Advert
Advert
Advert

KOSGEB DESTEĞİYLE KENDİ İŞYERLERİNİ AÇTILAR…

KOSGEB DESTEĞİYLE KENDİ İŞYERLERİNİ AÇTILAR…
Bu içerik 6757 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Kısa adıyla KOSGEB olarak bilinen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın ilk kez kendi işyerini açacak genç girişimcilere sağladığı hibe desteklerinden yararlanmak amacıyla Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Girişimcilik Kursuna katılan ve kursu başarıyla tamamlayan üç genç girişimci, Milas’ta kendi işyerlerini açtılar. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve AR-GE ve Dış İlişkiler Memuru Gülay Aytaç, KOSGEB desteğiyle açılan üç işyerini ziyaret ederek başarı dilediler.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, girişimcileri kutlayarak iş yaşamında başarılar diledi. Özer, girişimci adaylarından talep geldiği sürece KOSGEB ile işbirliği yaparak girişimcilik kursları açmaya devam edeceklerini belirterek, “Kendi işyerlerini açmak için odamızın kurslarına katılan ve bu kursları başarıyla tamamladıktan sonra kendi işyerlerini açan genç kardeşlerimizi kutluyorum. MİTSO yönetimi adına kendilerine iş yaşamlarında başarılar diliyorum” dedi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre MİTSO, ilk kez kendi işyerini açmak isteyen genç girişimcilerin KOSGEB’in sağladığı hibe desteklerinden yararlanabilmeleri için katılmaları zorunlu olan girişimcilik kursu açtı. Kursa katılanlar, KOSGEB tarafından yapılan sınavla belirlendi. MİTSO’nun KOSGEB ile işbirliği yaparak 4-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan ve 70 saat süren kursa 25 genç girişimci katıldı. Bunlardan 23’ü kursu başarıyla tamamlayarak ilk kez açacakları işyerleri için KOSGEB’den hibe desteği almaya hak kazandılar.

MİTSO’nun girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayanlardan İsmail Kocabaş, daha önce babasıyla birlikte boya ve hırdavatçılık yaparken bağımsız olarak kendi işyerini açtı. İsmail Kocabaş, 23 Nisan Bulvarındaki 130 metrekarelik Boya Market işyerinde boya, çeşitli çilingirlik ve hırdavat ürünlerini pazarlıyor.

MİTSO’nun girişimcilik kursunu başarıyla tamamladıktan sonra kendi işyerini açanlardan birisi de Nuray Çorbacı Oturak. Ulusal Egemenlik Caddesindeki 100 metrekarelik yeni işyerinde bayan giysileri ticareti yapıyor. Nuray Çorbacı Oturak, Marka Bella adını verdiği mağazasında bayan giyimi üzerine tanınmış markaların ürünlerinin satışını yapıyor.

MİTSO’nun Girişimcilik Kursunu bitirdikten sonra yeni işyeri açanlardan Gökhan Çağlar Dikmen de Cumhuriyet Caddesinde inşaat, mühendislik ve müteahhitlik bürosu açtı. Gökhan Çağlar Dikmen, KOSGEB’ten makine ve teçhizat desteği sağlayacaklarını söyledi.

KOSGEB, ilk kez kendi işyerini açacak girişimcileri desteklemek amacıyla önce girişimci adaylarını belirlemek üzere bir sınav düzenliyor. Belirlenen adaylar için işyeri nasıl açılır, nasıl işletilir, müşteri ilişkilerinde nelere dikkat edilmesi gerekir, reklam çalışmaları gibi konularda toplam 70 saat eğitim veriliyor. Eğitimin ardından yapılan sınavı başarıyla tamamlayan girişimcilere KOSGEB tarafından 50 bin liraya kadar hibe desteği sağlanıyor. Girişimci adayları bu parayla dükkan kiralarını karşılayabiliyorlar veya işyerinde çalışacak bir kişinin 2 yıllık ücretini ödeyebiliyorlar ya da işyerinde kullanılacak makine ve teçhizat alabiliyorlar. Girişimci adaylarına istendiğinde 100 bin liraya kadar düşük faizli kredi desteği de sağlıyor. Alınan krediler ilk 2 yılı geri ödemesiz, sonraki 2 yılda geri ödemek koşuluyla veriliyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Isimsiz     0000-00-00 Şu yardimla mekan acan isimlere bakarmisiniz hepsi zengin ailelerin cocuklari.
Ertac     0000-00-00 Bu dukkan acanlarin yardıma ihtiyacı yok ki ama.. Durumlarda gayet iyi..kosgeb yardım etcek madem durumu iyi olmayanlara etsin
battal killik     0000-00-00 Ben 16 senedir kantin ışletiyorum.kendi işimi kurmak istiyorum.yeni kantin yönetmeliğine göre bir sey satamıyoruz.kendim gıda ile ilgli işyeri açmak istiyorum .kosgepden nasıl faydalanabilirim.