Advert
Advert
Advert

SICAKLAR BUNALTIYOR, YETKİLİLER UYARIYOR!..

SICAKLAR BUNALTIYOR, YETKİLİLER UYARIYOR!..
Bu içerik 3981 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ülkemizin birçok bölgesinde etkili olan aşırı sıcaklar, ilçemizde de etkisini gösteriyor… Sıcaklar nedeniyle yollardaki asfaltlarda erime meydana gelirken, Muğla Valiliği’nce, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli ve çeşitli sağlık problemleri yaşayanları iki gün idari izinli sayılacaklarına ilişkin genelge yayınlandı…

Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren ilçemizi etkisi altına alan aşırı sıcaklar etkisini arttırarak sürdürmeye devam ediyor. Önceki gün yaklaşık 40 dereceye çıkan, dün ise 43 dereceleri gören hava sıcaklığı nedeniyle Kırcağız mahallesine ulaşımı sağlayan karayolunda asfaltın büyük bir bölümü eridi. Eriyen asfalt otomobilleriyle yolu kullanan vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Otomobil ve motosiklet sürücüleri araçlarına zift bulaştırmamak için yolun mıcırlı bölümünü kullanmaya çalıştı.

Valilik açıklama yaptı…

Artan sıcaklıklar nedeniyle Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada; 21 ve 22 Haziran 2016 tarihlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve çeşitli sağlık problemleri olan çalışanların idari izinli oldukları belirtilerek, “Vatandaşların sıcak çarpmalarına maruz kalmamaları için başta hastaneler ve tüm sağlık kurum ve kuruluşları olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli tedbirlerin alınması; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, hamile, kalp damar hastaları, hipertansiyon, KOAH, diyabet, kanser gibi kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin 21-22 Haziran Salı ve Çarşamba günleri idari izinli sayılmaları, mecbur kalınmadıkça sıcaklığın yoğun olarak hissedileceği 10-16 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalı” denildi.

Aşırı sıcaklara karşı alınması gereken önlemler…

Aşırı sıcaklar nedeniyle Muğla Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Son günlerde hava sıcaklığında önemli artışlar meydana gelmiş olup sıcak havanın önümüzdeki günlerde de etkisini sürdüreceği tahmin edilmektedir.

Aşırı sıcak ve güneş gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebilmekte, bu durumdan özellikle çocuklar, yaşlılar, yüksek tansiyon, kalp ve akciğer hastalığı olanlar daha çok etkilenmektedir” denildi.

Muğla Halk Sağlığı İl Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan imzalı açıklamada daha sonra şu bilgi, uyarı ve önerilere yer verildi:

Sıcak havanın etkilerini çok fazla hissettiğimiz şu günlerde, özellikle ramazan ayında oruç tutan ve sıcak havadan etkilenen sağlık sorunu olan kişilerin mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerekmektedir.

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar; Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, Dört yaşından küçük çocuklar, Bakıma ihtiyacı olanlar, Hamileler, Açık alanda çalışanlar, Aşırı kilolular, Kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar, Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler, Sokak çocukları ve evsizlerdir.

Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

Korunmak için neler yapabiliriz?

Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.

Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir.  Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem (en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken, herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

Beslenme ve sıvı alımına dikkat adelim…

Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.

Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500