Advert
Advert
Advert

HAFTADA İKİ GÜN BALIK YAŞAM BOYU SAĞLIK…

HAFTADA İKİ GÜN BALIK YAŞAM BOYU SAĞLIK…
Bu içerik 1814 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye’nin yıllık sağlık harcamalarının 100 milyar liraya ulaştığını, ilaç ithalatının ise 5 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, sağlık harcamalarının azalması ve daha sağlıklı bir nesil için balık tüketiminin artmasının şart olduğunu söyledi.

EİB basın bürosundan verilen bilgiye göre, Türkiye’de 8 kg. seviyesinde olan kişi başı yıllık balık tüketiminin dünya genelinde 16 kg., Avrupa’da ise ortalama 22 kg. olduğuna dikkat çeken Kızıltan, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, balık çeşitliliğimiz çok fazla. Balık hem protein içeriği ve hem de omega 3 yağ içermesi nedeniyle önemli. Omega 3 yağının; damar sertliği, tansiyon, kalp, damar ve felç gibi hastalıkları önlediği araştırmalarla ortaya konmuş durumda. Vücut direncini arttırıyor. Daha sağlıklı bir yaşam için “Haftada iki öğün balık yaşam boyu sağlık” sloganımızı uygulamaya davet ediyoruz” dedi.

Sözlerini “Balık demek omega 3 demek, omega 3 demek; sağlıklı beyin gelişimi demek. Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da haftada 2 kere balık yemelerini tavsiye ediyoruz” diyerek sürdüren Kızıltan, Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun okullarda düzenlediği “Balık-Ekmek Şenlikleri”yle erken yaşta balık tüketiminin arttırılması için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Haftada iki kez balık yenmesinin otizm, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltabileceğinin kanıtlandığını anlatan Kızıltan’ın, balık tüketiminin faydalarına ilişkin açıklamaları özetle şöyle:

Balık tüketiminin faydaları…

Birçok araştırma, çok balık yiyenlerin kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığını göstermiştir. Enfarktüs geçirdikten sonra, balık yemeye başlayan erkeklerdeki ölüm oranı ise yüzde 29 azalıyor. Haftada 2 kez balık kalbinizi korur!

Yenilebildiği takdirde balığın kılçıkları, kafası ve kuyruğu kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Özellikle hamilelikte ve kemik erimesinin (Osteoporoz) önlenmesinde çok faydalıdır.

Tırnaklarınız çabuk mu kırılıyor? Balık, içinde yüksek oranda bulunan A vitamini güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

Düzenli balık yiyen büyüme çağındaki çocukların boyları çok daha hızlı ve sağlıklı uzar.

Omega-3 yağ asitleri sinirleri koruyarak migren ataklarını azaltmaya yardımcı olur.

Omega-3 bakımından zengin balık, metabolizmanızı hızlandırarak, dengeli bir beslenme düzeninde tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur.

200 gramlık ızgara çipurada 240 kalori bulunurken 1 tabak patates kızartmasında 430 kalori olduğunu biliyor musunuz?

Soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için beslenmenize daha çok önem vermelisiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için sofranızdan balığı eksik etmeyin.

Beslenme alışkanlığı küçük yaşta şekillenir. Çocuklarınızın beslenmesinde bol bol balığa yer vererek, onlara sağlıklı bir gelecek hazırlayın.

Yapılan araştırmalarda göre düzenli balık tüketimin depresyona yakalanma ihtimalini %17’ye kadar azalttığı öne sürülmektedir.

Soğuk havalarla birlikte vücut metabolizmasının ve hareketinin azalması kilo almanıza neden olabilir. Kışın da kilonuzu korumak ve vücut direncinizi yüksek tutmak için sofranızdan balığı eksik etmeyin.

Yapılan çalışmalar sonucunda haftada en az 2 öğün balık tüketen çocukların akranlarına oranla % 27 daha zeki olabileceği sonucu ortaya konmuştur.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500