Advert
Advert
Advert

İŞSİZE 2 BİN 600 TL MAAŞ…

İŞSİZE 2 BİN 600 TL MAAŞ…
Bu içerik 4518 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

1.318 TL. işsizlik maaşı alan bir kişi İŞKUR’un işbaşı eğitim programına katılması halinde ayda 1.300 TL. daha para alabiliyor… Böylelikle bir işsizin aylık maaşı 2 bin 600 TL çıkabiliyor…

İşsizlerin aylık maaşı iki katına çıkabilir…

Star’da yer alan habere göre, sigortalı işsiz işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarına ödenen ücreti de alabilecek.

İşsizlik maaşının 2016 yılı aylık taban tutarı 659 TL, tavan tutarı 1318 TL. İşbaşı eğitim katılımcılarına günlük 50 TL, ayda 26 gün için 1.300 TL İŞ-KUR tarafından ödeniyor.

İşsizlik maaşı alınan günler ile işbaşı eğitim günlerinin çakıştığı günlerde, işsizlik maaşı ile birlikte eğitim programına katılım ücreti de alınabilecek.

SÜRE NE KADAR?

Program süresi, günlük en az beş en fazla sekiz saat olmak üzere, haftalık kırk beş saatten en fazla altı günden ve toplamda üç yüz yirmi fiili günden fazla olamıyor. Programa katılım saatleri, denetim imkanları dikkate alınarak ve sözleşmede belirtilmek şartları ile il müdürlüğünce belirleniyor.

KİMLER KATILABİLİR?

İşbaşı eğitim programına katılmak için şu şartlar gerekli:

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak,

Emekli olmamak,

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Türkiye İş Kurumu’nun il müdürlüklerine başvuru yapılabilir. İŞKUR internet sayfası vasıtasıyla da müracaat etmek mümkün.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500