Advert
Advert
Advert

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK’E VEDA…

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK’E VEDA…
Bu içerik 2003 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Uzun süredir kanser tedavisi gören İlahiyat Profesörü ve siyasetçi Yaşar Nuri Öztürk, doğum günü olan 22 Haziran’da yaşamını yitirdi. Çok sayıda kitabının arasında en çok “Allah ile Aldatmak” adlı kitabıyla bilinen Öztürk, mide kanseri teşhisiyle 12 Kasım 2011'de ameliyat olmuş ve 3.5 ay kemoterapi görmüştü.

Yaşar Nuri Öztürk'ün cenazesinin bugün (24.06.2016) öğleden sonra Üsküdar’daki Şakirin Camii’nden kaldırılacağı belirtildi.

Yaşar Nuri Öztürk...

22 Haziran 1945 tarihinde, Bayburtlu bir anne ile Trabzonlu bir babanın çocuğu olarak Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğup büyüyen Yaşar Nuri Öztürk; İlahiyat Profesörü, Hukukçu, Yazar, eski Milletvekili, Felsefeci olarak tanınıyor. İlk eğitimini babasından Kur'an okuyarak aldı ve 9 yaşında hafız oldu. On yıllık klasik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra, üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında “İslam Felsefesi” konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda Doçent oldu. Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore ve Japonya'da kendi alanı ile ilgili akademik araştırmalar yapan Öztürk, ayrıca Fransa'da Grenoble Üniversitesi'nde çalıştı. New York'ta “İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sufi Düşünce” dersleri okuttu. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Öztürk, 1978 ve 1982'de “Türkiye Milli Kültür Vakfı” ödülünü kazandı. Yurtdışında ve yurtiçinde pekçok yerde İslam zihniyeti, insan ve insan hakları konularında konferanslar verdi. Türkiye'de Kur'an'a dönüş hareketinin öncüsü olan ve Time Dergisinin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk 10 arasına giren Yaşar Nuri Öztürk aynı zamanda da, Türk üniversitelerinde öğretim üyesi ve dekan olarak 26 yıl görevde bulundu. ABD-New York’ta (The Theological Seminary of Barrytown) bir yıl misafir profesör olarak “İslam Düşüncesi” dersleri okuttu. Aynı süre içinde, The World Scripture’ın İslam bölümünün hazırlanışında görev aldı. Büyük çoğunluğu İslâmiyet hakkında elliye yakın kitabı vardır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500