Advert
Advert
Advert

ISI POMPASI’NDA DÜNYA 10’NCUSU OLDUK…

ISI POMPASI’NDA DÜNYA 10’NCUSU OLDUK…
Bu içerik 4582 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye’de ilk yerli üretim ısı pompası SER-GÜN tarafından üretilerek Türkiye’yi dünyada 10’ncu ısı pompası üretmeyi başaran ülke konumuna getirmiştir… Antalya’daki fabrikalardan aracısız halka satışa sunulan ve piyasada satılan ısı pompalarından daha uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır…

1984 yılında küçük bir atölyede güneş enerjisi sektörüne adım atan ve ilk yıllarda sadece kurulduğu şehirde faaliyet gösteren SER-GÜN Güneş Enerji Sistemleri bugün, 24 ülkeye ihracat yapan, iç pazarda ise 20 farklı şehirde şubesi bulunan, Türkiye’nin en güçlü firmalarından biri haline geldi.

2006-2010 yılları arasında üst üste beş kez gün ısı grubunda Türkiye’de “Kalitesine En Çok Güvenilen Marka” ödülünü, 2009 yılında “Avrupa Birliği Tüketici Kalite Ödülü ve “Birleşmiş Milletler Resmi Tedarikçisi” ünvanını alan SER-GÜN, bugün ürettiği ısı pompası ile dünyanın ilk 10 ülke arasına girmeyi başardı.

“DOĞALGAZ’DAN % 40 DAHA EKONOMİK”

Firmanın Milas Şube Müdürü Murat İlker Akıllı, güneş enerjisi ve su arıtma cihazından sonra ısı pompasının da bölgede çok ciddi bir ilgi gördüğüne dikkat çekerek; “Hedeflerimiz arasında Avrupa’da çok yaygın olan ısı pompasını ülkemizde de tanıtmak, satmak ve Avrupa’ya da ihraç etmek olduğunu söyledi. İç piyasada kısa zamanda birçok otel- site- ve büyük işmerkezlerine takmaya başladık. Doğalgaz’dan % 40 daha ucuz olan bu sistem, akıllı uzaktan kumanda ile mekan ısıtmasını, soğutmasını ve sıcak suyunun derecesini ayarlayabiliyorsunuz” dedi.

“DÜNYADA 10 ÜLKEDEN BİRİ OLDUK”

4 yıl süren Ar-Ge çalışmasının ardından 2 yıl deneme üretimi yapıldığını belirten Şube Müdürü Akıllı; “Bu sistem enerjisinin 3/2 sini havadan sadece 3/1’ni elektrikten alan ısı pompası ile 3/1 enerji ile hem mekan ısıtma hem mekan soğutma hem de sıcak su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Isı pompası üreten bir firma 1 enerji verip maksimum 4 veya 4,5 enerji alabiliyor. Yaptığımız çalışma sonu firma olarak 6,5’lara çıktık. ECOCYCLE markası ile piyasaya giren firmamız, en son Milano fuarında büyük ilgi gördü” dedi.

“TÜRKİYE, KISA ZAMANDA BU SİSTEME DÖNECEK”

Eksi 25’lerde çalışabilen ve doğalgaz’dan % 40 daha ekonomik bir sistem olduğunu belirten Akıllı; “Avrupa Birliği, geçtiğimiz aylarda yaptığı çevre toplantısında 2020’ye kadar tüm mesken, apartman veya site gibi toplu yaşam alanlarında, büyük şirket merkezlerinde ısı pompası kullanmayı önerdi ve destek vermeye başladı. İnanıyoruz ki ülkemizde kısa zaman içinde bu sisteme dönecek” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500