Advert
Advert
Advert

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TÜKETMEK İÇİN 5 NEDEN…

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TÜKETMEK İÇİN 5 NEDEN…
Bu içerik 1689 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Zeytin oldukça faydalı bir besindir. Zeytinin içerisinde sağlığa faydalı ve zararlı etkilere karşı vücudumuzu koruyacak birçok besin maddesi bulunmaktadır.

Zeytinin içerisindeki besin değerleri ve antioksidanlar, işleme çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Yani yediğiniz her farklı zeytin, size farklı bir yarar sağlayabilir.

Zeytinin kalitesi zeytinyağının kalitesini belirler. Zeytin ağacı, yetiştiği yörenin iklim koşullarından, bitki örtüsünden, denize yakınlığından, rakımından etkilenir. Bu nedenle her yörenin zeytinyağı, kendisinden başkasına benzemez. Milas, zeytinin ve zeytinyağının anavatanı. İlçemiz Milas’ın zeytin ve zeytinyağının tanıtımı ve geliştirilmesi amacıyla birçok etkinlik düzenlenmekte ve doğru sıkım, doğru toplama gibi konularda çiftçilere yönelik seminerler düzenlenmekte. İlçemiz için önemli bir geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağının birçok faydası var. Biz de sağlık açısından çok önemli olan zeytin ve zeytinyağının tüketilmesi için 5 nedeni sizler için derledik.

1. Kardiyovasküler Faydalar…

Kolesterolünüzün artmasına neden olacak gıdalar tükettiğinizde, damarlarınız hasar görmeye başlar ve damarlarınızda yağ birikerek tıkanmalara neden olur. Bu durum maalesef kalp krizine neden olacaktır.

Siyah zeytinin içerisinde bolca bulunan antioksidanlar, kolesterolün oluşmasına neden olan reaksiyonları engeller. Bu sayede kalp hastalıkları oluşma riskini de engellemiş olur. Zeytinin içerisinde de tabii ki yağ bulunmaktadır. Fakat zeytinin içerisinde bulunan yağ, doymamış yağ olup, bu tür zararlara neden olmaz, aksine gerekli miktarlarda alındığında oldukça da faydalıdır.

Zeytinyağının bu kadar popüler olmasının bir nedeni de budur. Ayrıca, yakın zamanlarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, zeytinin içerisinde bulunan doymamış yağların, kan basıncını da düzenlediği ortaya çıkmıştır. Bu sayede kan basıncındaki düzensizliklerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıkları da önlediği söylenebilir. Bu da zeytini kahvaltılardan eksik etmemek için bir başka sebeptir.

2. Zeytin Kilo Vermeye Yardımcıdır…

Zeytinin kilo vermeye yardımcı olmasına, içerisinde bulunan az önce bahsettiğimiz doymamış yağlar katkıda bulunmaktadır. Zeytinde bulunan doymamış yağlar, vücuttaki yağ hücrelerindeki yağların yakımına yardımcı olmaktadırlar. Bu sayede belirli bölgelerde istenmeyen yağlardan kurtulabilirsiniz.

Zeytin tüketimi çok fazla olan insanlar, zeytinin içerisi sayesinde, aslında az miktarda kalori almış olurlar. Bu sayede çok daha az kilo alırlar. Kan testleri, seratonin miktarlarının yüksek olmasının, tokluk hissi vererek doygunluğu sağladığını kanıtlamışlardır.

Zeytinin özünde bulunan aroma, bunun gibi bir işlev üstlenerek, tok hissetmemizi sağlar. Bu sayede günlük 200 kalori civarında daha az kalori tüketmiş oluruz. Bu miktar kilo vermeye çalışan insanlar için oldukça iyi bir sayıdır.

3. Zeytinin Kanser Önleyici Etkileri…

Zeytinin içerisinde bulunan antioksidanlar, kansere karşı korunmak için doğal bir ilaç gibidirler. Kronik oksidatif stres, kanser oluşumundaki anahtar problemlerden biridir. Hücrelerimiz oksidatif stres ile aşırı yüklenirler ise, hücrelerimizin yapısı ve işlevleri zarar görür. Bu durum vücudumuzda kanser oluşumuna neden olmaktadır. Zeytin içerisinde bulunan zengin antioksidan çeşitleri, bu tehlikeli duruma neden olan sıkıntıları gidermekte yardımcıdırlar.

4. Zeytin Cilt ve Saç Sağlığına Yararlıdır…

Zeytin, saçımızı ve cildimizi koruyup besleyen yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. İçerisindeki besin maddeleri içinde bu açıdan en faydalı olan E vitaminidir. Yapılan araştırmalar, zeytinin içerisindeki E vitaminin cildimizi ultra viyole ışınlara karşı koruduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sayede cildimiz erken yaşlanmadan ve cilt kanserinden de korunmuş olur.

Yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra birkaç damla zeytinyağı ile masaj yapın ve 15 dakika kadar bekleyin. 15 dakika geçtikten sonra zeytinyağının mucize etkisini göreceksiniz. Cildiniz daha parlak ve sağlıklı gözükecektir. Hatta, her banyo yapmanızdan önce bu zeytinyağı kürünü uygulayarak çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

5. Zeytin Sindirim Sistemimize Faydalıdır…

Doymamış yağların ve E vitaminin sık sık tüketimi, kolon kanserine yakalanma riskinin azalması ile bağlantılıdır. Bu faydalı ikili ise siyah zeytin içerisinde bolca bulunmaktadır. Bu maddeler, vücuttaki bazı molekülleri etkisiz hale getirerek kolon kanseri oluşumunu önlemektedirler. Ayrıca zeytinyağının koruyucu etkisi, ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklar karşısında da etkilidir.

Zeytinyağı içerisinde bulunan lifler, sindirim sisteminin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede yediğiniz bir yiyecek, sindirim sisteminizden rahatlıkla ve herhangi bir sıkıntı yaratmadan geçebilir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500