.

Tüm Muğlalılarla gurur duyuyorum…

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken getirdiği ilkelerin günlük yaşamımızda ne kadar önemli olduğunu sık sık fark ettiğimizi belirterek konuşmasını sürdüren Gürün, “Ülke olarak ne zaman zor günler yaşasak Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarından yol güzergahı belirlemeye çalışıyoruz. Süreçte sadece Marmaris’te hareketlilik yaşandı. Bunun dışında bir hareketliliğimiz olmadı. Darbe kalkışma olmadı. Bu Muğla’nın erdemi, gelişmişliğidir. Ben tüm Muğlalılarla gurur duyuyorum” dedi.

Olmuşla ölmüşün çaresi yok…

Darbenin halkın tepkisiyle püskürtüldüğünü, silahlı kuvvetlerle, polislerle, top yekûn bir kurtuluş harekiyle saldırının püskürtüldüğünü ifade eden Başkan Gürün konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu dönemi hazırlayanlarla ilgili çok ama çok kitap yazılacak, davalar görülecek, ‘bu damı olmuş’ dediğimiz konuları film izler gibi yaşamaya, görmeye, dinlemeye devam edeceğiz. Olmuşla ölmüşün çaresi yok. Olan olmuş. Ama bundan sonraki süreçte neden oldu, hangi zafiyetten dolayı oldu, bir daha olmaması için neler yapılması gerekiyor bunlara karar vermemiz lazım.

Çocuklarımızı kabiliyetlerine göre yetiştirmeliyiz. Onlara değer vererek, yeteneklerine göre görev almaları ve başarılarına katkıda bulunmalıyız. Kim olursa olsun, ‘ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım’ diyen, hizmet etmek isteyen herkes bizim kardeşimizdir ve kabiliyet, yeteneklerine göre olması gereken yerlere taşınmalıdır.

Biz bir bütünüz. Değerlerimizi heba etmeyelim. Oncu buncu demeden, doğru düzgün kabiliyetleri olan insanlarımıza önemli kurumlarımızda yer verelim. Ama sadece tek gözlükle bakıp bendense öyle olsun böyle olsun diyorsak, kabiliyeti olmayan insanları benden diye atıyorsak bu bir ihanettir. Türkiye’nin geleceğine ihanettir.

Yeni bir yol haritası belirlenerek, kol kola yürümemiz lazım. Benim beklentim bu. Çok üzüldük, içerimiz yandı. Dayanılası bir şey değil. İnşallah olanlardan ders alıp, geleceğe yürüyelim. Değişik fikirlerde insanlarımız olabilir. Ama birbirimize selamımızı verip, anlamaya çalışmalıyız. Doğruları yanlışları sorgulamalıyız.”

15 -25 Temmuz Gazeteciler Haftası olmalı…

15 Temmuz darbe girişiminin gazetecilik tarihi açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Gürün, “Gazeteciler açısından yeni bir tarih yazıldı. Gazeteciler için artık 15 - 25 Temmuz haftası gazetecilerin haftası olmalı. 15 Temmuz bir gazetecinin doğru haberi verdiği zaman toplumu nasıl yönlendirdiğini gördük. Dünya gazetecilik tarihine not düşüldü. Çok basit gibi görülüyor. Ama hepsi kayda geçecek. Bu bağlamda hepinizi kutluyorum. Muğla’da da bir tek yanlış söz çıkmadı. Ortamın gerektirdiği yayıncılık haberliği en doğru şekilde yaptınız. Toplumu tahrik etmediniz. Sakin olmanın zamanı. Türkiye’de görsel ve yazılı basının yapmış olduğu bu mücadele ve demokrasinin hakim kılınması darbecilerin yok edilmesi açısından yaptığınız çalışmalar her türlü takdirin önünde. Sizlerin önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu arada biz ne yapmalıyız. Bunu da sormamız lazım. Ben hep böyle yapmışımdır. Kendimizi sorgulamalıyız. Sizlere belediyemizin yaptığı çalışmalar hakkında bugün bilgi aktarmayı düşünüyorduk. Ama sizler çalışmaları zaten haber yapıyorsunuz. Takdir edersiniz ki olmayan bir belediyeyi kurduk. Hiç şikayet etmedik, şikayet etmeye hakkımız yok. Bu şartlarda büyükşehir belediye başkanlığına aday oldum. Benim şikayet etmeye değil, hizmet etmem gerekiyor. Kimsenin ağlamaya sızlamaya gerek yok. Herkes kendi işine bakacak. İş yapacağız, iş. Çok sorunumuz var. Bu sorunlar çalışarak çözülebilecek. Halkın benden istediği hizmet. Benim görevim 24 saat halkımın hizmetinde ekibimizle hizmet üretmek. Başka derdimiz yok. Bunu ne kadar iyi yapabilirsek, iç huzurumuz o derecede artacaktır. Seçimlerden sonra Muğla Büyükşehrin bir çok müdürlük, bina, araç, personel yok. Hayat devam ediyor. Yaklaşık iki yıl içerisinde organizasyon şemamızı kurduk. Ve tüm daire başkanlıklarımız yıllık yılık ve beş yıllık programlar hazırladılar” dedi.

Barış içinde olalım…

Muğla genelinde Büyükşehir tarafından yapılan çalışmalarla ilgili kısa kısa bilgiler aktardıktan sonra Başkan Gürün, konuşmasını “Barış içinde olalım. Birbirimizi sevelim. Sevginin her hangi bir maliyeti yok. Sevgi, birliği çoğaltalım. 15 - 24 Temmuz Gazeteciler Haftasınız, gününüz kutlu olsun” dedi.

Fahri üyelik rozeti takıldı…

Başkan Gürün’ün yaptığı konuşmanın ardından Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut tarafından, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün’e ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e fahri üyelik rozeti takıldı.

Etkinlik daha sonra toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500