Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

AKBULUT; ENGELLER KALDIRILMALI…

AKBULUT; ENGELLER KALDIRILMALI…
Bu içerik 1256 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Süleyman Akbulut, Türk Basınında sansürün kaldırılışının 108. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını beklediklerini bildirdi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Süleyman Akbulut, Basında sansürün kaldırılışının 108. yılı ve Basın Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.

Türkiye’de basına uygulanan sansürün kaldırılıp, gazeteci ve basın özgürlüğünün ifade edilmeye başlanmasının üzerinden 108 yıl geçtiğini belirten Başkan Akbulut, Basın Bayramı'nın bayram olma niteliğini yıllar önce kaybettiğine dikkat çekti. Türk basınının 1908 öncesinde olduğu gibi yine baskıyla karşı karşıya kaldığını ifade eden Akbulut, “Günümüzde basın üzerinde oluşturulmaya çalışılan bir korku imparatorluğu ve yalnızca kağıt üzerinde kaldırılmış sansür uygulamaları var” dedi.

24 Temmuzlarda “Gazeteler hürdür ve basın özgürdür” sloganı ile basına verilen önemin vurgulanmaya çalışıldığına da işaret eden Başkan Akbulut, bir ülkedeki her türlü gelişme ve yeniliğin, özgür bir basınla gerçekleştirilebileceğini, bu nedenle de basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını beklediklerini bildirdi.

Gazetecilere yönelik baskı, fiziki saldırı ve tehditlerin giderek artması, internet sitelerine erişimin engellenme girişimleri, hazırlanan yasa ve yönetmeliklerle radyo ve televizyon kuruluşları hakkında çeşitli yaptırımlar uygulamaya çalışılmasıyla basın özgürlüğünün daha da kötüleşeceğine yönelik endişelerinin var olduğunu da ifade eden MGC Başkanı Süleyman Akbulut, şöyle devam etti:

“Gazeteciler ifade özgürlüklerini sağlıklı bir biçimde kullanamıyor. Basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, düşüncenin suç olmaktan çıkarılmasını, gazetecilerin elinden alınan sosyal ve ekonomik hakların geri verilerek ekonomik anlamda refaha kavuşmasını bekliyoruz. Bizler bu olumsuz tabloya inat, bize sunulmak istenenlere inat, her türlü baskı ve şiddetten uzak, kendimizi özgürce ifade edebileceğimiz, ifadelerimizden dolayı yargılanıp yadırganmayacağımız, öldürülmeyeceğimiz ve bayramımızı gerçekten bayram havasında kutlayacağımız güzel günleri yaşayacağımızı ümit ediyor ve buna inanıyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500