Advert
Advert
Advert

BAŞIBOŞ KÖPEKLER ‘BARINAK’TA TOPLANACAK…

BAŞIBOŞ KÖPEKLER ‘BARINAK’TA TOPLANACAK…
Bu içerik 1418 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediyesi’nin, vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler üzerine, ilçemiz merkez ve çevre mahallelerdeki başıboş köpeklerle ilgili olarak uygulama başlatacağı bildirildi…

Milas Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Hayvan Barınağı tarafından yürütülecek uygulama kapsamında Milas Belediyesi tarafından bir açıklama yapıldı.

Milas Belediyesi Basın Bürosundan gazetemize iletilen “Milas merkez ve mahallelerinde ikamet eden vatandaşlarımıza önemle duyurulur” başlıklı açıklama şöyle:

Kıymetli Milas halkı ve misafir olarak ilçemize gelen değerli vatandaşlarımız;

Bu yaz sezonundan itibaren Milas merkez mahalle, köy olan mahallerimiz ve özellikle turizm yönünden hizmet veren Milas sahil kenarı olan mahallelerimizden artarak yoğun bir şekilde gelen başıboş sokak köpeği şikayetleri üzerine, hem insan sağlığı hem de sokakta yaşayan canlarımızın da hayatlarını tehlikeye atmadan bazı tedbirlerin alınması gereklilik arz eder hale gelmiştir.

Yaygın basından da bildirildiği üzere son yüzyılın en sıcak yaz mevsimini yaşamaktayız. Sıcak geçen yaz mevsimi üzerine sokakta başıboş olarak yaşayan canlarımız gündüz aşırı sıcaklıktan dolayı ya gölge yerlerde, apartman ve müstakil evlerin bodrumlarında veya sizlerin de gördüğü üzere denize girerek serinlemeye çalışmaktadır. Sıcaklığın aşırı olmasından dolayı bina, park vs yerleri mesken tutan başıboş canlarımız özellikle sahil kenarlarında turizm hizmeti veren esnaflarımız, tatil için sahil kenarına gelen vatandaşlarımız ve çevre halka, sayılarının günden güne artması sebebi ile tehlike arz etmeye başlamışlardır. Başıboş olarak yaşayan canlarımız gece havalar bir nebze de olsa serinlediği için, hava kararınca hem serinlemek hem de gündüz sıcaktan dolayı az olan beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için gece sokaklarda gruplar halinde dolaşmaya başlamışlardır.

Bildiğiniz üzere sokak köpekleri de mahallelerde yaşayan insanları tanıyor, tanımadıklarına ise sahiplenme içgüdüsü ile saldırgan tavırlar sergilemektedir. Yazın dışarıdan tatil için gelen insan sayısı aşırı arttığı için köpekler tanımadıkları kişilere saldırgan tavır sergilemektedirler. Hava kararınca ailesi ile gezmeye dolaşmaya çıkan vatandaşlar, gruplar halinde dolaşan sokak köpekleri sebebi ile sıkıntıya düştüklerini, insan sağlığını ve güvenliğini tehlikeye sokacak durumlar arz ettiğini kurumumuza bildirilmektedirler.

Bu sebepledir ki; hem insan sağlığını, güvenliğini korumak hem de sokakta başıboş olarak yaşayan canlarımızın, niyeti kötü kişiler tarafından farklı bir uygulamadan korunmasını sağlamak, sokak köpeklerinin de yaşama hakkına sahip çıkmak adına kurum olarak geçici bir çözüm olacağına inandığımız başıboş sokak köpeklerinin yoğun yaz sezonunun sonuna kadar barınağımıza getirilip barınakta bakım, beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması, yaşam şartlarının iyileştirilmesi; daha sonra ise barınağın temel görevi olan toplu kısırlaştırma ve kuduz aşıları da yapıldıktan sonra tekrar doğal hayata, yani alındıkları yere geri bırakılmasını (5199 sayılı kanun gereği) esas alarak uygulama yapılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500