Advert
Advert
Advert

İKİNCİSİ ÖREN’E KURULDU…

İKİNCİSİ ÖREN’E KURULDU…
Bu içerik 2631 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi ve Milas Toplum Sağlığı Merkezi tarafından hava kirliliğine karşı başlatılan mücadele devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Laboratuvar Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı Hava Kalitesi İzleme Şube Müdürlüğü tarafından ilçemizde ikinci bir sabit “Hava Kalitesi İzleme İstasyonu” oluşturuldu… İstasyon Kemerköy Termik Santrali’nin de yer aldığı Ören’de kuruldu…

Yıllarca Milas İlçe İnsan Hakları Kurulu ve Milas Kent Konseyi gibi kurumlarca, vatandaşların yakınma ve şikayetlerinin dile-gündeme getirilmesi anlamında talep edilen ilçemizdeki ‘Hava Kalitesinin Ölçümü’ konusu, özellikle son iki yıldır Milas Kaymakamı Fuat Gürel’in başkanlığında gerçekleştirilen Milas İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında ısrarla üzerinde durulan öncelikli gündem maddesi olarak ele alınıyordu.

Bu çerçevede 2015 ve 2016 yıllarında Çevre Bakanlığı gezici hava kalitesi ölçüm aracı, belli sürelerle Atapark’ta veri toplamış ve kış aylarında ilçemizin hava kalitesinin gerçekten de düşük olduğu nihayet belgelenebilmişti.

Yapılan başvurular ve çalışmaların ardından Haziran ayı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Laboratuvar Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı Hava Kalitesi İzleme Şube Müdürlüğü tarafından ilçemiz merkezine İnönü Caddesi üzerinde bulunan Merkez İlkokulu’nun bahçesine sabit bir “Hava Kalitesi İzleme İstasyonu” kurulmuştu.

Santraller de gündemdeydi…

İlçemizin önemli tatil ve turizm bölgelerinden biri olan Ören’de Kemerköy Termik Santrali, Ören yolu üzerinde ise Yeniköy Termik Santrali yer alıyor.

Zaman zaman bu her iki santralden çıkan dumanların havayı kirlettiği ve insan sağlığını da etkilediği gündeme geliyordu.

Ören’deki hava kirliliğinin hangi sevilerde olduğu Ören’e de kurulan “Hava Kalitesi İzleme İstasyonu” ile daha sağlıklı takip edilebilecek.

Sürekli ölçüm…

İlçemiz merkez ve Ören’e kurulan “Hava Kalitesi İzleme İstasyonu” sayesinde artık, sadece kış aylarında değil yaz ayları da dahil olmak üzere yıl boyunca, soluduğumuz havanın kalitesiyle ilgili olarak ölçümler yapılabilecek. Bu ‘sürekli ölçüm’ olanağı; ilçemizde ‘hava kalitesi’nin artırılmasına ilişkin önlemlerin de yeniden ve yeniden gözden geçirilmesini, gerek yakıtlar ve gerekse bunların yakılmasına ilişkin yeni yeni kararlar alınıp sık sık yapılacak denetimlerle farkındalıklar oluşmasını, gerekli bilinç ve kültürün gelişmesini sağlayacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500