Advert
Advert
Advert

KARARLIYIZ… EN KISA SÜREDE BACALAR TÜTECEK…

KARARLIYIZ… EN KISA SÜREDE BACALAR TÜTECEK…
Bu içerik 3063 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu tarafından OSB bilgilendirme toplantısı ve ardından iftar yemeği organizasyonu düzenlendi… Programa Muğla Valisi Amir Çiçek ile yerel yönetici, kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile OSB yatırımcıları katıldı…

Muhtaç aile ve bireylere ziyaret…

Milas OSB Yönetim Kurulu tarafından Pazar günü akşam Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda bilgilendirme toplantısı ve iftar yemeği programı düzenlendi.

Programa katılmak üzere ilçemize gelen Muğla Valisi Amir Çiçek, program öncesi Milas Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı’nda kaydı bulunan 3 aileyi ziyaret etti.

Ziyaret sırasında vatandaşlarla sohbet eden Vali Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşının yanında olduğunu, her türlü sorunuyla ilgilendiğini, vatandaşın da bir sorunu olduğunda devletine gelmesini ve devletine güvenmesini söyledi. Ziyaretlerin sonunda ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi verilirken, çocuklara oyuncak hediye edildi.

Yapacak çok işimiz var…

Vali Çiçek, daha sonra Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Uğur Şeren, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer ve OSB yönetim kurulu üyeleriyle birlikte OSB sahasına giderek yapılan çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı.

OSB inşaat şantiyesinde OSB çalışanları ve müteahhit firma yetkililerinden brifing alan Vali Çiçek, “Daha önceki çalışmalara nazaran ciddi ilerlemeler var ama yapacak daha çok işimiz de var. Milas ve Muğlamızın gelişimi ve istihdamı için son derece önemli olan bu yatırımı bir an önce açarak halkımızın hizmetine sunmalıyız’’ dedi.

Firma yetkilileri ise Muğla ve Milas için önemli olan OSB’nin çalışmalarını üstlendikleri için gururlu olduklarını belirterek, alt yapı işlerinin bir an önce tamamlanması için ellerinden geleni yaptıklarını, arazinin çok zor olduğunu, arazi şartları nedeniyle işlerin yavaş ilerlediğini, ama var güçleri ile çalıştıklarını ifade ettiler.

Yoğun mesai harcadık…

OSB arazisinde yapılan incelemenin ardından Vali Çiçek ve beraberinde bulunanlar daha sonra MİTSO’ya geçtiler.

MİTSO Labranda Konferans Salonu’nda gerçekleşen OSB Bilgilendirme Toplantısı ise OSB Müteşebbis Heyeti Başkanı Milas Kaymakamı Fuat Gürel “Bu yatırım ilçemiz ve ilimiz için çok önemli. Aslında bütün Muğla’nın yatırımı, ilimizin tek sanayi bölgesi. Yoğun çabalar sonucunda ilçemize kazandırıldı. OSB çalışmalarının bugüne gelmesinde emeği geçen sayın valimize, milletvekillerimize, özellikle önceki dönem milletvekili sayın Ali Boğa’ya, siyasi parti temsilcilerine çok teşekkür ederim.  Çok yoğun çaba sarf ettiler. Kaymakamlık, İlçe Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası olarak çok fazla çalıştık.  Gece gündüz demeden il içi ve dışında çok yoğun mesai harcadık ve emeğimizin karşılığını aldık. Özellikle onlara çok teşekkür ederim” dedi.

Kaymakam Fuat Gürel tarafından yapılan sunumda OSB'nin kuruluşundan günümüze dek gelişim süreci anlatıldı. Kaymakam Fuat Gürel konuşmasında, Milas OSB'nin Muğla İl Özel İdaresi, Milas Belediyesi ve Milas Ticaret Odası tarafından 11.11.1997 tarihinde "müteşebbis teşekkül" olarak kurulduğunu süreç içerisinde idari yapılanmalarda oluşan değişiklik nedeniyle Milas OSB'nin Muğla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Milas Belediyesi ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası'nın katılımı ile Müteşebbis Heyet olarak yönetilmekte olduğunu anlattı. Milas OSB'nin 106.28 ha. arazisinin 1998 yılında kamulaştırıldığını belirten Kaymakam Fuat Gürel, halen arazide sürmekte olan altyapı çalışmalarının iki yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

Milas OSB çok büyük bir yatırım…

Kaymakam Gürel’den sonra kürsüye davet edilen Muğla Valisi Amir Çiçek, Milas OSB’nin çok büyük yatırım olduğuna dikkat çekip, çalışmaların biran önce tamamlanmasına değinerek, “Milas OSB ilimiz için ilk oldu. Muğla’da Teknopark’ın kurulmasının da sebeplerindendir. Teknopark’ın bir ilde kurulması çok zor bir iş, önceki üç valimiz ve üniversitemiz uğraşmışlar, OSB olmadığı için sıcak bakılmamış. Muğla’ya geldiğimde bu işi bizzat takip ettim ve ‘bunu Muğlamıza mutlaka kazandırmalıyız’ dedim. Üretiminiz yok, bunun için şu aşamada ihtiyacınız yok deniliyordu. Bende dedim ki, büyük çaplı üretimimiz olmayabilir ancak turizm, sağlık, tarım, madencilik, enerji gibi birçok ekonomik değerimiz var ve ekonomiye katkısı 2 OSB’ den daha fazla. Ayrıca Milas OSB altyapı çalışmaları yapılıyor.  Yani Muğla’ya Teknopark yapılması önünde hiçbir engel yok ve çok büyük bir ihtiyaç dedik. Kurul ve Bakanlık nezdindeki girişimlerimiz sonuç verdi ve ilimize kurulmasına karar verildi. İlimizde yapılacak yatırımlar için, teknoloji için önemli bir yatırım oldu. Bunun yanında Milas’ta, Bodrum’da, Fethiye’de küçük çaplı tersaneler var. Bu da ilimiz için önemli bir sektör. Büyük bir tersane kurulması için çalışmalıyız. Yaptığımız ticaretin sürdüre bilirliğini sağlamalıyız” dedi.

Kararlıyız… En kısa sürede bacalar tütecek…

OSB için ayrılan alanın arazi şartlarının biraz zor olmasına karşılık yerinin çok uygun olduğunu da belirten Vali Çiçek, “OSB arazisi her ne kadar engebeli ve zor olsa da tamamlandığında çok güzel olacak. Hisse sahiplerinin gerçek yatırımlarını buraya yapacağından hiç kuşkum yok. 1997 yılında başlatılmış bir çalışma. Kararlıyız en kısa süre içerisinde burada bacalar tütecek. Aldıkları arazileri en uygun şekilde değerlendirmeliler. İnşallah iki yıl içerisinde bölgedeki tüm çalışmalar bitecek ve en geç beş yıl içerisinde de firmalar bu alanda faaliyete geçecek. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim’’ dedi.

Vali Çiçek’in yaptığı konuşmanın ardından program düzenlenen iftar yemeği ile sona erdi.

Yemek sırasında babalar günü anısına Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer tarafından Vali Çiçek’e hediye paketi verildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500