Advert
Advert
Advert

GÜLLÜK MAHALLE MECLİSİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR…

GÜLLÜK MAHALLE MECLİSİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR…
Bu içerik 1907 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kent Konseyi'nin Güllük Mahalle Meclisi 11 Haziran 2016'da Belediye Evlendirme Salonu'nda bir toplantı gerçekleştirdi. Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük'ün yönettiği toplantıya Muhtar Celal Akyol ile birlikte 10 kişi katıldı.

Bir açılış ve bilgilendirmesi konuşması yapan Günlük, 2015 Ağustos ayında Güllük Mahallesi temsilciliğinin kurulduğunu anımsatarak, gelen şikayetler ve yapılması gerekenler doğrultusunda, belediye ve ilgili kamu kuruluşları ile sorunların çözümlenilmesine çalışıldığını belirtti. Yazışmaların çoğunu (Güllük'teki su dağıtım, atık su ve kanalizasyon işletmesi Akfen nedeniyle) MUSKİ ile yaptıklarını söyleyen Günlük, Güllük'ün öncelikli sorunlarının çevresel olduğunun altını çizdi.

Katılımcıların söz almalarıyla; abonelik ücretinin (300 TL.) ve su faturalarının yüksekliğine karşın alınan hizmetin ve suyun kalitesinin, arıtmanın yeterli olmadığı yönündeki şikayet ve izlenimler tartışıldı. Güllük çöplüğüne yeni çöp dökülmemesine karşın, geri dönüşümlü atıkların burada depolanarak ayrıştırıldığı, ayrıca eskiden kalan çöp dağlarından süzülen yağmur sularının dalyana ve denize karıştığı konuşuldu. Mehmet Günlük, bu konunun Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Milas'tan sorumlu yetkilisine, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat tarafından aktarıldığını; bu sonuçlanmadan, hiçbir özel kişi ve kurumun, özellikle çevre ve insan yaşamı açısından tehlike oluşturabilecek bir konuda bir şey yapamayacağını vurguladı.

Kamyonun plakalarını jandarmaya bildirin…

Toplantıda gündeme gelen konulardan biri de feldspat madeni taşıyan kamyonların bazılarının hâlâ üstleri açık ve aşırı hızlı yük taşımasıydı. Bu durumda çalışan bir kamyon gören yurttaşların hem dorse (kasa) hem de çekici plakasını alarak, jandarmaya bildirmesi ve bunun duyurulması istendi.
Öte yandan; Güllük'te hiçbir yerde MOBESE bulunmamasının güvenlik endişelerini artırdığı, özellikle gece deniz kıyısı ve plajlarda içki içip serserilik yapanların, denize ve çevreye şişe atıp kırdığı ve yurttaşlara rahatsızlık verdiği tartışıldı. Bu nedenle, Güllük'te özellikle kıyı şeridi boyunca jandarmanın devriye gezmesi istendi. Ayrıca, plakası sökülmüş hurdaya çıkmış araçların da çeşitli yerlerde yol kenarlarına bırakıldığı, bu konuda yapılması gerekenler, bunların zabıtaya bildirilmesi konuşuldu.

Güllük'te yaşayan yabancılar da katılsın…

Mahallede çoğu İngiliz birçok yabancının yaşadığı, bazılarının yılın büyük bölümünü burada geçirdiği düşünülerek, toplantılara katılmalarının teşvik edilmesi üzerinde duruldu. Onların da dile getirmek isteyecekleri sorunları ya da önerileri bulunabilir denilerek, söyleşme olanağının yaratılması amacıyla, kahve ve kahvaltı etkinliklerinin düzenlenmesi karara bağlandı.

Kent Konseyi Güllük Mahalle Meclisi'nin toplantıda aldığı kararlardan bazıları şöyle:

AKFEN Şirketi'nce işletilen kanalizasyon kanallarından ve terfi merkezlerinden çevreyi rahatsız edecek derecede pis kokuların nedeninin araştırılması ve gereğinin yapılması.

Deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla, tekne sahipleri, balıkçı tekneleri ve gezi tekneleri sahipleri ile görüşülerek, çöp ve tuvalet atıklarının denize bırakılmaması konusunda uyarılması.

Atık karton, atık yağ ve atık pillerin konulacağı yerlerin artırılması ve Milas Belediyesi'ndeki gibi yapay çimlerle kaplanması. (Market yanı dışında mahalle aralarına da konulması).

Belediye meydanında yapılan düğünlerin yaz aylarında okul bahçesinde yapılması için yönlendirilmesi, hem gürültü kirliliğinin önüne geçilmesini sağlayacak hem de okul için bir gelir kaynağı oluşturacaktır.

Yaz sezonu nedeniyle araç park alanlarının belirlenmesi ve park yeri yönlendirme tabelalarının konulması.

Güllük halkının sorunlarının, isteklerinin belirlenmesi ile ilgili bir anket hazırlanması, bu anketin Milas Kent Konseyi tarafından onayı alındıktan sonra, 18 Haziran 2016 tarihinde yapılacak toplantıda dağıtılarak kent meclisi tarafından değerlendirilmesi ve sonuçların ilgili birimlere bildirilmesi. 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından Güllük Mahallesi deniz kenarındaki plajlardan alınacak suların tahlillerinin yaz aylarında 15 günlük aralıklarla yapılması ve Güllük Kent Meclisi'ne ya da muhtarlığa bildirilmesi ve sonuçların Kent Meclisi üyeleri tarafından belirlenen panolarda halka duyurulması.

Milas Belediyesi tarafından Güllük halk plajlarının deniz içi ve kenar temizliğinin yapılması ve yeni kumların serilmesi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilerek okul öğrencileri için çevre koruma ve çevre temizliği ile ilgili panel yapılması, bu konuyla ilgili uygulama yapılarak öğrencilerin bilinçlendirilmesi. 

Mavi kapak kampanyasını tekrar gündeme getirilmesi, kapak toplama yerlerinin belirlenerek, gereken toplama bidonları ve kutularının yerleştirilmesi.

Güllük Kent Meclisi toplantı ve çalışma takvimi hazırlanması.

Gülçin ERŞEN - 14 Haziran 2016 / Güllük

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hALİL çINAR     2016-06-18 LÜTFEN SIRALIK MEVKİİ HALK PLAJINA İLGİ ...