Advert
Advert
Advert

RAMAZAN’DA DA SPOR YAPABİLİRSİNİZ…

RAMAZAN’DA DA SPOR YAPABİLİRSİNİZ…
Bu içerik 1524 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Ramazan ayının spora engel olmadığını aksine iftardan bir iki saat sonra yapılacak, yürüyüşlerin ve çok aşırı efor sarf edilmeyen egzersizlerin faydalı olduğunu söyledi.

Ramazanda egzersiz yaparken vücudun tüm gün besin almadığının mutlaka göz önünde bulundurması gerektiğini söyleyen Öçalmaz; “örnek olarak, yapılacak egzersizde koşu yerine hızlı yürüyüş tercih edilmelidir. Vücut tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizler yerine hazmı kolaylaştırıcı yürüyüşler ve hafif tempolu sporlar tercih edilmelidir” dedi.

İftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden egzersiz yapmakta acele edilmemesi gerektiğini söyleyen Öçalmaz, “Yaklaşık 1 - 2 saat dinlenilmeli. Daha sonra yapılacak 45 - 60 dakikalık tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar. İftardan sonra yapılan şiddetli spor ise kişiyi istenmeyen sağlık problemlerine götürebilir. Bu nedenle, genç yaştaki kişilerin dahi bu konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin ise metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde genç yaştaki kişilerden daha dikkatli olmaları ve mutlaka bilinçli eğitmenle eşliğinde spor yapmaları önem taşımaktadır” dedi.

Ramazan ayı boyunca tüm tesislerin 24 saat açık tutulacağını belirten Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, “isteyen tüm vatandaşlarımız için konusunda uzman antrenörlerimiz hizmet verecek. Atatürk Şehir Stadımızın ışıkları ise iftardan sonra ailecek yürüyüş ve spor yapmak isteyenler için açılacak” dedi.

Her akşam iftarla sahur arası görevli bir antrenöründe stadyuma gelen vatandaşlara rehberlik edeceğini ifade eden Öçalmaz, vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda bayanlar için düzenlenen aerobik çalışmalarının da Ramazan ayı boyunca iftardan sonara devam edeceğini belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500