Advert
Advert
Advert

ZEYTİN SİNEĞİYLE MÜCADELE UYARISI…

ZEYTİN SİNEĞİYLE MÜCADELE UYARISI…
Bu içerik 1568 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Türkiye’nin zeytin üretiminin yüzde 13'ü, zeytinyağı üretiminin de yüzde 8’inin karşılandığı Muğla’da, çiftçilere zeytin sineği ile mücadele konusunda uyarılarda bulunuldu…

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, haziran ayının sonlarında hava sıcaklarının artması ile birlikte zeytin sineği çıkışlarının başladığını belirterek, “İlçe müdürlüklerimiz ile birlikte koordineli olarak zeytin sineği besi ve feromonlu-sarı yapışkan tuzaklar zeytin bahçelerine asılarak, zararlı popülasyonları izlenmektedir. Zeytin sineği biyolojisi gereğince pupa çıkışları sonrasında biyolojisi gereğince önce beslenmeye daha sonra ise çiftleşmeye ve yumurta bırakmaya başlamaktadır. Zararı ise yumurta bırakması ile oluşuyor. Yumurtalar meyve eti içerisine bırakılmakta ve bu yumurtalardan çıkan kurtlar meyve etinde beslenerek zarar oluşturan zeytin sineği larvalarının zararı halk arasında ‘zeytin kurtlanması’ olarak bilinir. Bunun önlenmesi için zeytin sineği erginlerinin yumurta bırakmadan önce ilaçlanması gerekir. Aynı zamanda da popülasyon artışının belli bir düzeyde olması gerekir ki gereksiz ilaçlama yapılması önlensin. Bu nedenle bitki sağlığı uygulamalarında çok önemli olan ‘ekonomik zarar eşiğinin’ (EZE) tespitine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla tuzaklarla zararlı popülasyon artışı izlenmektedir. Ege bölgesinde yüzde 4-5 oranında döl veren zararlının yoğunluğu, EZE değeri salamuralık çeşitlerde 100 danede 1 adet, yağlık çeşitlerde 100 danede 6-8 adet vuruk şeklindedir. Yani vuruk oranları bu düzeye ulaştığında ilaçlama yapılmasının gerekli olduğunu göstermektedir” dedi.

Müdür Ekici sözlerini şöyle sürdürdü; “İlimizde geçtiğimiz iki yıldır zeytin verimi iklimsel etkilerle düşük verim sergilemiştir. Bu yılın verimi ise bahçeden bahçeye değişmekle birlikte orta ve düşük düzeylerdedir. Zeytinin çiçek ve meyve tutma dönemi olan mayıs ayının beklendiğinden daha serin geçmesi, ağaçların çiçeklenmesinin iyi olmasına rağmen meyve tutumunu azaltmıştır. İlimizde yapılan çalışmalar neticesinde, tuzaklarla zararlı yoğunluğu izlenmektedir. Meyve tutumunun iyi olduğu zeytin bahçelerinde zeytin sineği yoğunluğu hassasiyetle takip edilmekte olup, temmuz ortalarında ilaçlama uyarıları yapılması planlanmaktadır. Datça ilçemizde ise daha erken çıkışlar başlamış olup ilaçlamaya başlanılmış durumdadır.”

3 bin yıldır zeytin yetiştirilen Muğla’da ise toplam 18 milyon zeytin ağacı bulunuyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500