Advert
Advert
Advert

PROJE KAPSAMINDA 148 HANE ZİYARET EDİLDİ…

PROJE KAPSAMINDA 148 HANE ZİYARET EDİLDİ…
Bu içerik 2035 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kaymakamı Fuat Gürel tarafından hayata geçirilen “Uzat Elini Projesi” kapsamında 148 hane ziyaret edildi… Bakıma muhtaç, yaşlı ve engelli vatandaşlar sağlık kontrollerinden geçirilerek, eksikleri giderilmeye çalışıldı…

Milas’ta yaşayan, bir başkasının yardımına ihtiyaç duyan yaşlı, engelli, yatağa bağımlı vatandaşların yaşam alanlarının incelenerek, ihtiyaçlarının ve eksiklerinin tespit edilip, sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla Milas Kaymakamlığı öncülüğünde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi, 75. Yıl Devlet Hastanesi, M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nce Mart ayında hayata geçirilen “Uzat Elini” projesi kapsamında ilçede bulunan 148 hane ziyaret edildi.

Yaşam şartları incelendi…

Proje ve çalışmaları hakkında bilgi aktaran Milas Kaymakamı Fuat Gürel, ziyaret sırasında vatandaşların mevcut durumlarını değerlendirip, yaşam şartları ve ihtiyaçlarını tespit ettiklerini belirterek, “Bu bağlamda gidilen hanelerin tamamına gıda paketi verildi. Bazılarına nakdi yardım yapıldı. Ziyaret edilen hanelerde sağlık problemi yaşadıkları tespit edilenler hastaneye götürülerek tedavi ettirildi” dedi.

Yaşlılar bakıma ve sevgiye muhtaç…

Ziyaretlerinde yanlarında mutlaka güvenlik güçlerinin, sağlık personellerinin ve kurum yöneticilerinin, mahalle muhtarlarının da kendilerine eşlik ettiğini belirten Kaymakam Gürel, “Ziyaretlerimiz sırasında her türlü eksiklik tespit edilip, giderilmeye çalışılıyor. Ama ne yazık ki yaşlılarımızın daha çok bakıma ve sevgiye ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Çok kötü fiziki durumlarda yaşamını sürdürmeye çalışan yaşlılarımız var. Yatalak olanlar var. Köylerdeki tuvaletlerin birçoğu bahçede. Özellikle bu yürüme güçlüğü çeken yaşlılarımız için büyük sorun teşkil ediyor” dedi.

Maalesef çok bakımsız bırakılıyorlar…

Toplumumuzda yaşlılara yönelik duyarlılığın artırılması gerektiğine dikkat çeken Kaymakam Gürel, “Yaşlılarımız maalesef çok bakımsız bırakılıyorlar. Unutmayalım ki hepimiz birer yaşlı adayıyız. Yaşlılarımızın kalan ömürlerini kötü şartlarda geçirmemeleri için elimizden geleni yapıyoruz. İkna edebildiklerimizi bölgemize yakın huzur evlerine gönderiyoruz. Ama bu seçeneği birçok yaşlımız kabul etmiyor. Onun için ilçemize bir huzur evi kazandırmayı amaçlıyoruz. Şuanda öğrenci yurdunun yapıldığı alana bir huzur evi yapılması düşünülüyor. İnşallah kısa süre içerisinde proje hayata geçer. Aslında hasta bakım merkezine de ihtiyacımız var” dedi.

Evlerde bakım, onarım ve temizlik yapılıyor…

Ziyaretler sırasında tekerlekli sandalye, ortopedik yatak gibi ihtiyaçların giderildiğini belirten Kaymakam Gürel, “75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Evde Bakım Ünitesi tarafından 15 kişi evlerinden alınarak gerekli tedavileri yapıldı. 2 vatandaşımız 10 gün boyunca hastanede tedavi altına alınırken, bu vatandaşlarımız evlerinin bakım, onarımı ve temizliği yapıldıktan sonra evlerine götürüldü.  Ayrıca engelli, yatağa bağımlı, yaşlı vatandaşların maaş alması için ihtiyaç duyulan rapor ve diğer işlemlerinin yapılması için de çalışma yapılmakta” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500