Advert
Advert
Advert

‘KABOTAJ BAYRAMI’ KUTLU OLSUN…

‘KABOTAJ BAYRAMI’ KUTLU OLSUN…
Bu içerik 2134 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bugün 1 Temmuz Kabotaj Bayramı… Bayram dolayısıyla bugün Güllük’te geleneksel bayram töreni yapılacak…

Tören saat 08’de Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayıp Deniz Şehitleri için denize çelenk bırakılmasıyla sona erecek. Bayram programı kapsamında ayrıca 3 Temmuz Pazar günü saat 10’dan itibaren beldede yüzme ve tekne yarışları yapılacak.

Kabotaj Bayramı dolayısıyla gazetemize ulaşan mesajlar ise şöyle...

Muğla Valisi Amir Çiçek…

1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türkiye, kendi karasularında egemenliğini ve bağımsızlığını kazanmıştır. Bu yasa doğrultusunda, denizciliğimizin geliştirilmesi ve daha iyi seviyeye taşınması hedeflenmektedir.

Üç tarafı denizlerle çevrili, İstanbul ve Çanakkale gibi iki önemli boğaza sahip olan ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaçlayan Kabotaj Kanunu, ülkemizin çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşması amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine ivme kazandırmıştır.

Ülkemizin denizlerde sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almalıyız.

İlimizde ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda denizciliğin yeri ve önemi her geçen gün artmaktadır. Akdeniz ve Ege Denizi’ne kıyısı olan ve sahip olduğu 9 deniz hudut kapısı ile Muğlamız hem bölgemiz hem de ülkemiz denizciliğine sağladığı katkı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta deniz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla anarken, denizcilerimizin ve halkımızın ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı içtenlikle kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün…

Üç tarafı denizlerle çevrili, Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan stratejik bir öneme sahip coğrafyada bulunan ülkemizin denizlerinde egemenlik ve bağımsızlık 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile kazanılmıştır. Denizlerimiz, göllerimiz, akarsularımız, boğazlarımız, körfez, liman ve koylarımız deniz ulaşımı, balıkçılık, kıyı tesisleri, yat limanları, gemi inşası gibi birçok alanda ekonomik anlamda da fayda ve yarar sağlamaktadır. Muğlamız 1480 kilometre kıyı uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip ili olmakla birlikte; denizlerde, yat limanları, kıyı tesisleri ile ülkemizin en önemli deniz turizmi merkezidir. Bizlere ekonomik olarak gelir sağlayan, eşsiz güzellikleri ile de şanslı olduğumuzu hissettiren karasularımızın, kıyılarımızın kıymetini bilmeli, kamu kurumları ve bireysel olarak da bu değerlerimizi korumalıyız. Kabotaj Kanunu ile yurttaşlarının haklarını, özgürlüklerini denizlerde de koruyan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifadeyi bilmeliyiz; denizciliği, Türk’ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” sözüyle hareket etmeli, denizciliğimizi daha da geliştirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm denizcilerin, denizlere gönül verenlerin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat…

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren ve Türk Denizcilik tarihinde, karasularımızın bağımsızlığı adına bir dönüm noktası olan Kabotaj Kanunu, modern Türk Denizciliği açısından da; ulaşımdan taşımacılığa, turizmden balıkçılığa büyük bir önem taşımaktadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili ve dünya üzerinde önemli iki boğaza sahip güzel ülkemiz, denizcilikte daha modern seviyelere ulaşmak, ülke ekonomisine katkısını arttırmak, denizcilikte daha çok söz sahibi olabilmek için her türlü avantaja sahiptir.

Denizcilikte istediğimiz seviyelere ulaşmak temennisiyle, tüm denizcilik camiasının ve halkımızın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500